♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 29 Mayıs

İkisi yerli dokuz filmin vizyona girdiği hafta felaket, hayalet, aşk ve savaşla dopdolu... Depremle kopan kıyameti resmeden “San Andreas Fayı”, yerli korku-komediler “Hayalet Dayı” ve “Pişt” ile Nicholas Sparks uyarlaması “Seninle Bir Ömür” haftanın öne çıkanları... 2012 yapımı Tayland işi animasyon “Yak: Sevimli Dev”, Maoriler’in dünyasından epik aksiyon “Savaşçı”, küçük mültecilerin başarı hikayesi “İyi Bir Yalan”, vasati korku gerilim “Ölüm Fısıltısı” da diğer seçenekler... Vasat örneklerle dolu haftanın en izlenebilir filmiyse “Paramparça”... 


San Andreas Fayı / San Andreas
Yönetmen: Brad Peyton
Oyuncular: Dwayne Johnson, Alexandra Daddario, Carla Gugino, Colton Haynes
Konu: Kötü şöhreti ile bilinen San Andreas Fayı’nın kırılması ile 9 şiddetindeki bir depremle Kaliforniya sallanır. Bir arama kurtarma pilotu ve artık araları pek de iyi olmayan eşi, Los Angeles’tan San Fransisco’ya, tek kızlarını kurtarmak için yola çıkarlar. Ancak, kuzeye yaptıkları bu tehlikeli yolculuk, henüz sadece bir başlangıçtır. Ve ne zaman en kötüsü artık bitti diye düşünseler, başlarına daha da kötüsü gelmektedir.
Görsel anlamda leziz bir felaket filmi... Ortada bir senaryo, mantıklı bir karakter yaratımı falan olmadığı için altyazıları okumakla anlamaya çalışmakla hiç uğraşmayın gördüklerinizle yetinin... 


Hayalet Dayı
Yönetmen: Ali Yorgancıoğlu
Oyuncular: Settar Tanrıöğen, Ozan Özcan, Caner Özyurtlu, Ülkü Duru
Konu: Aşırı ucuz bir konak bulan Ozan ve Caner’in bu durumla ilgili mutlulukları sadece bir gece sürer. Evde daha önce benzerini görmedikleri bir Dayı ile tanışırlar. Dehşete düşen iki arkadaş, kısa bir zaman sonra evin asıl sahibi olan Hayalet Dayı ile kanka olurlar. Oldukça sevgi dolu olan bu dayıya alışan Ozan ile Caner, kısa zaman sonra kendilerini Hayalet Dayı’nın derdine çare aramaya adar ve onu huzura kavuşturmak için kolları sıvarlar.
Klişelerle ilerlemesine rağmen güldüren eğlendiren keyifli bir seyirlik... Her hafta bir komedinin salonları işgal ettiği dönemin şimdilik en farklı ve dişe dokunur filmi... Bir şans verin... 


Pişt
Yönetmen: Can Sarcan
Oyuncular: Oğuzhan Uğur, Doğa Konakoğlu, Mustafa Ak, Eylül Ezgi Yılmaz
Konu: Çocukluk arkadaşı üç genç yaşadıkları travmatik olaylar nedeniyle ağır depresyona girerek bir kliniğe yatırılır. Emanet edildikleri alternatif tedavi uzmanı Hidayet Hanım 3 genci bir adadaki bir konağa yerleştirir. Amacı, onları geçmiş korkularıyla yüzleştirerek iyileştirmektir. Bunun için gençleri korkutmak üzere adadaki köylülerle birlikte türlü olaylar planlar. Ancak, bilmedikleri şey, o konakta gerçekten de bir “Peri”nin yaşıyor olduğudur.


Seninle Bir Ömür / The Longest Ride
Yönetmen: George Tillman Jr.
Oyuncular: Scott Eastwood, Britt Robertson, Alan Alda, Jack Huston
Konu: Hayatın sonlarındaki Ira ve Ruth, hayatın başlarındaki Luke ve Sophia huzurlu ve mutlu iki çifttir. Hayatlarını farklı yerlerde sürdüren, zamanın ayırdığı, yolları kesişmeden önce pek de ortak noktası olmayan iki çift. Ünlü New York Times gazetesi yazarı Nicholas Sparks, aşk, bilgelik ve deneyim içeren bir kutu eski mektupla, sevginin anlamını ve gerçek değerleri yeniden keşfeden Luke ve Sophia’nın sıra dışı aşk hikâyesini bize sunuyor.


Yak: Sevimli Dev / Yaak: The Giant King
Yönetmen: Prapas Cholsaranont
Konu: Büyük bir savaştan sonra çorak bir araziden dolaşan Na Kiev oldukça dev bir robotken, hafızasını kaybetmiş ve ince bir teneke yığınından ibaret Jao Phuek ile karşılaşır. Birlikte tüm robotların yaratıcısını bulmak için, metal temizleyiciler tarafından doldurulan çölde yola çıkarlar.


Savaşçı / The Dead Lands
Yönetmen: Toa Fraser
Oyuncular: James Rolleston, Lawrence Makoare, Xavier Horan, Rena Owen
Konu: Maoriler’in dünyasında yenilikçi aksiyonda, babası ve tüm kabilesi öldürülen genç bir savaşçının intikam hikâyesi anlatılıyor. Bu yolculukta genç savaşçı, kimsenin girmediği yasaklı topraklardan geçecek ve gizemli, korkusuz bir savaşçının da desteğini alacaktır. Ancak düşmanları sayıca kendilerinden çok fazladır ve bitmeyen bir savaş başlar.
Bilmediğimiz bir kültürü çok tahmin edilebilir şekilde işletiyor ve klişelerden besleniyor ama zannedildiği “Apocalypto” çakması değil... Fragmanıyla gaza gelmediyseniz hiç bulaşmayın...


İyi Bir Yalan / The Good Lie
Yönetmen: Philippe Falardeau
Oyuncular: Reese Witherspoon, Arnold Oceng, Ger Duany, Emmanuel Jal
Konu: Gerillaların saldırısında evini ve ailesini kaybeden Theo, bir grup genç ve kız kardeşi Abital’i tehlikeden uzak tutmak için şef kimliğine bürünür. Grup Kenya’daki toplama kampına ulaşır, orada Jeremiah ve Paul ile tanışırlar. 13 yıl sonra bu gençlere Amerika’ya yerleşme fırsatı verilir. Kansas’a vardıklarında iş kaynakları ajansından Carrie onlara iş bulmak için görevlendirilir.
Konusu ilgi çekici görünse de toz pembe bir propoganda filmi... Olabildiğince de formüle bir başarı hikayesi... Ülkemizde vizyona girmesi de utanç verici... 


Ölüm Fısıltısı / The Canal
Yönetmen: Ivan Kavanagh
Oyuncular: Rupert Evans, Antonia Campbell Hughes, Hannah Hoekstra, Steve Oram
Konu: Film arşivciliği yapan David, karısı Alice´in kendisini aldattığından şüphelenmektedir. David´in sıkıntıları, yaşadıkları evin geçmişte vahşi bir cinayete sahne olduğunu öğrenmesiyle farklı bir boyut alacaktır.
Yaz sezonunda her hafta bir korku filmi gösterime girmeli mottosu sayesinde bir zaman kaybı daha kendine salon buldu... Dağıtımcılarımıza kocaman bir alkış!


Paramparça / Aloft
Yönetmen: Claudia Llosa
Oyuncular: Jennifer Connelly, Cillian Murphy, Melanie Laurent, William Shimell
Konu: Paramparça, çocuklarına bakmak için çırpınan Nana Kunning’in dünyaca ünlü bir şifacıya dönüşmesinin hikâyesi. Nana’nın oğlu Ivan’ı terk etmesinin üzerinden 20 yıl geçmişken, genç bir gazeteci Ivan’ın izini bulur, anne oğulu buluşturmak için dünyanın öteki ucuna gitmeyi kafasına koyar. Bu yolculuk onlara engellere rağmen hayatı hakkıyla yaşamalarına teşvik edecektir. Şifa, yaşamın sıcaklığını dünyanın en soğuk köşesine bile götürecektir.


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template