♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 26 Haziran

Biri yerli on filmin vizyona girdiği hafta animasyon ve gerilime teslim… Merakla beklenen “Terminatör: Genisys”, Charlize Theron'lu “Karanlık Yerler”, küçüklere tatil hediyesi tadında animasyonlar “Kurbağa Prens” ve “Kıvırcık: Ay Macerası” ile Pablo Escobar’ın zirve yıllarında geçen “Escobar: Kayıp Cennet” haftanın gözdeleri… Yerli gerilim “Alkarısı Cin-net”, 2013 yapımı ilk Venezuella gerilimi “Araftaki Ev”, festival gözdesi olarak ses getiren “Onur”, sportif başarı öyküsü “McFarland” ve Jafar Panahi'nin ödüllü festival bombası “Taksi Tahran” da diğer seçenekler… 


Terminatör: Genisys
Yönetmen: Alan Taylor
Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Jason Clarke, Emilia Clarke, Jai Courtney
Konu: İnsan direnişinin lideri John Connor, Çavuş Kyle Reese’i Sarah Connor’ı koruması ve geleceği güvence altına alması için 1984’e geri gönderdiğinde olayların beklenmedik bir şekilde yön değiştirir ve zaman çizgisi kırılır. Şimdi kendisini geçmişin yeni ve yabancı bir versiyonunda bulan Çavuş Reese, Gardiyan’ın da dahil olduğu müttefiklerle, “geleceği yeniden başlatmak” göreviyle karşı karşıya kalır.
Yavan senaryosu, işgüzar sürprizi ve yanlış seçim Sarah Connor’a rağmen ana hikayeye sadık bir aksiyon bombası… Temposu ve çok iyi aksiyonuyla sürüklüyor ve bir nefeste bitiyor. Son iki Terminatör saçmalığının yarattığı hayal kırıklıklarının izini de siliyor.


Kurbağa Prens / Ribbit
Yönetmen: Chuck Powers
Konu: Ribbit, diğer kurbağalardan farklı olarak suya girmekten ve zıplamaktan nefret etmektedir. Kendisini ait hissetmediği bu kurbağalar dünyasında aklı sorularla doludur ve kimlik bunalımı yaşamaktadır. Bir yarasa tarafından hipnotize edilen Ribbit, kendisinin insan bir prens olduğuna inanır ve gerçek kimliğini bulmak, prenses tarafından öpülüp insana dönüşmek için arkadaşı uçan sincap ile büyük bir maceraya atılır.


Karanlık Yerler / Dark Places
Yönetmen: Gilles Paquet Brenner
Oyuncular: Charlize Theron, Sterling Jerins, Nicholas Hoult, Christina Hendricks
Konu: Libby Day hayatında tekrar açmak istemediği bir sayfayla yüzleşmek üzeredir. Haneye tecavüzle sonlanan bir olayda annesinin ve kız kardeşlerinin ölümüne tanıklık edip yedi yaşındayken verdiği ifadeyle erkek kardeşi Ben’in hüküm giymesine neden olan Libby Day, olaydan 25 yıl sonra çözülemediğini düşündükleri suçlarla ilgilenen bir grup meraklı insanla tanışır ve farkında olmadan olayların içine tekrar adım atar.


Alkarısı Cin-net
Yönetmen: Muzaffer Gülçek
Oyuncular: Sanem İşler Şen, Tuncay Tarhan, Mehmet Tokatlı, Aynur Mutlucan
Konu: Alkarısı, Türk, Anadolu ve Altay halk inancında lohusa dönemindeki kadınlara ve atlara musallat olduğuna inanılan yaratıktır. Efsanenin temeli Şamanizm’e kadar uzanır. İnanışa göre lohusaların ve yeni doğmuş çocukların ciğerleriyle beslenir. Alkarısından korunmak için çeşitli çarelerin olduğuna inanılır. Lohusa kadını yalnız bırakmamak, ışıkları sürekli yakmak, başucuna Kuran koymak, yüzünü kırmızı örtüyle örtmek gibi…


Escobar: Kayıp Cennet / Escobar: Paradise Lost
Yönetmen: Andrea Di Stefano
Oyuncular: Benicio Del Toro, Josh Hutcherson, Claudia Traisac, Brady Corbet
Konu: Pablo Escobar’ın zirve yıllarında geçen filmde Nick, sörf yapmak için gittiği Kolombiya’da rüyalarının kadını Maria’yla tanışır. Pablo Escobar, Maria’nın amcasıdır. Nick zamanla bu devasa ailenin bir parçası olur. İlk bakışta her şey yolunda gözükse de, Nick kız arkadaşıyla geçirdiği her gün işin bilinmeyen yönleri olduğunu fark eder ve kendini dünyanın en büyük uyuşturucu mafyasının içinde bulur.
İlgi çekici öyküsünü Del Toro’nun performansıyla işleyen filmin atmosfer katkısıyla da başardığı her şeyi biraz aşağıya çeken Hutcherson’ın varlığı… Popüler isim olmakla iyi oyuncu olmanın aynı kapıya çıkmadığını göremeyen Di Stefano’nun çabası yine de vasatı aşıp izlenebilir bir film çıkarmış ortaya…


Kıvırcık: Ay Macerası / Blackie & Kanuto: Una Aventura
Yönetmen: Francis Nielsen
Konu: Bir çiftlikte yaşayan hayvan dostlarımız arasında Blacky adında siyah kıvırcık bir koyun vardır ve en büyük takıntısı aya gitmektir. Blacky arkadaşlarıyla birlikte benzersiz bir yolculuk için hazırlıklara başlar. Bu yolculukta onları heyecanlı maceralar beklemektedir.


Araftaki Ev / La Casa Del Fin de Los Tiempos
Yönetmen: Alejandro Hidalgo
Oyuncular: Rosmel Bustamante, Adriana Calzadilla, Simona Chirinos, Gonzalo Cubero
Konu: Dulce, çocuklarıyla birlikte beş yıl önce taşındığı evde garip olaylar yaşamaya başlar ve hiç beklemediği sonuçlarla yüzleşmek zorunda kalır. Aradan otuz yıl geçtikten sonra iyice yaşlanan Dulce, yıllar önce yaşadığı gizemi çözmek için yeniden o eve dönecektir. Film eleştirmeni Anton Bitel’e göre, “Paradokslarla dolu olay örgüsü film bittikten sonrada zihninizi meşgul edecek.”
Korku/gerilim meraklılarının çoktan izlediği filmi vizyonda görmek güzel. Senaryosundaki eksiklerine ve düşen temposuna rağmen türün iyilerinden birini ıskaladıysanız keyfini sinemada çıkarma fırsatını kaçırmayın.


Onur / Pride
Yönetmen: Matthew Warchus
Oyuncular: Bill Nighy, Imelda Stunton, Dominic West, Paddy Cosidine
Konu: Sene 1984. İngiltere, Margaret Thatcher’ın muhafazakâr politikalarının etkisi altındadır. Bu politik atmosfer içinde ezilen başlıca gruplardan biri eşcinsellerdir. Ancak en az onlar kadar baskı altında olan bir grup daha vardır, maden işçileri. İlk bakışta hiçbir ortak noktası yokmuş gibi gözüken bu iki grup birbirine yardımcı olabilecek midir? Onur (Pride) lezbiyen ve gey aktivistlerin güçlerini maden işçileri ile birleştirerek ön yargıları aşmalarını anlatan bir film.
Fazla cümle kurmaya gerek yok. Ruhunuzu “Onur” ile doldurun, şenlendirin… İzleyin, izlettirin…


McFarland / McFarland, USA
Yönetmen: Niki Caro
Oyuncular: Kevin Costner, Ramiro Radriguez, Carlos Pratts, Johnny Ortiz
Konu: Deneyimli bir koç olan Jim White, hayatında bir süredir bazı problemlerle mücadele etmektedir. Yaşadığı birtakım talihsiz olaylardan dolayı California’nın en fakir bölgelerinden olan McFarland’a yerleşir. Jim White burada, lise öğrencilerinin spora olan yatkınlıklarını keşfeder ve onların saklı kalmış potansiyelini ortaya çıkartmak ister. Gençleri bir yarışmaya hazırlayan White, onlara hayatlarının fırsatını sunar.
Kritiği okumak için tıklayın


Taksi Tahran / Taxi Teheran
Yönetmen: Jafar Panahi
Oyuncular: Jafar Panahi
Konu: Kamera monte ettiği bir taksi ile Tahran’ı gezen ve müşteriler arasında geçen diyalogları kaydeden, rejim karşıtı ve muhalif yönetmen Jafar Panahi, İran film otoritelerine karşı kişisel ve sanatsal direnişini Taksi Tahran ile sürdürüyor. Jafar Panahi, filmin hem yapımcısı, hem konusu, hem de kurgusal karakteri olarak kendi sinemasını keşfetmeye devam ediyor.
Panahi’nin teoride çok iyi olan projesine fazla müdahale etmesiyle zayıflayarak doğal dokuyu bozmasına katlanabilirseniz bir ihtimal sevebilirsiniz… 


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template