♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 30 Ekim

Üçü yerli yedi filmin vizyona girdiği hafta ağırlıklı olarak komedi sunuyor. Kadrosuyla dikkat çeken “Git Başımdan”, modern uyarlama “Frankenstein”, ruhları karşı bedenlere hapseden komedi “Mavi Gece” ve Bradley Cooper’ın mutfak komedisi “Çok Pişmiş” haftanın öne çıkan filmleri. Küçüklere eğlencelik animasyon “Afacanlar Takımı: Büyük Yarış”, Hırvatistan'ın Oscar adayı “Güneş Tepedeyken” ve Prömiyerini Berlin Film festivalinden yapan, 16. Jeonju Film Festivali’nden de ‘Özel Mansiyon’ ödülü alarak ses getiren “Nefesim Kesilene Kadar” da haftanın diğer seçenekleri. Git Başımdan
Yönetmen: Şahin Altuğ
Oyuncular: Şahin Irmak, Bülent Emrah Parlak, Aslı Tandoğan, Seda Güven
Konu: Latif Selamsız 30’lu yaşların ortalarında, kendini bildiğinden beri aynı kızla birlikte olan, aynı işte çalışan ve hâlâ annesiyle yaşayan bir adamdır. Sevgilisi Reyhan’a ayrılma konuşması yapacağı gün kendini evlenme teklif ederken bulur, annesi Yasemin de çok mutludur bu evlilik için. Düğün günü geldiğinde bir anda Latif’in iç sesi konuşur ve her şey mahvolur. Latif nikah masasından kaçar ve bilinmeze giden bir yolculuğa koyulur.
Bildik konusu ve apartma karakterleri ve tahmin edilebilir işleyişini baştan kabul eden film üzerine inşa ettiği eğlenceyi seyirciye geçirmeyi başarıyor. Mesajını da net şekilde veren film beklentileri de karşılıyor.


Frankenstein
Yönetmen: Bernard Rose
Oyuncular: Xavier Samuel, Carrie Anne Moss, Dony Todd, Maya Erskine
Konu: 3 boyutlu yazıcı ile oluşturulan ve sonra öldü diye çöpe atılan Frankenstein, ayağa ilk kalkışı ile “Neyim ben? Beni kim yarattı? Bu dünyadaki görevim nedir?” gibi insani duyguları sergilemektedir. Film, üst seviyede teknolojik ve günümüze uygun olarak çekildi. İçinde bir çok soruların olduğu bu film Frankenstein’ı hissetmemizi ve ilk defa olaylara biraz da onun açısından bakmamızı sağlayacağı için izleyiciye ayrı bir seyir keyfi veriyor.
Afacanlar Takımı: Büyük Yarış / Raven: The Little Rascal
Yönetmen: Ute Von Munchow Pohl
Konu: Ormana sonbahar gelmiş, hayvanlar kış için son hazırlıklarını yapmaya başlamışlardır. Yiyecekler toplanıp kilere yerleştirilmektedir. Bütün orman sakinleri çalışırken işten kaytaran tek kişi yarış tutkunu afacan karga Çorap’tır. Çorap her gününü sabun kutusundan yaptığı arabasını sürerek geçirmektedir. Büyük bir yarış düzenleneceği haberini alınca Çorap yarışı kazanma planları yapmaya başlar.Mavi Gece
Yönetmen: Ahmet Hoşsöyler
Oyuncular: Fırat Tanış, Ayça Varlıer, Gökhan Mumcu, Eda Bilgin
Konu: Bir yanda ulaşılması zor bir kadın olan Emel. Diğer yanda maço, küfürbaz, kahveyi, meyhaneyi seven, kendisine çok düşkün karısını aldatmayı rutin hale getirmiş, mahallenin yaka silktiği taksi şoförü Zeki. Gök gürültülü, yağışsız ama tuhaf şekilde mavi bir gecede bu iki insanın ruhları çakışır. Kadın bedeninde erkek ruh, erkek bedeninde kadın ruh. Artık birbirlerinin bedenlerinde yaşamak zorundadırlar. Böylece bir sürü komik olaylar başlar.


Çok Pişmiş / Burnt
Yönetmen: John Wells
Oyuncular: Bradley Cooper, Sienna Miller, Daniel Brühl, Lily James
Konu: Şef Adam Jones, sahip olduğu her şeyini kaybetmiştir. Kötü alışkanlıklarından vazgeçemeyen, iki Michelin yıldızlı şef, sadece tadın oluşturacağı heyecanın peşinde olmuştur. Kendi mutfağını oluşturmak ve 3. Michelin Yıldızı’nı kazanabilmek için yanına en iyi şefleri ve güzel Helene’yi almak zorundadır. Çok Pişmiş, yemek sevgisi, iki insan arasındaki aşk ve ikinci şansların gücü hakkında komik ve duygusal bir hikâye.
Bildik konusuna rağmen seyircisini avucunun içine alıp finaline kadar götürebilen filmin tek özelliği de bundan ibaret. Aynı yemeği tekrar ısıtmanın bir alemi yok...


Güneş Tepedeyken / Zvizdan – The High Sun
Yönetmen: Dalibor Matanic
Oyuncular: Dennis Quaid, Zac Efron, Alan Bates, Kim Dickens
Konu: Film, geçmişe uzanan etnik nefretin ayırdığı iki komşu Balkan köyünde 30 yıla yayılan bir aşk hikâyesini anlatıyor. 1991’de geçen ilk hikâyede savaş öncesi dönemde iki genç aralarındaki ilişkiyi saklamaya zorlanır. 2001’de geçen ikinci hikâyede savaş yaraları henüz geçmediğinden sevdalarını bulundukları duruma uydurmakta zorlanırlar. 2011’de geçen üçüncü hikâyede ise ancak geçmişlerinden kurtulabilirlerse biraraya gelebileceklerini anlarlar.


Nefesim Kesilene Kadar
Yönetmen: Emine Emel Balcı
Oyuncular: Esme Madra, Rıza Akın, Sema Keçik, Gizem Denizci
Konu: Nefesim Kesilene Kadar, bir tekstil atölyesinde ortacılık yapan Serap’ın hikâyesini konu alıyor. Serap bir tekstil atölyesinde ortacıdır. Ablası ve eniştesiyle birlikte yaşamak, onun için giderek çekilmez bir hal almıştır. Serap’ı ayakta tutan tek şey, uzun yol şoförü olan babasıyla yeni bir eve çıkabilme umududur. Sürekli uzaklarda olan babasının kayıtsızlığı arttıkça iyice köşeye sıkışan Serap, sonunda ipleri eline almaya ve yeni bir hayata karar verir.
Bunca övgüye rağmen yedi kopya ile sadece dört şehirde gösterimde... Eleştiriler olumlu... Şanslı şehirlerde olanlar izlemeden geçmesin...


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template