♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 22 Mayıs

Beşi yerli on bir filmin vizyona girdiği haftada ağırlık yine komedi ve korkuda... Merakla beklediğimiz “Yarının Dünyası”, sosyal medya fenomenleri ile dikkat çeken yerli komedi “Sihirbazlık Okulunda Bir Türk” ve paranormal gerilim “Helak: Kayıp Köy” ve yeniden çevrim “Kötü Ruh” haftanın öne çıkanları... Liam Neeson’lı aksiyon “Gece Takibi”, okulu mesken tutan komedi “Zilin Sesi”, Simon Helberg'in romantik komedisi “Aşk Vizesi”, İtalyan suç draması “Sibirya Mafyası” ve Ryan Gosling’in yönetmenlik denemesi “Kayıp Nehir” de diğer seçenekler... Muhalif ses “OHA: Oflu Hoca'yı Aramak” ve Ahmet Uluçay’ı anlatan belgesel “Tepecik Hayal Okulu” ise haftanın en özel ve izlenmesi gereken filmleri...


Yarının Dünyası / Tomorrowland
Yönetmen: Brad Bird
Oyuncular: George Clooney, Hugh Laurie, Britt Robertson, Raffey Cassidy
Konu: Hayal kırıklıklarından yorgun düşmüş, bir zamanların dahi çocuğu Frank Walker ile bilime meraklı Casey Newton, Yarının Dünyası olarak bilinen, zamanda ve uzayda esrarengiz bir şekilde var olan yerin sırlarını ortaya çıkarmak üzere bir yolculuğa çıkarlar. 


Sihirbazlık Okulunda Bir Türk
Yönetmen: Erdi Dikmen
Oyuncular: Barbaros Dikmen, Selen Seyven, Abdullah Enes Atiş, Levent Aykul
Konu: Mehmet, Üniversite sınavında başarı sağlayamayacağını anlayınca ailesinin tepkisinden çekindiği için uyduracağı yalanları düşünmeye başlamıştır. Sınav sonuçlarının açıklanmasına kısa bir süre kala bir gece Spellcraft Sihirbazlık ve Büyücülük Okulu’ndan gelen mektupla hayatı değişir. Anne ve babasının büyücülük okuluna göstereceği tepkiden çekindiği için onlara yurt dışında okul kazandığını söyler.


Helak: Kayıp Köy
Yönetmen: Özgür Bakar
Oyuncular: Soydan Soydaş, Tuğçe Aksum, Ömer Güney, Poyraz Yılmaz, Alpay Aksum
Konu: Özkan ailesi, bir suç olayına karışır ve başlarını bu belâdan kurtarmak için bir köye kaçarlar. Köyde güvende olduklarını sanıp saklanırken, burada yaşanan bir takım paranormal olaylar hepsinin korkulu rüyası haline gelir. Köyden çıkmaya çalıştıkça, köy derinleşen bir labirente dönüşecektir.
Aynı kaynaktan beslene beslene türün tüm albenisini kaybettiren yerli gerilimler için artık ayaklarımız geri geri gidiyor... Biraz yaratıcı bir örnek görsek vasat bile olsa sevinecek hale geldik ama nafile... Biri iyi film dese bile inanmıyoruz artık... Tek kıstasımız fragman olduğuna göre, “kayıp köy”ü izleyip helak olmaya gerek yok derim...


Poltergeist: Kötü Ruh / Poltergeist
Yönetmen: Gil Kenan
Oyuncular: Sam Rockwell, Rosemarie DeWitt, Jared Harris, Nicholas Braun
Konu: Poltergeist: Kötü Ruh, banliyöde oturan Bowen ailesini ve evlerinin ruhlar tarafından ele geçirilmesini konu alıyor. Korku verici ruhlar ailenin küçük kızını kaçırır ve kızlarının sonsuza kadar kaybolmaması için ailenin tüm bireylerinin biraraya gelmesi gerekmektedir. Bildiğimiz aile yapısına sahip bir aile olan Bowen ailesi, dünya dışı, korkutucu bir tuzağın içerisine düşmüştür.
1982 yapımı film tazeliğini halen koruyorken yeniden çevirmek çok gereksiz bir girişim... Daha iyi efektlerle sadece sürüm güncellemesi olmuş... Bir 30 yıl sonra yeniden çevrilir ve bakarsınız yedi boyutlu olur...


Gece Takibi / Run All Night
Yönetmen: Jaume Collet Serra
Oyuncular: Liam Neeson, Joel Kinnaman, Vincent D’Onofrio, Ed Harris
Konu: Uzun süre mafya babası Shawn Maguire’ın en iyi arkadaşı olan tetikçi Jimmy, bir polis memuru tarafından esir alınmıştır. Jimmy, kendisinden uzun zaman önce uzaklaşmış oğlu hedef haline geldiğinde, suç dünyasındaki ailesi ve kendisini terk etmiş gerçek ailesi arasında bir seçim yapmak zorunda kalır. Jimmy’nin geçmiş hatalarının tek kefareti oğlunun hayatını bir silahın ucundan korumak olacaktır.
Bilinen bir konu ile her bakımdan vasatlarda seyreden filmin salonlar yerine ev sinemasında karşımıza çıkması daha doğru olurdu... Bitmek bilmeyen 114 dakikaya üç dört kez mola vermeden katlanmak neredeyse imkansız...


Zilin Sesi
Yönetmen: Levent Demirkale
Oyuncular: Kutsi, Wilma Elles, Kemal Kuruçay, Ayhan Kavas, Esin Gündoğdu,
Konu: Futbolcu olma hayali kuran kardeşiyle beraber İstanbul’a taşınan Tarkan’ın bir türlü şansı dönmez. Fizik öğretmeni olarak iş bulamaz ama sonunda müzik öğretmeni olarak iş bulmayı başarır. Aynı okulda İngilizce öğretmeni olan Süreyya ile tanışması hayatında başka maceralar yaşamasına yol açar.


OHA: Oflu Hocayı Aramak
Yönetmen: Levent Soyarslan
Oyuncular: Yaşar Kalyoncu, Adem Yılmaz, Ergun Karamik, Taies Farzan
Konu: Karadenizli işadamı Ali Baltaoglu, Doğu Karadeniz’i dağ turizmine açacak mega bir inşaat projesine girişmek üzeredir. Kaçkar Dağları milli parkına bu proje kapsamında dağ otelleri, yayla tesisleri, kır siteleri inşaa edilecektir. Projenin önünü açacak gerekli kanunlar çıkarılma sürecindeyken, Ali Bey tanıtım ve reklam faaliyetlerine katkıda bulunabileceği düşüncesiyle Karadeniz’in şehir efsanelerini araştıran bir belgesel filme sponsor olur.
Bunca komedi filminin arasında nihayet yaratıcı bir hicive kavuşmanın sevinci eksiklerini görmezden gelmemizi sağlıyor... İyi bir “mockumentary” ve en güzeli de daha gür çıkması gereken muhalif bir ses... Bu sesi özlemişiz...


Aşk Vizesi / We’ll Never Have Paris
Yönetmenler: Simon Helberg ile Jocelyn Towne
Oyuncular: Simon Helberg, Melanie Lynskey, Zachary Quinto, Geoffrey Cantor
Konu: Quinn, liseden beri beraber olduğu Devon ile evlenmeyi planlamaktadır. Her şey yolunda giderken Kelsey’in kendisine aşık olduğunu itiraf etmesi hayatını alt üst eder. Tek kızla bir ömür geçirme konusunda şüpheye düşen Quinn, her şeyi yüzüne gözüne bulaştıracak ve Devon’ı kaybedecektir. Kendi iç yolculuğuna çıkmak için Paris’e giden Devon, orada yakışıklı ve cazibeli Guillaume ile tanışır.


Sibirya Mafyası
Yönetmen: Gabriele Salvatores
Oyuncular: John Malkovich, Arnas Fedaravicius, Vilius Tumalavicius, Eleanor Tomlinson
Konu: Sovyetler Birliği zamanındaki Güneybatı Rusyadayız. Güvenlik nedeniyle zulme uğramış topluluklardan oluşan suçluların olduğu bölge çeşitli etnik gruplardan gelen varoş suçluların kontrolü altına girmiştir. Bu suçlu grupları içindeki en fakir ama en korkunç grup ise hiç şüphesiz Sibiryalılar grubudur.
2013 yapımı filmin vizyona girişi ne kadar saçmaysa film de o kadar iyi... 


Kayıp Nehir / Lost River
Yönetmen: Ryan Gosling
Oyuncular: Christina Hendricks, Saoirse Ronan, Iain De Caestecker, Matt Smith
Konu: Bekar bir anne olan Billy, evini kaybetmek üzereyken acil para ihtiyacını karşılamak için esrarengiz bir gece kulübünde çalışmaya başlar. Billy’nin oğlu Bones ise yıkılan şehrin kalıntılarını satmaya çalışırken insanları bıçağı ile parçalamaktan çekinmeyen acımasız Bully’nin hedefi olur. Bu dünyanın tek kurtuluşu ise yıllar önce nehir suları altında kalan bir parçayı su yüzüne çıkarmaktır. Herkes kendi kaderine itiraz etmelidir.
Gosling’in ilk yönetmenlik denemesi tam bir facia ama amiyane tabirle kafası güzel... Bu yolda devam ederse sevdiği yönetmenlerin izinde iyi işler çıkaracak ama belli ki henüz çok çok erken... 


Tepecik Hayal Okulu
Yönetmen: Güliz Sağlam
Konu: Belgesel, birbirinden özgün ve yaratıcı kısa filmleri ve tek uzun metraj filmi Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’la tanınan Ahmet Uluçay’ı anlatıyor. Uluçay, oniki yıl önce beynindeki tümörle tanışır ve onu aldırmak için ameliyat olur. Film seyirciyi Uluçay’ın yaşamına paralel biçimde köye, çocukluğa, düşlere, bir sinema tutkununun dünyasına taşıyor; “Yaşadığı her anı görsellikle tasvir etme tutkusu, sinemayı seven birine engellerle mücadele etme gücü verebilir mi?” sorusuna odaklanıyor.
Haftanın en özel filmi tek kopya ile Beyoğlu Sineması’nda izleyici bekliyor... Sinema aşkına gidin ve Uluçay’ın tutkusunu içinize çekin...


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template