♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 10 Temmuz

İkisi yerli yedi filmin vizyona girdiği haftada ağırlık eğlence ve gerilimde... Merakla beklenen en iyi dost ayının ikinci macerası “Ayı Teddy 2”, geçen yılın en iyi yerli geriliminin devamı “Siccîn 2: Her Canlı Ölümü Tadacaktır”, Tarsem Singh’ın ölümsüzlüğün peşinden koşan bilim kurgusu “Self/less” haftanın en çok öne çıkan filmleri... Michael Douglas’lı kedi fare oyunu “Tehlikeli Oyun”, yerli drama “Antikacı” da diğer seçenekler... Haftanın en iyileri de izlemeyen kaldıysa, festival yıldızı “Yüzündeki Sır” ve “A Most Violent Year”...


Siccîn 2: Her Canlı Ölümü Tadacaktır
Yönetmen: Alper Mestçi
Oyuncular: Şeyda Terzioğlu, Bulut Akkale, Ece Edibe Baykal, Reyhan İlhan
Konu: Hicran ile Adnan mutlu bir evlilik sürdürürken 2 yaşındaki oğullarını bir kaza sonucunda kaybedince hayatları alt üstü olur. Aynı evde yaşamaya devam etseler de artık iki yabancıdırlar. Hicran bunun üstüne bir de açıklanması mümkün olmayan olaylar yaşamaya başlayınca psikolojisi daha da bozulur. Sonunda bir Hoca’ya gider ve ikinci kanından bir kadının ona farklı bir büyü yaptırdığını öğrenir.
Her canlı bir yerli gerilim izleyecek ve sıkıntıdan patlayacaktır desek daha iyi olur aslında. Bu yıl vizyon gören kaçıncı yerli korku olduğunu sayamaz hale geldik. Hepsi aynı kaynaktan beslenince hiçbir anlamı olmuyor ama en azından geçen yılın en iyi filminin devamı olması umut veriyor. 


Ayı Teddy 2 / Ted 2
Yönetmen: Seth MacFarlane
Oyuncular: Mark Wahlberg, Amanda Seyfried, Morgan Freeman, Jessica Barth
Konu: John ve Ted, Boston’da yaşamaktadır. John artık bekâr olsa da Ted, Tami – Lynn ile düzenli bir hayat kurmuştur. Evlilik sorunları yeni evlileri etkilemeye başlarken Ted ve Tami-Lynn, bir bebek yapmaya karar verirler. Massachusetts Eyaleti, Ted’in bir insan değil de bir mal oluğunu, bundan dolayı da evlat edinmeye uygun olmadığını beyan ettiğinde umutları yıkılır. Öfkeli ve kederli olan Ted, en iyi arkadaşından rica eder, hükümete dava açmasını ister.
Tamam komik ama tüm mevzunun amiyane tabirle karı-kız meselelerinden ibaret olması da ucuzluğunu ve kolaycılığını gösteriyor. Devam filmine ne gerek vardı diye sormadan da edemeyeceğim. Edepsizlik sizi güldürüyorsa durmayın...


Self/less
Yönetmen: Tarsem Singh
Oyuncular: Ryan Reynolds, Ben Kingsley, Matthew Goode, Natalie Martinez
Konu: Film, sonsuza dek yaşamak için başka bir hayatı almanın sonuçlarını ele alıyor. Milyarder sanayici Damian Hale, ölümcül bir hastalığa yakalanır. Bilincin başka bir bedene nakledilme işlemi olan “Deri Değiştirme” adındaki, onun için zamanı geriye döndürecek bir tıbbi müdahaleyi uygulamaya kararlıdır. Bilinci, kendisinden epey genç bir adamın bedenine nakledilmektedir. Damian, yeni edindiği kimliğinde çok rahat etmeye başlar.
Yönetmenin işçiliğinin her zaman çok iyi olduğunu düşünür ve ne çekse hayran hayran izlerim. Her şeyi bir yana bırakır sadece karelerin keyfini çıkarırım... Singh filmografisinin en kötü filminde ama konu her an gerçekleşecekmiş gibi durunca sürükleyiciliğiyle akıp gidiyor.


Tehlikeli Oyun / Beyond The Reach
Yönetmen: Jean Baptiste Leonetti
Oyuncular: Michael Douglas, Jeremy Irvine, Hanna Mangan Lawrence, Ronny Cox
Konu: Çölde avlanmak isteyenlere rehberlik hizmeti veren Ben bir gün başarılı bir iş adamı olan Madec tarafından küçük bir av gezisine rehberlik yapması için tutulur. Fakat Madec yanlışlıkla çölde gezen birini öldürünce, Ben bu cinayetin açığa çıkmasını istemeyen Madec’ten kaçmak zorunda kalır. Sıcaklığın 50 dereceye kadar çıktığı çölde kedi fare oyunu başlamıştır.
Çok basit konusunu abartarak işlemeye kalkan filmin gereksiz bir çığırtkanlığı var. Kedi fare oyunu olarak gerilimi, sürükleyiciliği yerli yerinde ama nedense “zengin adam herkesi satın alır” diye seyircisinin kafasına kafasına vuruyor. 


Antikacı
Yönetmen: Aclan Büyüktürkoğlu
Oyuncular: Ertan Güleç, Didem Baylan, Övül Kocaman, Tuna Ata
Konu: Aile içinde oynanan kıskançlık oyunları büyük bir trajediye dönüşür ve aile reisi Ertan intihara teşebbüs eder. Komada hastaneye yetiştirilmeye çalışılırken, yolda hayal meyal gördüğü kişiler ve duyduğu sesler, onu bilinçaltında bir yolculuğa çıkarır. Bu yolculuk esnasında Ertan hem pişmanlıklarıyla hem de kaybettiği aile bireyleriyle karşılaşır. Ancak Ertan, onları tanıyabilmek için pek çok bilmeceyi çözmek, ayrıca kendisiyle yüzleşmek zorundadır.


Yüzündeki Sır / Phoenix
Yönetmen: Christian Petzold
Oyuncular: Nina Hoss, Ronald Zehrfeld, Nina Kunzendorf, Michael Maertens
Konu: 2. Dünya Savaşı sonrası toplama kampından yüzünde tanınmayacak yaralarla kurtulan Nelly, ameliyat geçirerek yeni bir yüze kavuşur. Bu süreçte yeni bir hayata başlamayı reddeder ve Berlin’de kalarak hakkında duyduklarına inanmak istemediği eşi Johnny’i aramaya karar verir. Karşılaştıklarında eşi Johnny, Nelly’yi tanımayacak ve ondan hayatını alt üst edecek şaşırtıcı bir istekte bulunacaktır.
İyi yönetilmiş, iyi oynanmış filmin harika finali de meşhur tabirle pastanın üzerindeki çilek... Haftanın en iyisi ve kaçırılmaması gerekeni...  


A Most Violent Year
Yönetmen: J. C. Chandor
Oyuncular: Oscar Isaac, Jessica Chastain, David Oyelowo, Alessandro Nivola
Konu: 1981, Newyork tarihindeki en tehlikeli yıldır. Latin Amerikalı göçmen Abel, Brooklynli eşi Anna’nın gangster babasından satın aldığı küçük bir kalorifer yakıtı işini büyütmeye çalışmaktadır. İşini kurallara uygun şekilde yönetmeye kararlıyken, başarıya çıkan merdivenlerin eğri olduğunu fark eder. Bu sırada meydana gelen rekabetler ve nedensiz saldırılar işini, ailesini ve inancını tehdit etmektedir.
Geçen yıl çok sözünü ettik, iyi dedik ama dağıtımcılarımızın jetonu anca düşebilmiş ve gecikmeli olarak vizyonda... Peki izlemeyen kaldı mı? 


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template