♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 11 Aralık

İkisi yerli altı filmin vizyona girdiği hafta çok fantastik. Çocuk eğlenceliği animasyon “Kurbağa Krallığı”, varolmayan ülkenin fantastik hali “Pan”, yerli korku/gerilim “Azap” ve Mary Shelly’nin ölümsüz klasiğinin yeni uyarlaması “Victor Frankenstein” haftanın öne çıkan filmleri. Fantastikle işim olmaz, beni gerçekler paklar diyenleri ise Danny Boyle’un biyografik filmi “Steve Jobs” ve Özcan Alper’in tarihi draması “Rüzgarın Hatıraları” bekliyor.


Kurbağa Krallığı / Frog Kingdom
Yönetmenler: Shin Nelson ile Melanie Simka
Konu: Kurbağa Kral, olimpiyatlarda en çok madalya alan sporcuyla kızını evlendireceğini duyurur. Bunu öğrenen Prenses kaderini kendi ellerine almak için firar eder. Erkek kurbağa gibi giyinerek halkın arasına katılır. Halk pazarında sokak satıcısı olan Yağmur ve onun sevimli yardımcısı Küçük Ken ile arkadaş olur. Yağmur bir anda kendini Kurbağa Olimpiyatları’nda bulur.
Bildik hikayesini çocukları içine hapsedecek denli tempoyla başarıyla anlatan film, izleyen küçüklere ders konularını ezberleten eğitimi vermeyi de ihmal etmemiş. Hedefi sadece küçükler...


Pan
Yönetmen: Joe Wright
Oyuncular: Hugh Jackman, Garrett Hedlund, Rooney Mara, Adeel Akhtar
Konu: Peter 12 yaşında, bastırılamaz ölçüde asi bir mizaca sahip, yaramaz bir çocuktur. Fakat tüm hayatını geçirdiği Londra’nın kasvetli yetimhanesinde bunların tercih edilen nitelikler olduğu pek söylenemez. Sonra bir gece Peter yetimhaneden kaçırılıp korsanların, savaşçıların ve perilerin olduğu “Varolmayan Ülke” adında fantastik bir dünyaya götürülür. Peter, annesinin sırrını çözmeye ve bu sihirli topraklarda hakkı olan yerini bulmaya çalışır.
Daha proje aşamasında imdat çağrıları yapıyorken ilk görselleriyle iyice soğutmuştu kendinden. Bu kadar güzel bir klasiği bu tuhaflıkta uyarlamanın mantığını anlamak zor... Bu cümbüşlü hava başka uyarlamalar için söz konusu olabilir belki ama varolmayan ülke ile kimyası maalesef tutmuyor.


Azap
Yönetmenler: Dilek Keser ile Ulaş Güneş Kacargil
Oyuncular: İrem Deniz, Ayşe Selen, Dilşah Demir, Ayşin Yeşim Çapanoğlu
Konu: Genç öğretmen Ayşin, ataması yapılan köyle ilgili araştırmasında geçmişte cinlere ait korkunç haberleri görür. Arkadaşlarının Ayşin’e düzenlediği veda partisinde, bu konuyla ilgili çıkan tartışma inatlaşmaya döner ve fincanla cin çağırma seansı ile içinden çıkılmaz, gerilimli ve korku dolu anlar yaşanır. Köye gece ulaşan Ayşin, tedirgin ve gizemli anlarla dolu yolculuktan sonra, Fatma Ana’ya misafir olur.
Yine cinler ve farklı olma çabası ama en azından daha doğru hesaplanmış bir film Azap. Durumu kurtaran ve seyri keyifli kılan kurgusuyla en azından vasatı aşıyor. 


Victor Frankenstein
Yönetmen: Paul McGuigan
Oyuncular: Daniel Radcliffe, James McAvoy, Jessica Brown Findlay, Andrew Scott
Konu: Radikal bilim adamı Victor Frankenstein ve keskin zekâlı yardımcısı Igor Strausman, insanoğlunu ölümsüzlüğe götürmek için ortak bir çalışmaya ve vizyona sahiptirler. Ancak Victor’un deneyleri çok ileri gider ve bu saplantısı korkutucu sonuçlara yol açar. Sadece Igor Strausman arkadaşını deliliğin eşiğinden döndürebilir ve yarattığı canavardan onu kurtarabilir.


Steve Jobs
Yönetmen: Danny Boyle
Oyuncular: Michael Fassbender, Kate Winslet, Seth Rogen, Jeff Daniels
Konu: Steve Jobs filmi, merkezindeki dahi adamın kişisel portresini resmetmek üzere bizi dijital devrimin perde arkasına götürüyor. Hayalinde canlandırdığı dijital platformu tüm dünyaya kabul ettirmeyi başaran ve adını tarihe yazan Apple Ceo´su Steve Jobs´un hayat hikayesinden esinlenen filmde, hırsları yüzünden ailesini ve kendi hayatını bu uğurda feda eden Jobs´u Micheal Fassbender canlandırıyor.
Ölümüyle en önemli marka haline gelen Jobs’u anlatma hezeyanı o kadar arka arkaya geldi ki işin albenisi de kalmadı. Herkesin ezberlediği öyküyü bu kez farklı kılan Boyle, Sorkin ve Fassbender üçlüsü olmuş. Onların başarısıyla artık Jobs hakkında başka bir film beklememize gerek kalmıyor. 


Rüzgarın Hatıraları
Yönetmen: Özcan Alper
Oyuncular: Onur Saylak, Mustafa Uğurlu, Sofya Khandamirova, Murat Daltaban 
Konu: 2. Dünya Savaşı’nın son günlerinde muhalif şair ve ressam Aram’ın, Türkiye’den kaçmak zorunda kalmasıyla birlikte, evrakları gelene dek SSCB – Gürcistan sınırındaki küçük bir dağ köyünde saklanmasıyla başlayan film, Aram’a yolculuğunda yardımcı olan Mikahil ve onun evinde kalan Meryem ile yeni gelişmelere gebedir.


Share this:

1 yorum :

  1. Aralarında izleyebilecegim güzel filmler var gibi görünüyor paylaşım için teşekkür ederim ayrıca.

    YanıtlaSil

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template