♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 30 Eylül

İkisi yerli yedi filmin vizyona girdiği hafta bolca eğlence vaat ediyor. Aynı adlı romanın Tim Burton imzalı uyarlaması “Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları”, Sermiyan Midyat imzalı komedi “Bir Baba Hindu” ve kahramanlık dolu yaşam mücadelesini perdeye taşıyan “Deepwater Horizon: Büyük Felaket” haftanın öne çıkan filmleri… Yerli korku “Lanet: Uyanış”, efsane futbolcunun yaşam hikayesini anlatan “Pele: Bir Efsanenin Doğuşu”, yakın gelecekte kopan kıyamet macerası “Tüm Sırların Sahibi Kız” ve Fatih Akın imzalı “Elveda Berlin” de diğer seçenekler…


Bir Baba Hindu
Yönetmen: Sermiyan Midyat
Oyuncular: Sermiyan Midyat, Nicole Faria, Şafak Sezer, Burak Satıbol
Konu: Aşık olduğu kızın peşinden Mumbai'ye giden Fadıl'ın hikâyesini anlatan Bir Baba Hindu, izleyiciyi Hindistan'ın renkli sokaklarında bir maceraya çıkarıyor. Fadıl aşkı uğruna bütün imkanları reddedip çok tuhaf ve komik durumlara düşerken, hikâye izleyiciye aşkın kuvvetini de gösteriyor.
Kültür farklılıkları üzerinden işleyen komedinin fragmanı pek umut vermiyorsa da en azından sıkmayacak gibi…


Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları / Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children
Yönetmen: Tim Burton
Oyuncular: Eva Green, Asa Butterfield, Ella Purnell, Allison Janney
Konu: Çok sevdiği büyükbabası, Jake’i terk ettiğinde onu başka zaman ve dünyalara götürecek bir ipucu bırakıyor. Bu ipucu onu sihirli bir yer olan Bayan Peregrine’nin evi olarak da bilinen tuhaf yere yönlendiriyor. Ancak gizem ve tehlike, oradakileri tanıdıkça, onların özel güçlerini ve düşmanlarını öğrendikçe derinleşiyor. Sonunda Jake aslında kendi tuhaflığının yeni arkadaşlarını kurtarabileceğini keşfediyor.
Üç kitaplık çok satar seriden uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Tim Burton olunca merak etmemek, sinemaya koşmamak neredeyse imkansız gibi… 


Deepwater Horizon: Büyük Felaket
Yönetmen: Peter Berg
Oyuncular: Mark Wahlberg, Kurt Russell, John Malkovich, Gina Rodriguez
Konu: Lousiana sahilinin açıklarındaki sondaj kulesi Deepwater Horizon, bugüne kadar dünyaya en pahalıya patlayan yangın ve petrol sızıntısına sebep olan petrol sondajıdır. 87 gün boyunca günde 50.000 varilden fazla petrol Meksika Körfezine sızar. Kazanın neden olduğuna dair birçok soru ortaya atılır. Film, 11 işçinin hayatını kaybettiği bu küresel felaketin görünmeyen taraflarını beyazperdeye getiriyor.
Amerikalıların kahraman yaratma sevdasının son ürünü, bildik formülü işletiyor gibi görünüyor. Klişeler arasında perdede iyi görünecek patlama sahneleriyle doyabilecek olanlar buyursun…


Lanet: Uyanış
Yönetmen: Kemal Özdemir
Oyuncular: İnanç Akbulut, Tuğba Dikmen, Mervan Tuzcuoğlu, Nurseda Ünalacak
Konu: Üniversite Felsefe Bölümü öğrencisi Zeynel’in Metafizik dersine karşı bakış açısının, diğer öğrencilere nazaran daha ilgili ve uç noktada olması, bazı arkadaşları tarafından alay konusu haline gelmiştir. Dokuz arkadaşın kendi aralarında yaptıkları iddialaşmalar ve gece mezarlıkta başlayan cesaret gösterileri eğlence olmaktan çıkıp, içinden çıkamayacakları büyük bir kâbusun başlangıcı ve hayatta kalma mücadeleleri olacaktır.
Düşük bütçeyle anca bu kadar olur dedirten fragmanın vasatlığına bakılırsa bir yerli korku çöpü daha bizi bekliyor…


Pele: Bir Efsanenin Doğuşu
Yönetmenler: Jeff Zimbalist ile Michael Zimbalist
Oyuncular: Vincent D’Onofrio, Rodrigo Santoro, Diego Boneta, Colm Meaney
Konu: Film, 1958’de 17 yaşında genç bir adamın, Pele’nin, Brezilya’nın ilk Dünya Kupasını kazanmasını sağlayan golü atıp bir futbolcu olarak mucizevi yükselişini anlatıyor. Pele, fakirlik dolu Brezilya gençliğinin hayatından, otantik oyun tarzı ve tüm olasılıklara karşı yenilmez duruşu ile bir ülkenin ününü ve ilhamını bulup onu sonsuza kadar değiştirdi. Brezilya, Pele futbolu sayesinde tüm dünyada tanındı.
Korsan piyasaya aylar önce düşen filmi izlemeyen kalmış mıdır bilmem… Keyifle izlenir ve darısı Maradona’ya dedirtir… 


Tüm Sırların Sahibi Kız / The Girl With All The Gifts
Yönetmen: Colm McCarthy
Oyuncular: Gemma Arterton, Paddy Considine, Glenn Close, Sennia Nanua
Konu: İnsanlık özgür iradeyi yok eden ve herkesi insan eti yiyen birer “aç” haline getiren bir çeşit virüs nedeniyle yok olma tedidiyle karşı karşıyadır. Sadece bir grup çocuk bu korkunç virüse karşı bağışıklık göstermektedir. Bu bir grup eşsiz çocuk İngiltere’de bir askeri üste Dr. Caldwell’in önderliğinde bir dizi zalim tıbbi teste tabi tutulmaktadır. Bu çocuklar hâlâ duygulara ve düşünme yetisine sahiptirler ve umut onlardadır.
Ergenlere satılan kıyamet kitaplarının uyarlamaları tam gaz sürerken hepsi birbirine benziyor ve aynı formülü işletiyor… Yine bildik formül ve klişelerin resmi geçidi… Aman bizden uzak olsun…


Elveda Berlin / Tschick – Goodbye Berlin
Yönetmen: Fatih Akın
Oyuncular: Anand Batbileg, Tristan Göbel, Nicole Mercedes Müller, Aniya Wendel
Konu: Zengin ve kopuk bir ailede büyüyen 14 yaşındaki Maik ile sınıfa yeni gelen göçmen Tschick’in sıra dışı dostluğu. Annesi rehabilitasyon merkezine yatırılmış ve babası da iş gezisinde olan Maik yaz tatilini tek başına geçirecektir. Ancak Tschick çalıntı bir arabayla kapısına gelince plansız programsız bir yolculuğa çıkarlar. Bu, Maik için hem kendini, hem de hayatı keşfedeceği bir macera olacaktır.
Şahane romandan mis gibi uyarlama… Gidelim, görelim, eğlenelim…


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template