♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 15 Mayıs

Dördü yerli on filmin vizyona girdiği haftada ağırlık gerilim ve dramda… Merakla beklenen “Mad Max: Fury Road”, yerli gerilim “Azem 2: Cin Garezi” ve animasyon “Tinker Bell ve Canavar Efsanesi” haftanın öne çıkanları… Devam filmi “Siyahlı Kadın 2: Ölüm Meleği”, cesur ve samimi olduğu iddiasını taşıyan “Kırmızı”, toplumsal meselelere değinen “Terkedilmiş”, “Soma 301” ile roman uyarlamaları “Aşk Uğruna” ve “Çılgın Kalabalıktan Uzak”da diğer seçenekler… Doksanlar gençliğine adanmış “Eden” ise haftanın en özel filmi olarak kaçırılmaması gerekeni…


Mad Max: Fury Road
Yönetmen: George Miller
Oyuncular: Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult, Hugh Keays Byrne
Konu: Çalkantılı geçmişi Mad Max’i hayatta kalmak için en iyi yolun yalnız olmak gerektiğine inandırmıştır. Yine de, Furiosa adlı liderlerinin peşinde çorak topraklardaki savaş ortamından, sürekli kaçarak hayatta kalmaya çalışan bir grubun arasına sürüklenir. Yaşadıkları ortamı zalimce yöneten Immortan Joe’dan kaçmaktadırlar. Joe ise kendisinden çalınan ve yeri doldurulamayacak derecede önemli kaybının peşindedir.
Post apokaliptik aksiyonun temel taşlarından biri tüm cümbüşüyle leziz bir seyirlik olarak beklentilerinde üzerinde… Miller efektler yerine gerçeği tercih etmiş ve ortaya deli işi bir aksiyon çıkmış…


Azem 2: Cin Garezi
Yönetmen: Erdinç Kazımoğlu
Oyuncular: Murat Bülent Atacan, Ceren Gündoğdu, İzzet Lüleci, Eda Göksun
Konu: Azem serisinin ilk filmi, Düzce’de olaylara konu olan gerçek mekânlarda çekimlerini tamamlayarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmişti. Serinin 2. filmi olan Azem 2: Cin Garezi, geleneğini bozmuyor ve gerçek hikâyelerin izini sürmeye devam ediyor. Azem bu sefer Sakarya’da, yine olayların yaşandığı köyde, yine olayların yaşandığı evde. Bir baba ve kızın korkutucu, tüyler ürperten hikâyesine tanık olacaksınız.


Tinker Bell ve Canavar Efsanesi / Tinker Bell and the Legend of the Never Beast
Yönetmen: Steve Loter
Konu: Kimseyi dış görünüşüne göre yargılamamak gerektiğine inanan hayvan perisi Fawn, kocaman ve gizemli bir canavarla arkadaş olur. Tink ve arkadaşları bu misafirin Periler Adası’na katılmasına şüpheyle yaklaşırken, izci periler canavarı yakalamaya giderler. Fawn, canavarı kurtarmak amacıyla kızları harekete geçirmek için duygularına güvenmek zorundadır.


Siyahlı Kadın 2: Ölüm Meleği / The Woman in Black 2: Angel of Death
Yönetmen: Tom Harper
Oyuncular: Phoebe Fox, Jeremy Irvine, Helen McCrory, Adrian Rawlins
Konu: Arthur Kipps’in gitmesinin üzerinden 40 yıl geçmiştir. Serinin bu filmi, tuhaf olduğu kadar güvenli de gözüken Eel Marsh evindeki bir grup insanın hikâyesini anlatıyor. Eve, himayesi altındaki çocukların birbiri ardına kaybolmasıyla, evin aslında göründüğü gibi bir yer olmadığını anlamaya başlar. Ev yaşamlarını tehdit etmeye başlayınca, Eve bir pilotu neler olduğunu araştırması için işe alır.
Sıradan bir filmin devamı niye çekilir anlamak mümkün değil ama tarihi fonu kullanarak türün gerektirdiği her şeyi sıralayan yaratıcılık yoksunu kötü bir devam filmi… Vizyona girmeden direk dvd’si çıksaymış daha iyiymiş…


Kırmızı
Yönetmen: Yücel Müştekin
Oyuncular: Cemal Hünal, Leyla Göksun, Selim Bayraktar, Adeliye Yurasli
Konu: Umut, dayısının ona hediye ettiği hayallerinin peşinden gitmektedir. Yazdığı film senaryosunu bitirmek hayatının bütün amacı olmuştur. Ancak yaşadığı koşullar bir türlü buna izin vermez. Umut’un yakın arkadaşı Gökhan, hayallerini gerçekleştirmesi için arkadaşına yardımcı olacaktır. Umut, Beyoğlu’ndaki eve taşındıktan sonra çekmek istediği filme odaklanmaya çalışır. Ancak işler bekledikleri gibi gitmez. Yaşanan tuhaf olaylar gün geçtikçe Umut’un kafasını kurcalamaya devam eder. Umut’un, sevgilisi Aslı ve arkadaşlarıyla eğlendiği gece ayyuka çıkan enteresan olaylar hepsinin hayatını alt üst edecektir. Tam bu sahnede sinemaseverlerin hayal gücünü zorlayacak anlar başlar.


Terkedilmiş
Yönetmen: Korhan Uğur
Oyuncular: Levent Ülgen, Hakan Vanlı, Neriman Uğur, Kyamran Agabalaev
Konu: Herkesin kendi hayatından kesitler bulacağı, terkedilmişlik hissiyatını ön plana çıkaran bir film. Suriyeli göçmen bir ailenin organ mafyası ile yaşadığı dramı anlatan film, 9 kişinin hayatlarının kesiştiği yasa dışı bir operasyonu konu alıyor. Herhangi bir fon desteği almadan tamamen yapımcıların kendi olanakları, oyuncu ve ekip desteğiyle gerçekleştirilen filmin çekimleri, 13 gün gibi bir sürede tamamlandı.


Çılgın Kalabalıktan Uzak / Far From The Madding Crowd
Yönetmen: Thomas Vinterberg
Oyuncular: Carey Mulligan, Matthias Schoenaerts, Michael Sheen, Tom Sturridge
Konu: Film, özgür ve cesur bir genç kadın olan Bathseba’nın, amcasından miras kalan çiftlikteki hikâyesini anlatıyor. Bathseba, üç farklı erkek tarafından arzulanmaktadır: Başına buyrukluğundan etkilenen çiftçi Gabriel Oak, yakışıklı çavuş Frank Troy ve zengin bir bekâr olan William Boldwood. Film, Bathsheba’nın özgürlüğünü sürdürmeye çalışarak yaptığı seçimleri, tutkuları ve aşkı keşfedişini hikâye ediyor.
Thomas Hardy’nin başyapıtından bu kadar kötü bir film yarattıkları için emeği geçenleri ayakta alkışlamak lazım… Kötü uyarlamalar listesine yazalım…


Aşk Uğruna / Suite Française
Yönetmen: Saul Dibb
Oyuncular: Michelle Williams, Kristin Scott Thomas, Matthias Schoenaerts, Margot Robbie
Konu: 2. Dünya Savaşı sırasında Fransa Nazi işgali altındayken genç ve güzel Lucile, kayınvalidesinin baskısından boğulmuş, savaştaki eşinden haber beklemektedir. Bir grup Alman askeri evleri işgal ederek yerleşmeye başlayınca iki kadın Teğmen Bruno’yu ağırlamak zorunda kalır. Lucile başta bu yakışıklı ve kibar Alman subayına kayıtsız kalmaya çalışsa da aralarındaki çekime engel olamaz.
Yayımlanma macerası nedeniyle eksik kalmış romanı uyarlarken bu gedikleri kapatamayınca çok iyi film olma fırsatını tepmiş ama yine de özgün ve vasatı aşmış… Haftanın iyilerinden…


Eden
Yönetmen: Mia Hansen Love
Oyuncular: Felix de Givry, Pauline Etienne, Vincent Macaigne, Hugo Conzelmann
Konu: Eden, 1990’ların başında Paris’te DJ’lik yapan bir gencin yükseliş ve düşüş hikayesini ekranlara getiriyor. Yönetmen bizleri, Daft Punk’ın da prodüktörlüğünü yapan Fransız DJ Paul’ün hayatını merkeze alarak Fransa’da elektronik müziğin son yirmi yılını anlattığı bir yolculuğa çıkarıyor. Greta Gerwig ve Paul Etienne’in performanslarıyla dikkat çeken film, hata yapmanın ve düşerken başkalarında yakalanabilen umudun parıltılarıyla dolu.
Yakın tarihin filmini yapmak gibi zor bir işin altından kalkan film doksanlar gençliğine adanmış muhteşem bir evladiyelik…


Soma 301
Yönetmen: Faik Ahmet Akıncı
Oyuncular: Turan Ustabaş, Metin Yüksel, Burcu Küçük, Hümeyra Şare
Konu: Soma 301 filmi, geçtiğimiz yıl bu dönemde yaşadığımız ve hepimizi derinden sarsan Soma Maden Faciası'nı merkezine alarak, yaşanan dehşet ve sonrasınadaki trajediyi güçlü bir biçimde anlatmayı amaçlıyor.


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template