♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 25 Aralık

Beşi yerli on filmin vizyona girdiği hafta 2015’i bolluk ve bereketle uğurluyor. Japon-Türk ortak yapımı tarihi drama “Ertuğrul 1890”, yerli dizi kitlesinin merakla beklediği aşk filmi “Delibal” ve yeniden çevrim denizler aksiyonu “Point Break” kopya sayısıyla haftanın en öne çıkan filmleri. Övgülere boğularak yılın filmlerinden biri olarak ilan edilen “The Lobster”, Lance Armstrong’un öyküsünü perdeye taşıyan “Son Efsane”, Avrupalı noel şenliği “Barselona’da Bir Yılbaşı Gecesi” ve buzulların kalbinde gizlenmiş gerçeklerin belgeseli “Buz ve Gökyüzü” diğer alternatifler. “Saklı”, “Kar Korsanları” ve “Toz Bezi” ise tek kopya ile vizyon şansı bulabilen yerliler...


Ertuğrul 1890
Yönetmen: Mitsutoshi Tanaka
Oyuncular: Seiyou Uchino, Kenan Ece, Shioli Kutsuna, Alican Yücesoy
Konu: 1887 yılında bir Japon heyetinin İstanbul’a gelmesinin ardından, iade-i ziyaret olarak Osmanlı fırkateyni Ertuğrul’un Japonya’ya gönderilmesi kararlaştırıldı. Gemide, Japon İmparatoru Meiji’ye sunulmak üzere pek çok kıymetli hediye bulunuyordu. Ertuğrul, 07 Haziran 1890’da Yokohama Limanı’na ulaştı. Dönüş zamanı, gemi yola çıktıktan bir gün sonra çok şiddetli bir fırtınada kayalıklara çarptı ve battı.


Delibal
Yönetmen: Ali Bilgin
Oyuncular: Çağatay Ulusoy, Leyla Lydia Tuğutlu, Hüseyin Avni Danyal, Mustafa Avkıran
Konu: Mimarlık öğrencisi Barış, her genç üniversite öğrencisi gibi hayatın tadını çıkarmaktadır. Füsun’u ilk gördüğü anda hayatında hiç bilmediği bir duyguya kapılmıştır. Aşk Barış’ı yakalamıştır. Kimdir bu kız? Nerede yaşar? Ne yer? Ne içer? İsmini bile bilmediği ama aşık olduğu bu kıza ulaşmalıdır. Yakışıklı, ve içten olan Barış, sonunda Füsun’u kendine aşık eder, evlenirler. Her şey masallardaki gibidir. Ta ki masal bir gün bozulana kadar…


Point Break
Yönetmen: Ericson Core
Oyuncular: Edgar Ramirez, Luke Bracey, Teresa Palmer, Delroy Lindo
Konu: Hızlı, yüksek adrenalinli, aksiyon dolu ve heyecanlı Point Break’de, genç FBI ajanı Johnny Utah, karizmatik lider Bodhi tarafından idare edilen ve elit sporculardan oluşturulmuş hırsızlık çetesine sızar. Bu sporcuların, son derece sıra dışı yöntemlerle birçok suç işlediklerinden şüphelenilmektedir. Utah gizli kimliği ile hayatını tehlikeye atarak, bu suç mimarlarına olan bağını kanıtlamak için mücadele eder.


Son Efsane / The Program
Yönetmen: Stephen Frears
Oyuncular: Ben Foster, Chris O’Dowd, Guillaume Canet, Dustin Hoffman
Konu: Fransa Bisiklet Turu şampiyonluğuyla dünyaca ünlü bir efsaneye dönüşen ve yıllar sonra doping kullandığını itiraf eden Lance Armstrong’un gerçek öyküsü. Spor yazarı David Walsh, Armstrong’un Fransa Bisiklet Turu başarısının sebebinin doping olduğuna inanmakta ve bu yalanı ortaya çıkarmak için araştırma yapmaktadır. Film, kazandığı başarılar ile kahramana dönüşen, Armstrong’un şöhret basamaklarındaki çıkış ve inişlerini anlatıyor.


Barselona’da Bir Yılbaşı Gecesi / Barcelona Nit d’Hivern
Yönetmen: Dani de la Orden
Oyuncular: Vicky Luengo, Aina Clotet, Alex Maruny, Alexandra Jimenez
Konu: Binlerce hikayenin saklı olduğu bir yılbaşı gecesi Barselona’da kahramanlarımız birbirinden farklı aşklar yaşamaktadır: Carles ve Paula, çatırdayan evliliklerini ayakta tutmanın mücadelesini verirken, Oscar hayatının aşkını arama yolunda hiç ummadığı bir limana demir atar.  Bu yılbaşı Barselona sokakları birbirinden farklı aşk hikayeleriyle ısınacak.


The Lobster
Yönetmen: Yorgos Lanthimos
Oyuncular: Colin Farrell, Rachel Weisz, Jessica Barden, Olivia Colman
Konu: Karısı tarafından terk edilen David, kendisi gibi bekâr insanların eş bulmak üzere yerleştiği bir otelde kalmaya başlar. Ruh eşini bulması için 45 günü vardır ve eğer bunu başaramazsa seçeceği bir hayvana dönüştürülecektir. Otelin absürt kuralları, aynı kaderi paylaştığı insanların halleri ve ceza olarak sürüleceği ormandaki asilerin korkusu bir araya gelince çaresiz kalan David, yılın en özgün filmine imza atacak hikâyesini yazmaya karar verir.


Saklı
Yönetmen: Selim Evci
Oyuncular: İlhan Şeşen, Settar Tanrıöğen, Türkü Turan, Pelin Akil
Konu: Vakur kişiliğiyle tanınan bir müzisyen Mahir Bey, kızının arkadaşı Duru ile saklı bir ilişki yaşamaktadır. Duru’nun babası Ali Bey geleneklerine bağlı, ailesine düşkün iki kız babasıdır. Mahir Bey ve Duru korkuları yüzünden birbirlerinden uzaklaşmak üzereyken, Ali Bey’in bu saklı ilişkiyi farketmesi an meselesidir. Saklı, ailede başlayan, toplum içerisinde deneyimlenerek öğrenilen ahlak kavramını algılamaya, bu bağlamda toplumun reflekslerine ayna tutmaya çalışıyor.


Kar Korsanları
Yönetmen: Faruk Hacıhafızoğlu
Oyuncular: Taha Tegin Özdemir, Yakup Özgür Kurtaal, Ömer Uluç, İsa Mastar
Konu: Yıl 1981… Türkiye, askeri darbenin henüz başındadır. Doğunun en ücra köşesindeki tarihi bir kent olan Kars’ta o yıl, halk için kömür ihtiyacı, özgürlük ihtiyacıyla yarışmaktadır. Birkaç devlet kurumu ve ayrıcalıklı kişi dışında o kış kömüre ulaşabilmek imkânsızdır. Tek servetleri kızakları ve hayalleri olan Serhat, Gürbüz ve İbo, simsiyah kömürün peşinde dayanışmanın gücünü keşfedeceklerdir.


Toz Bezi
Yönetmen: Ahu Öztürk
Oyuncular: Mehmet Özgür, Nazan Kesal, Serra Yılmaz, Asiye Dinçsoy
Konu: İstanbul’da yaşama mücadelesi veren iki temizlikçi kadının dokunaklı hikâyesi. İki gündelikçi kadın, temizliğe gittikleri evlerdeki insanlarla kurdukları ilişkiler, gündelik yaşamlarındaki çatışmalar, kendi arkadaşlıkları, kardeşlikleri ve bu yakın arkadaşlığın hiyerarşisi, hayata tutunma çabası, kadınlık, annelik, temizlik ve yoksulluk. Nesrin ve Hatun şehrin yoksulluğu ve zenginliği arasındaki bir vagonda gidip gelirlerken, hayatı anlamaya ve kendilerine gidecek yollar bulmaya çalışırlar.


Buz ve Gökyüzü / La Glace et le Ciel
Yönetmen: Luc Jacquet
Konu: Üzerinde yaşadığımız gezegenin onbinlerce yıllık tarihinin buzullarda, bizi beklediğini söylesek ne derdiniz? Buzul bilimci Claude Lorius, Antarktika’da sondajdan çıkan bir buzu viskisine atmasıyla fark eder ki, erimekte olan buz aslında bir tarihi eserdir. Bugün 82. yaşını kutlayan Lorius’un 1957’de başlayan araştırma serüvenini, 2015’te bir vasiyetnameye dönüştüren yönetmen Claude Jacquet, seyircisine buzulların kalbinde gizlenmiş gerçekleri, ilk ağızdan öğrenme şansını veriyor.


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template