♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 27 Kasım

İkisi yerli beş filmin vizyona girdiği haftaya damgayı yönetmenler vuruyor. Steven Spielberg’in Tom Hanks’li soğuk savaş draması “Casuslar Köprüsü”, Yeşilçam'ın Sultan'ı Türkan Şoray’ın “Uzaklarda Arama”sı ve Müjdat Gezen'in hicvi “Diktatör Adolf Hitler'in Hayatının Esrarengiz Yönleri” haftanın öne çıkanları. R.L. Stine’in ünlü serisinin uyarlaması “Goosebumps: Canavarlar Firarda” da maksimum eğlence vaadiyle ilgi çekiyor. Sundance Film Festivali'nde Jüri Büyük Ödülü kazanan “Sakin Batı” ise vizyona hayli geç girmişse de haftanın en iyisi ve kaçırılmaması gerekeni.


Goosebumps: Canavarlar Firarda / Goosebumps
Yönetmen: Rob Letterman
Oyuncular: Jack Black, Halston Sage, Odeya Rush, Dylan Minnette, Ken Marino
Konu: Büyük şehirden Küçük bir kasabaya taşındığı için mutsuz olan delikanlı Zach Cooper, taşındıkları evin tam yanındaki evde yaşayan güzel kız Hannah ile karşılaşıp, Champ ile de kısa sürede arkadaş olduklarında yeni hayatı için umutlanır. Ama her umut ışığını peşinde dolaşan bir de bulut vardır; Zach Hannah’nın gizemli babasının, Goosebumps kitaplarının yazarı, R.L. Stine olduğunu öğrendiğinde, bunu bir kez daha anlar. Zach, yan evdeki komşularını daha iyi tanıdıkça Stine’nın korkunç bir sırrı olduğunu da öğrenir; Stine’ın kitaplarını ünlü yapan yaratıklar gerçektir ve Stine onları kitaplarında kilitli tutarak okurlarını korumaktadır. Stine’ın yaratıkları kazara serbest kaldıklarında, Zach’in hayatı da garipleşecektir. Macera dolu çılgın bir gecede, Zach, Hannah, Champ ve Stine’ın takım olarak bu hayal ürünü yaratıkları ait oldukları kitaplara geri göndermeleri ve kasabayı kurtarmaları gerekecektir.
İyi bir fikrin sinemaya yansıması çok etkileyici değil ama ne bekleniyorsa hepsini karşılıyor. Keyifli seyir garanti, devam filmlerinin de kapısını açacağı aşikar.


Casuslar Köprüsü / Bridge of Spies
Yönetmen: Steven Spielberg
Oyuncular: Tom Hanks, Austin Stowell, Amy Ryan, Mark Rylance
Konu: 1950 yıllarında soğuk savaşın henüz başlarında, Birleşik Devletler ile Sovyetler Birliği arasındaki tansiyon yükselmeye başlamıştır. Bunun üzerine FBI, New York’ta yaşayan bir Sovyet ajanı olan Rudolf Abel’i tutuklar. Rusya’ya gizli kodlu mesajlar atmaktan suçlanan Abel ülkesine iadesini ister fakat FBI uzlaşmaya sıcak bakmaz ve federal hapishanede mahkemesini beklemesine karar verir. Hükümet, Abel’i savunması için bağımsız bir avukat atanmasına karar verir ve Brooklyn’de bir sigorta avukatı olan James Donovan’a teklif götürür. Nuremberg davalarında savcılık görevi yapmış olmasına rağmen Donovan, bu büyüklükteki davalarda çok tecrübesiz olduğunu düşündüğü için, davayı üstlenmeye pek de istekli değildir. Ayrıca savunulması istenilmeyen birine avukatlık yapmak onu toplumda tanınır hale getirecek ve kendisini, hatta ailesini potansiyel bir tehlike altına sokacaktır.
Spielberg’in savaş döneminden film çıkarma hastalığı arada bir nüksediyor ve ortaya izlenebilir ama beklentilerin altında bir vasat çıkıyor. Kötü film değil evet ama ustadan daha fazlasını beklerken oyalanıyor gibiyiz. Amerika’dan Doğu Almanya’ya geçerken kopmasa ve ikinci bir film izliyormuş hissiyle heyecanı öldürmese en azından sıkılmadan izleyebilirdik…


Uzaklarda Arama
Yönetmen: Türkan Şoray
Oyuncular: Mustafa Uğurlu, Fırat Tanış, Mehtap Bayri, Ekin Türkmen, Kaan Urgancıoğlu
Konu: Film, şehir merkezindeki pavyonun yakınlardaki küçük bir kasabaya taşınma emrinin çıkmasıyla başlayan olaylar zincirini mizahi bir dille ele alır. Bu karmaşık ortam içinde kasabalının da şahit olacağı tutkulu, imkansız bir aşk yaşanır. Birbirinden çok farklı insanların dünyalarının kesişmesinden doğan trajikomik bu hikayeyi 9 yaşındaki Yusuf’tan dinleriz.


Diktatör Adolf Hitler'in Hayatının Esrarengiz Yönleri
Yönetmen: Müjdat Gezen
Oyuncular: Müjdat Gezen, Aysun Ergin, Cengiz Gezgin, Mustafa Barış Taşkın
Konu: 50 Yıllık Yeşilçam Emekçisi Muammer Çetintaş 385 filmde reji asistanlığı yapmış fazla yeteneği olmayan bir sinemacıdır. Hayattaki en büyük ideali yönetmenlik ve yapımcılıktır. Senaryosunu yazdığı hikâyeyi çekebilmek için babadan kalma evini ipotek ettirir. Sigaradan dolayı akciğerlerini alkolden dolayı da karaciğerini kaybetmek üzeredir. Karısı ve oğlu onu terk ederek yıllar önce Almanya’ya yerleşmişlerdir. Muammer Almanya’ya gidip gelirken Hitler’in hayatıyla ilgilenir ve onu sinemaya aktarmaya karar verir. Sonunda filmi bitirir. Amerikalı alternatif çekimlerle uğraşan bir firma filmi satın alır. Film dünyanın en kötü filmleri arasında bir numara seçilir. Yaşamı boyunca içe dönük ve yalnız yaşayan Muammer iyice hastalanır. Yurt dışındaki oğlu sinema akademisini bitirmiştir. Babasını son bir kez görmeye gelir. Bir sabah uyandığımızda Muammer Çetintaş artık dünyadan ayrılmıştır.


Sakin Batı / Slow West
Yönetmen: John Maclean
Oyuncular: Michael Fassbender, Kodi Smit-McPhee, Ben Mendelsohn, Caren Pistorious
Konu: Varlıklı bir İskoç aileden gelen 17 yaşındaki Jay, bir kaza sonucu İskoçya’yı terk etmek zorunda kalan sevdiği kadın Rose’un peşinden Vahşi Batı’ya yola çıkar. Suçun yasa haline geldiği Vahşi Batı’da amacını tek başına gerçekleştiremeyeceğini kısa sürede anlar ve gizemli kovboy Silas’ın onu hedefine ulaştırmasına razı olur. Yolculuk boyunca karşılaştığı şiddet, dalavere ve türlü türlü tehlike ona, Amerika’nın masum insanlara göre olmadığını gösterir.
Başka bir yönetmen çekse belki itiraz ederdik hatta Western’i kurcalamak sana mı kaldı derdik ama Maclean ilk filminde teoride ne düşündüyse pratiğe geçirdiğini göstererek iyi iş çıkarmış. Temposunun ağırlığı genel izleyiciyi soğutabilir ama derdini anlatan güzel bir film.


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template