♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 2 Ekim

Üçü yerli yedi filmin vizyona girdiği haftada her zevke göre film mevcut. Merakla beklenen Ridley Scott imzalı bilim kurgu “Marslı”, 80 ihtilaliyle hesaplaşan “Kafes” ve ilk kadın yönetmenli yerli korku “Vesvese: Cin Tuzağı” haftanın öne çıkan filmleri. Lucasfilm imzalı animasyon “Tuhaf Bir Sihir”, Brian Helgeland’ın suç dünyasının kapılarını araladığı “Efsane” ve yüzyılın satranç maçını konu alan “Şah Mat” da diğer seçenekler. Zeki Demirkubuz’un “Bulantı”sı da sinefillerin meraklı bekleyişini hüsranla sona erdirmek üzere vizyonda...


Marslı / The Martian
Yönetmen: Ridley Scott
Oyuncular: Matt Damon, Jessica Chastain, Kate Mara, Kristen Wiig
Konu: Mars’a gönderilen arstranotlardan Mark Watney şiddetli bir fırtına sonrası öldü sanılarak ekibi tarafından terk edilir. Ancak Watney hayattadır ve kendisini Mars’ta yapayalnız bulur. Elindeki sınırlı olanaklarla, zekasını ve dayanıklılığını kullanarak dünyaya yaşadığına dair bir sinyal gönderir. Bilim adamları ‘Marslı’nın eve dönmesi için uğraşırken, ekip arkadaşları da kurtarma operasyonunda yer alırlar.
Romanı okumuş biri olarak filmi çok umursamadığımı baştan söyleyeyim. Sürükleyici, okuruyla dertleşen ve ince esprilerle dolu romanın konu olarak çok zengin olmaması bunda baş etken... Filme çekilmesini sağlayan şeyi merak ettim yine de. Herkese hitap edebilecek bir bilim kurgu olmasının avantajını kullanan Scott, tipik bir “çok satar”dan “çok izlenen” yaratmayı başarmış. Üstelik romanın eksiklikleri ve gereksiz oyalanmalarını da bertaraf ederek heyecanla izlenen bir seyir keyfi yaratmış. 


Vesvese: Cin Tuzağı
Yönetmen: Sümeya Kökten
Oyuncular: Okan Aydın, Duygu Yenilmez, Mustafa Ağdere. Defne Vardarlı, Layla Onlen
Konu: Cinler insanlara vesvese vererek musallat olurlar. Alev ile ilişkisi güzel giden Murat’ın hayatı Ceren’i tanımasıyla tamamen değişir. Aşkına karşılık bulamayan Ceren’in yaptığı küçük bir büyü Murat’ın hayatının kötüye gitmesine neden olur. Alev ve Gülseven, Murat’ı bu musallattan kurtarmak için yoğun bir çaba içine girerler.
Cinler insanlara musallat olmayı bıraktı, yönetmenlerimize musallat oldu! 


Kafes
Yönetmen: Mahmut Kaptan
Oyuncular: İsmail Hacıoğlu, Nilay Duru, Şefik Onatoğlu, Fırat Şahin, Barış Küçükgüler
Konu: Film, 12 Eylül olaylarında haksız yere cezaevlerine atılan, işkenceye maruz kalan ve ortak noktaları vatan olan masum gençlerin hikâyelerini beyazperdeye taşıyor. O dönem gençlerin konulduğu cezaevi olan Ulucanlar Cezaevi’nde yapılan çekimlerdeki sahneler izleyenleri gözyaşlarına boğacak.
Sinemamızın uzun zamandır yüzleşemediği olaylara nihayet girişmesi güzel de, bunu tek bir bakıştan ve bir ideolojiden yapınca ortaya hesaplaşma değil propaganda çıkıyor. Tuhaf bir müsamerenin kendine yandaş aramasına dönüşüyor. Kağıttan karakterleriyle kötü senaryo kendi kendini kafeslemiş...


Efsane / Legend
Yönetmen: Brian Helgeland
Oyuncular: Tom Hardy, Emily Browning, David Thewlis, Christopher Eccleston, Paul Bettany
Konu: 1950’li ve 60’lı yıllarda İngiltere’de terör estiren gangster ikiz kardeşler Ronald Kray ve Reginald Kray kardeşlerin gerçek hayat hikâyelerinin anlatıldığı Efsane (Legend), Kray kardeşlerin bir şehri hakimiyeti altına alışının ardında yatan sırları ve acımasız yeraltı suç dünyasının kapılarını aralıyor.


Şah Mat / Pawn Sacrifice
Yönetmen: Edward Zwick
Oyuncular: Tobey Maguire, Liev Schreiber, Peter Sarsgaard, Lily Rabe
Konu: Film, Amerikalı satranç duayeni Bobby Fisher’ın Rus rakibi Boris Spassky ile 1972 yılında karşılaştığı “Yüzyılın Maçı”nı konu alıyor. Yapımcı Gail Katz, milyonlarca insanın dikkatini çeken, bir satranç oyuncusunun bir boksör veya bir rock yıldızı kadar meşhur olduğu ve “Yüzyılın Maçı” olarak adlandırılan hadisenin neden filmi yapılmamış diye merak ettiğini söylüyor.


Bulantı
Yönetmen: Zeki Demirkubuz
Oyuncular: Zeki Demirkubuz, Şebnem Hassanisoughi, Öykü Karayel, Çağlar Çorumlu
Konu: Ahmet, sevgilisiyle birlikte olduğu gece karısı ve küçük kızını trafik kazasında kaybeder. Kimseyi umursamayan biri olarak bu olaydan pek etkilenmeden yaşamına devam eder ama bir süre sonra, görünürde bir sebep olmaksızın kendinde ve yaşamında bazı değişimler olmaya başlar. Küçük terslikler, tuhaf aksilikler art arda gelmekte, çok sevdiği kadınlarla arası bozulmakta, hayat karşısında zorlanmakta ve beklenmeyen zafiyetler göstermektedir.
Demirkubuz’un “Masumiyet” ile attığı dev adımın sonrasını getirmektense popülerlik peşinde koşması, başka yönetmenleri kıskanıp onlara laf sokma ve gereksiz göndermelere girişmesi, her röportajında tribünlere oynaması gibi başkalaşması doğal olarak sinemasına da yansıyor. Berbat bir film çekerek seyircisini itmiş ve sıkıntıdan öldürmüş. Finale kadar gidebilecek seyircisi kaldıysa sabrının sonunu alabilir ama filmi yok saymak daha mantıklı.


Tuhaf Bir Sihir / Strange Magic
Yönetmen: Gary Rydstrom
Konu: “Bir Yaz Gecesi Rüyası”ndan ilham alınarak yapılan zıpır bir peri masalı. Bu animasyonda güçlü bir iksir için verilen savaşta goblinler, elfler, periler ve diğer yaratıklardan oluşan renkli karakterlerin hikayesi, son 60 yılın popüler şarkılarından esinlenerek anlatılıyor. Lucasfilm Animation Singapore and Industrial Light & Magic, birinci sınıf bir animasyon ve görsel efektlerle büyüleyici bir ormanın altını üstüne getiriyor.Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template