♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 20 Kasım

İkisi yerli altı filmin vizyona girdiği haftada gözler, fenomene dönüşen “Açlık Oyunları” serisinin merakla beklenen son filmi “Alaycı Kuş Bölüm 2”nin üzerinde. Yerli animasyon “Pırdino: Sürpriz Yumurta” ve yerli korku/gerilim “Hüddam”, Angelina Jolie’nin yönetmekle kalmayıp başrolü de Brad Pitt ile paylaştığı “Hayatın Kıyısında”, 2009’un en iyi yabancı film oscar ödüllüsü Arjantin filmi “Gözlerindeki Sır”ın Amerikan çevrimi “Gizemli Gerçek” de diğer seçenekler. Nanni Moretti’nin festivallerin gözdesi olan ve biyografik öğeler de taşıyan filmi “Annem”se haftanın en iyisi ve kaçırılmaması gerekeni...


Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 2 / Hunger Games: Mockingjay Part 2
Yönetmen: Francis Lawrence
Oyuncular: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Sam Claflin
Konu: Katniss, Panem ulusuyla bir savaş içerisindeyken Başkan Snow ile yüzleşiyor. Yakın arkadaşları Gale, Finnick, Peeta ve bir grup ile birlikte Panem halkına özgürlüklerini kazanmalarında yardımcı olabilmek için hayatlarını büyük tehlikeye atarak 13. Bölge’den ayrılıyorlar. Görevin amacı Başkan Snow’a suikast düzenlemektir.
Sırf para için ikiye bölünerek şişirilen filmin hikayeyi sonlandırmak dışında hiçbir özelliği yok.


Pırdino: Sürpriz Yumurta
Yönetmen: Günay Köker
Konu: Kahramanlarımızın dinozor müzesine yaptıkları gezi yeni bir maceranın başlangıcı olur. Pırdino’nun aile özlemi, gördüğü dinozor maketleri yüzünden iyice büyür. Pırdino’yu ailesine kavuşturmak isteyen Tarık, Porsuk ve Sansar, çareyi zaman makinesi yapmakta bulurlar. Yolları böylece dahi fizikçi Sündüz Yekovan’la kesişir. Fakat Dinozor Müzesi’nin sahibi, Pırdino’nun eve dönmesini istememektedir.Hüddam
Yönetmen: Utku Uçar
Oyuncular: Fatma Hun, Murat Özen, Çağrı Duran, Eray Logo
Konu: Can, annesi Derya ile sıradan bir hayat sürmekte iken Derya’nın paranormal davranışlar sergilemesi üzerine hayatları allak bullak olur. Derya hiç bilmediği antik dilleri konuşmakta ve garip davranışlar sergilemektedir. Olayların nedenini araştırmaya başlayan Can, işlerin annesinin doğduğu köye kadar dayandığını öğrenir. Köydeki evlerine dönen Can ve Derya’ya burada sadece tek bir kişi yardım eli uzatacaktır. Bu kişi Havas ve Hüddam ilmiyle yakından ilgilenen Asaf’tır.


Hayatın Kıyısında / By The Sea
Yönetmen: Angelina Jolie Pitt
Oyuncular: Brad Pitt, Angelina Jolie Pitt, Melanie Laurent, Melvil Poupaud
Konu: Hayatın Kıyısında, 1970’lerin Fransa’sında sakin ve pitoresk bir sahil yerine gelen ve evlilikleri krizde olan Roland adlı Amerikalı bir yazarla karısı Vanessa’yı konu alıyor. Yeni evli çift Lea ve François’la ve köyün sakinlerinden Michel ve Patrice ile zaman geçiren çift kendi hayatlarındaki çözülmeyen sorunlarda anlaşmaya varmaya başlarlar.
Kötü senaryosu ile yüzeysel kalan film Jolie’nin yönetmenlik için fırın zincirine ihtiyacı olduğunu gösteriyor. 132 dakikalık gereksiz uzun süresi sayesinde seyri de pek mümkün değil...


Gizemli Gerçek / Secret in Their Eyes
Yönetmen: Billy Ray
Oyuncular: Chiwetel Ejiofor, Nicole Kidman, Julia Roberts, Dean Morris
Konu: Dedektif Ray ve Jess bir cinayet mahallini soruşturmaya gittiklerinde, akla gelmez bir şeyle karşılaşırlar: Maktul, Jess’in kızı Caroline’dır. Ray ve Jess, katili adalete teslim etmek için yeni Savcı Claire’le güç birliği yapar. Ama şüpheli, koruma altında olan ve serbest bırakılan bir federal tanık çıkınca durum karmaşıklaşır. Ray, yeni bir ipucu bulunca Claire’i dosyayı yeniden açmak için ikna etmeye çalışır.
İyi oyuncularına rağmen Amerikanlaşınca albenisini tamamen yitiren filmin tuhaf bir müsamere havasına evrilmiş. İzleyicisini avucunun içine alarak sürpriz finaliyle şaşırtan orijinal filmi mumla aratan ritmsiz bir tuhaflık...


Annem / Mia Madre
Yönetmen: Nanni Moretti
Oyuncular: Margherita Buy, John Turturro, Giulia Lazzarini, Nanni Moretti
Konu: Ergen bir kız, şahane bir anne, bir de kendini beğenmiş Amerikalı film yıldızı. Yeni filmini bitirmeye çalışan kadın yönetmenin son dertleri bunlar. Yönetmen Margerita annesinin ölümcül bir hastalığa yakalanmasıyla duygusal açıdan yıkılmıştır. Yetmezmiş gibi aşırı dirayetli abisi sayesinde kendini iyice yetersiz hissetmeye başlar. Çektiği filmin Amerikalı yıldız oyuncusunun kaprisli ve ukalanın teki çıkması da bardağı taşıran son damla olur.
Moretti iyi bir senaryo yazmış ve ete kemiğe büründürdüğü karakterleriyle hikayesinin gücüyle etkileyici bir film çıkarmış. Başka Sinema sayesinde sinemada izleme şansını değerlendirin.


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template