♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 12 Haziran

Dördü yerli on bir filmin vizyona girdiği hafta her türe ve zevke göz kırpıyor. Yıllar sonra yeniden dinozorların arasına dalmak için merakla beklediğimiz “Jurassic World”, eğlenceli casus aksiyonu “Ajan”, yerli gerilim “Hannâs: Karanlıkta Saklanan”, Bruce Willis’li macera “Vice”, Alman işi animasyon “Şövalye Rusty” ve yaşanmış olaydan yola çıkan gerilim “Ölüm Ormanı” haftanın öne çıkan filmleri... Adı tuhaf ergen balonu “Çıtır Kaçak Tehlikeli”, tiyatrocularla dolu künyesiyle dikkat çeken “Fal”, Alan Rickman'ın yönetmenlik denemesi “Küçük Karmaşa” ve Alman yapımı yerli “Mutlu Kuzular” da diğer seçenekler. Haftanın en özel filmiyse Gezi direnişinin şehitlerinden Ethem Sarısülük'ün hikayesini anlatan belgesel “Haziran Yangını”...


Jurassic World
Yönetmen: Colin Trevorrow
Oyuncular: Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Ty Simpkins, Nick Robinson
Konu: Zach ile Gray, anneleri tarafından Jurassic World’de birkaç gün geçirmeleri için gönderilmiş olsalar da Jurassic World’ün her köşesini denetleyen azimli bakıcı Claire’in iki ziyaretçi çocuğa ayıracak vakti yoktur. Onlara park biletleri verir ve parkı keşfetmeleri için gönderir. Parkın ticari başarısı için, ziyaretçilerin tekrar gelmesini sağlamak gerektiğinden Dr. Wu, yetenekleri keşfedilmemiş bir dinozor yaratamaya yöneltilmiştir.
Yaz bombasının fragmanları pek ümit vermiyor ama dinazorları üç boyutlu görmenin keyfini çıkarmak bile yeter...


Ajan / Spy
Yönetmen: Paul Feig
Oyuncular: Melissa McCarthy, Jason Statham, Jude Law, Rose Byrne
Konu: Susan Cooper, masa başı çalışan alçakgönüllü bir CIA analisti, aynı zamanda en tehlikeli görevlerin ardındaki duyulmamış kahramandır. Ancak partneri ve diğer gözde ajan deşifre olunca, öldürücü silah tüccarlarının dünyasına sızmak ve dünya çapında bir felaketi önlemek için gönüllü olur.
Beklenmedik derecede iyi... Hem eğlenceli bir casus aksiyonu hem de çok komik... McCarthy yine itici ve her filmde aynı rolü oynuyor gibi gözükse de Statham’ın kendisinin de bolca oynadığı tiplemeyle dalga geçişine ayrıca dikkat...


Hannâs: Karanlıkta Saklanan
Yönetmen: Kamil Aydın
Oyuncular: Furkan Kızılay, Hazal Şenel, Bükre Atala, Ahmet Yıldırım
Konu: Mert, Özel Sentez Kliniği tabelasının karşısında durduğunda, mesleğe yeni başlayan her psikiyatrist gibi idealleri ve planları vardı. Bir Anadolu şehrinin biraz dışındaki bu hastanede çok şey öğrenecek, kendini geliştirecekti. Farklı psikiyatrik rahatsızlıklar, farklı insanlar ve kitaplarda yazmayan daha pek çok şey kendisini bekliyordu. Koridorlarda, terapi odalarında, hastanenin her köşesinde.


Vice
Yönetmen: Brian A. Miller
Oyuncular: Bruce Willis, Thomas Jane, Ambyr Childers, Bryan Greenberg
Konu: Bir mühendislik harikası olan yapay kadın, haz yaşatmak için kurulmuş olan Vice dünyasından kaçar ve kendini orada tutanlardan intikam almaya adar. Kelly bu komplekste yaşamını sürdürürken bir gece Vice’ın haşin bir müşterisinin saldırısına uğrar. Bu geceden sonra yöneticiler Kelly’nin hafızasını yenilemeye karar verirler ancak Kelly’nin eski yaşantısından gördüğü flashbackler Vice’tan kaçış planını kurmasını sağlar.
Oyuncu kadrosuna ve konusuna aldanıp da kendinize yazık etmeyin... Kötü klişenin yanına yaklaşmayın... Son dönemde olduğu üzere afişte Willis’i gördüğünüz filmlerden arkanıza bile bakmadan kaçın...


Şövalye Rusty / Knight Rusty
Yönetmen: Thomas Bodenstein
Konu: Kahramanımız Şövalye Rusty yenilmez güçlere karşı beklenmedik bir zafer kazanmış ancak kaybedenler tarafından sahtekârlıkla suçlandığı için başı derde girmiştir. Sonuçta kral tarafından unvanı ve kalesi elinden alınır. Rusty hem kendi durumunu ve onurunu kurtarmak için hem de onu tahttan indirmek isteyen düşmanlarına karşı savaşmak için arkadaşlarıyla birlikte harekete geçer.


Ölüm Ormanı / Backcountry
Yönetmen: Adam MacDonald
Oyuncular: Missy Peregrym, Jeff Roop, Eric Balfour, Nicholas Cmpbell
Konu: Genç çift Jenn ve Alex, ormana kampa giderler. Kampın ilk gününde Brad isimli tuhaf bir adamla tanışan çift, takip edildiklerinden şüphelenip rotayı değiştirir ancak üç günün ardından tamamen kaybolmuşlardır. Üstelik vahşi bir ayının bölgesine davetsizce girmişlerdir ve artık kaybolmuş olmaktan daha büyük bir sorunları vardır. Vahşi doğa karşılarına türlü tehlikeler çıkarırken, ilişkileri de kırılma noktasına doğru hızla ilerlemektedir.
Yaşanmış öykü ama benzerlerini o kadar çok izlediğimiz için konusu basit kalınca yönetmenin çabasıyla en azından sıkılmadan sonunu getirmek mümkün... Benzerleri içinde hiç yeri olmayacağını ve kısa sürede unutulacağını bilerek harcayın boş zamanınızı...


Fal
Yönetmen: Ünal Çeken
Oyuncular: Ali Elgün, Gamze Köse, Eren Özkan, Büşra Daştanbek
Konu: Filmde, Melek fal bakma maharetiyle mahallelinin bir nevi sosyal aktivitesi ve eğlencesi olarak karakterize edilmiştir. Fakat bunu paraya çevirme yolunu ve şansını gören mahalleli, olayları tapınma boyutuna taşıyacak kadar mitleştirir. İlerleyen süreçte siyaset ve mafya işin içine girer ama Melek’in tüm derdi Hüseyin ile evlenebilmektir. Bu çerçevede ilerleyen film, Türk Sinemasında bu paragöz siyaset ve mafya ilişkisine de farklı bir bakış açısı getirir.


Küçük Karmaşa / A Little Chaos
Yönetmen: Alan Rickman
Oyuncular: Kate Winslet, Matthias Schoenaerts, Alan Rickman, Stanley Tucci
Konu: Yıllardan 1682. Peyzaj mimarı Sabine’ye bir gün beklenmedik bir davet gelir. Sabine, Kral 14. Louis’nin sarayında çalışmak için görüşme gerçekleştirir. Kral’ın tasarımcısı Andre, Sabine’in Versay Sarayı’ndaki ana bahçelerden birini dizayn etmesi için seçer. Geçmişindeki trajedilere rağmen, Sabine ile Andre arasındaki ilişki, ikisinin de yaratıcılığını ortaya çıkarır.
Çok fazla şey anlatmak isterken dağılan ve izleyicisini de bu kaosa ortak eden film büyük karmaşasıyla tatsız tutsuz...


Çıtır Kaçak Tehlikeli / Barely Lethal
Yönetmen: Kyle Newman
Oyuncular: Hailee Steinfeld, Thomas Mann, Sophie Turner, Cameron Toby
Konu: Normal bir hayatın özlemini çeken, 16 yaşında Prescott Kız Okulu’nda eğitim görerek bir suikastçı olan Megan herkesin öldüğünü zannetmesini sağlayarak bir lisede öğrenim görmeye başlar. Memnuniyetsiz ve huysuz eğitim sorumluları Maxwell Hardman ve tehlikeli silah tüccarı Victoria Knox’ın peşine düştüğü Megan ise içine girdiği liseli dünyasında her genç kızdan daha fazla zorlanmaktadır.
Benzeri durumlarda dediğim gibi: böyle berbat filmlerin vizyona girmesi izleyiciye hakaret...


Mutlu Kuzular / Von Glücklichen Schafen
Yönetmen: Kadir Sözen
Oyuncular: Narges Rashidi, Jascha Baum, Marlene Metternich, Vedat Erincin
Konu: Elmas, oğlu Can ve kızı Sevgi ile birlikte yaşamaktadır. Ne var ki, 16 yaşındaki Can’ın, annesinin fahişe olarak çalıştığını öğrenmesiyle birlikte, bu mutlu tablo bir anda paramparça olur. Can saldırganca bir tutum içine girer. Elmas da ümitsizlik içinde kızı Sevgi’ye tutunur. Ama Can, kardeşi Sevgi’yi de alarak dedelerinin evine kaçar. Yıllarca çocukları için yaşayan Elmas derin bir boşluğa düşer.


Haziran Yangını
Yönetmen: Gürkan Hacır
Konu: Belgeselde Gezi olayları sırasında Ankara’da polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün hayatı gözler önüne seriliyor. Belgesel, 2013 Mayıs’ında Taksim Gezi Parkına bir kışla ve AVM yapılmak istenmesi üzerine İstanbul’da başlayan eylemleri anlatarak başlıyor, polis müdahalesine ve Ankara’ya odaklanıyor. 01 Haziran’da Kızılay meydanında 26 yaşındaki Ethem Sarısülük başından aldığı kurşunla ağır yaralanıyor ve hayatını kaybediyor. Ethem’in ardından ailesi büyük bir hukuk mücadelesine girişiyor.
Zaten bildiğimiz şeylerin derli toplu sunulması hafızamızı tazelememizi sağlıyor ama tarihe bir belge olarak kalmaktan ve sinema havasına uzaklığıyla “belgesel” olarak adlandırılmaktan çok uzak. 


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template