♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 9 Ekim

İkisi yerli altı filmin vizyona girdiği hafta komediye meylederken yönetmen sineması ağırlığı da taşıyor. Sevilen dizinin sinema çıkarması “Geniş Aile: Yapıştır”, romantik komedi “Hayat Öpücüğü” ve Alejandro Amenabar’ın korku-gerilim türüne dönüşü “Korku Terapisi” haftanın öne çıkan filmleri... Robert Zemeckis’in ikiz kuleler arası şovu “Tehlikeli Yürüyüş”, Çin malı aksiyon macera “Ejder Kılıcı” ve Woody Allen ustanın “Mantıksız Adam”ı da diğer seçenekler...


Hayat Öpücüğü
Yönetmen: Şenol Sönmez
Oyuncular: Ali Sunal, Hatice Şendil, Ayda Aksel, Ahmet Saraçoğlu
Konu: Maceradan ve hastalıktan ölesiye korkan Metin bir gün yaşam dolu Hayat adında bir kadına rastlar. Kavgalarla başlayan ilişkileri bir hayat öpücüğü gibi ikisinin de hayatını değiştirir ve Metin bu aşk sayesinde yaşamanın hayatta kalmaktan daha fazlası olduğunu öğrenir. Yaşamı böylesine çok seven ve yaşamdan böylesine korkan bu iki insan bütün imkânsızlıklara rağmen birlikte mutlu olmayı becerebilecekler midir, hayata tutunabilecekler midir?


Geniş Aile: Yapıştır
Yönetmen: Ömer Uğur
Oyuncular: Ufuk Özkan, Fırat Tanış, Bülent Çolak, Ahmet Sarsılmaz
Konu: Babaannesi Hafize’nin hastalanması üzerine tedavi için yeterli parayı bulmaya çalışan Cevahir’in eline bir define haritası geçer. Cevahir’in belalısı Koyu Bilal haritanın yarısını kaparak haritanın gösterdiği yere, Ayvalık’a doğru yola çıkar. Cevahir de Ulvi ile beraber Ayvalık yoluna düşer. Heyecan ve macera dolu bir define arayışına dönüşen yolculukta hepsi, kendilerini hiç beklemedikleri durumların, olayların ve belaların içinde bulurlar.
Ekranların fenomen olan komedi dizisi, ekibi büyük ölçüde koruyarak filmle gelmiş... Teoride çok doğru bir proje hatta geç bile kalınmış bir film olarak beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Sevilen ekip aralarındaki uyumun da katkısıyla döktürüyor. Bu filmle kalmayacağını ve devamının geleceğini tahmin etmek zor değil. 


Tehlikeli Yürüyüş / The Walk
Yönetmen: Robert Zemeckis
Oyuncular: Charlotte Le Bon, Joseph Gordon Levitt, Ben Kingsley, James Badge Dale
Konu: Film, Phillippe Petit adlı Fransız gösteri ustasının, New York’taki ünlü Dünya Ticaret Merkezi kulelerinin arasına gerdiği ip üzerinde yürüyüşünün hikâyesini anlatıyor. Oniki kişi ayda yürüdü. Dünya Ticaret Merkezi kulelerinin arasındaki büyük boşluktaysa sadece bir kişi yürüyebildi. Philippe Petit, çılgın planını gerçek hayattaki akıl hocası Papa Rudy ve bir avuç insanın yardımıyla gerçekleştirdi.
“Man on Wire” belgeseli dururken Zemeckis’in filme girişmesi merak uyandırmıştı ama hüsranla sonlanıyor. Bu kadar kötü film çekmeyi başarmasını alkışlamak lazım... 3D’nin avantajlarını kullanmak yerine tamamen ona yaslanarak senaryoyla hiç uğraşmayınca ortaya şaklabanlık merasimi çıkmış. 


Korku Terapisi / Regression
Yönetmen: Alejandro Amenabar
Oyuncular: Emma Watson, Ethan Hawke, Aaron Ashmore, David Thewlis
Konu: Dedektif Bruce Kenner, babası John Gray’i çok korkunç bir suçla itham eden Angela’nın başına gelen olayı araştırmaktadır. John hiç kimsenin beklemediği bir şekilde, olayı hatırlamasa da suçunu kabul eder. Tanınmış psikolog Dr. Raines anılarını canlandırmak için John’a yardımcı olur ve birlikte ülke çapında, dehşet verici bir olağanüstü bir gizemi ortaya çıkarırlar.
Amenabar’ın türe geri dönüşünün belgesi olan film ilgi çekici konusunu sonuna kadar taşımayı başarıyor. Sağlam senaryosu ile iyi hesaplanmış, iyi oynanmış ve yönetilmiş bir gerilim. Haftanın da en iyisi... Türü sevenler kaçırmasın...


Ejder Kılıcı / Dragon Blade
Yönetmen: Daniel Lee
Oyuncular: Jackie Chan, John Cusack, Adrien Brody, Si Won Choi
Konu: General Lucius önderliğindeki Romalı büyük bir lejyon ordusu Publius’u, hain kardeşi Tiberius’dan korumak için uzak doğuya gelmiştir. General Lucius, Batı Bölgesi İpek Yolu Koruma Ordusu’nun kumandanı Huo An’e karşı savaşır. İkisi de ihanete uğramıştır ve birbirlerinin büyük saygısını kazanırlar. Huo An, ülkesini korumak ve üzerindeki hain damgasını temizlemek için 36 farklı etnik gruptaki savaşçıları biraraya toplar.
Çin sinema tarihinin en büyük bütçeli filmi her şeyin para olmadığının belgesi... Ortada bir senaryo yok. Biri ortaya bir konu atmış ve o haliyle kalmış olsa gerek. Derinleştirelim, bir iki cümle derdimizi anlatalım diye düşünen olmamış. Kalabalık sahnelere ve avantüre abandıkça ortaya sadece boş boş bakılan bir seyirlik çıkmış. Finaline kadar sabırla izleyeni ödüllendirmek gerek... 


Mantıksız Adam / Irrational Man
Yönetmen: Woody Allen
Oyuncular: Jamie Blackley, Joaquin Phoenix, Parker Posey, Emma Stone
Konu: Abe Lucas, son dönemlerde yaşamaktan zevk alamayan, duygusal olarak dibe vurmuş bir felsefe profesörüdür. Abe, yaptığı hiçbir şeyle fark yaratamadığına inanmaktadır. Hayatında yeni bir sayfa açmak için küçük bir kasabada ders vermeye başlar. Burada tanıştığı Rita Richards, aynı üniversitede hocalık yapan, mutsuz bir kadındır. Abe’den onu mutsuzluğunun en büyük kaynağı olan evliliğinden kurtarmasını istemektedir.
80 yaşına basmak üzere olan usta film çekmeye devam etsin, üretsin biz de hayran hayran izleyelim. Halimizden gayet memnunuz. Evet başyapıt değil ama derdini çok iyi anlatan, vasatı aşan bir film. İçimizdeki mantıksızlıklara ayna tutması yeter.


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template