♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 24 Nisan

Üçü yerli on iki filmin vizyona girdiği haftanın başrolünde eğlence var… Ali Atay imzalı “Limonata”, Hababam Sınıfı çakması “Öğrenci İşleri”, Selma Hayek’li “İntikam Kapanı” haftanın öne çıkanları olurken, “Maymun Prens” ve “Pinokyo” da çocuklara hediye... İkinci bahar yaşatan “Marigold Oteli'nde Hayatımın Tatili 2”, denizaltı gerilimi “Kara Deniz”, müzikal “Annie”, Jennifer Anniston’un one man show’u “Cake”, yerli gerilim “kendinol”sa diğer alternatifler... İran’ın ilk vampir filmi “Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız” festivalde kaçıranları beklerken, “Citizenfour” da sadece haftanın değil son dönemin en iyisi olarak kaçırılmaması gerekeni... 


Maymun Prens / Pourquoi J’ai Pas Mange Mon Pere
Yönetmen: Jamel Debbouze
Konu: Doğduğunda çok çelimsiz bulunan kralın küçük oğlu, maymun abisi tarafından kabilesinden atılır. Arkadaşı Ian’ın yanında yaşar ve inanılmaz becerisiyle ateşi, avlanmayı, modern yaşamı, aşkı ve hatta umudu keşfeder. Cömerttir, her şeyi paylaşmak ister. Kurulu düzeni kökten değiştirir ve halkını başarı ve mizahla kimsenin babasını yemediği gerçek insanlığa taşır.


Pinokyo / Pinocchio
Yönetmen: Anna Justice
Oyuncular: Mario Adorf, Ulrich Tukur, Benjamin Sadler, Inka Friedrich
Konu: Oyuncak ustası yaşlı Gepetto bulduğu çam ağacı dalından bir kukla yaratır ve ona Pinokyo ismini verir. Canlanan Pinokyo çok kaprislidir ve haylazdır. Çok geçmeden Gepetto’nun başını derde sokmaya başlar, evden kaçar ve bir sürü maceraya atılır. Gepetto umutsuzca Pinokyo’yu arar ve bu arayış bir balina tarafından yutulmasıyla son bulur. Pinokyo cesaretli olmayı öğrenir, babasını balinadan kurtarır ve gerçek bir çocuğa dönüşür.


Öğrenci İşleri
Yönetmen: Talip Karamahmutoğlu
Oyuncular: Murat Akkoyunlu, Fırat Tanış, Yeliz Şar, Deniz Celiloğlu
Konu: Baba yadigarı hazırlık dershanesini zorlukla işleten Kısmet, müteahhit kardeşi İsmet’in dershane arsasını kendisine satması ısrarlarına hep karşı koymuştur. Ta ki fakir öğrencisinin komaya giren kardeşine yardım sözü verip İsmet’in iddiaya girme teklifini kabulüne kadar. İsmet kazanırsa arsayı satın alacak, Kısmet kazanırsa dershane borçları ödenip fakir öğrencisinin kardeşinin ameliyat masraflarının tamamı karşılanacaktır.
Fragmanını izledikten sonra filme gidecek olanlara bolca sabır dilerim...


Limonata
Yönetmen: Ali Atay
Oyuncular: Ertan Saban, Serkan Keskin, Funda Eryiğit, Luran Ahmeti
Konu: Suat, Makedonya’da yaşayan eski bir tır şoförüdür, hasta yatağında ölmeyi beklemektedir. Ölmeden önce oğlu Sakip’ten son bir isteği vardır, yıllar önce İstanbul’da imam nikahıyla evlendiği bir hanımdan olan oğlunu bulup, yanına getirmesidir. Bebekken terk ettiği oğlunu son bir kez görüp, helallik alarak ruhunu teslim etmek istemektedir. Sakip, Makedonya’dan İstanbul’a doğru babasının emektar arabasıyla yola çıkar.
İyi senaryosu ve üzerine kafa yorularak yaratıldığı belli olan karakterleriyle tempolu ve eğlenceli bir film... Tam kadrodan beklendiği gibi...


İntikam Kapanı / Everly
Yönetmen: Joe Lynch
Oyuncular: Salma Hayek, Hiroyuki Watanabe, Laura Cepeda, Togo Igawa
Konu: Everly tam da evden çıkıp gidecekken ihanete uğradığını düşünen eski sevgilisinin tuzağına düşer. Kapının ardında beliren kiralık katiller, mafya lideri olan sevgilisinin talimatıyla onu kapana kıstırmıştır. Daha önce hiç silah kullanmamış olan kadın kolay pes etmeyecek, kendisini savunmak için büyük bir savaş başlatacaktır. Amacı, küçük kızı ve annesini olaya bulaştırmadan kaçmak olan Everly artık onların hayatından da sorumludur.
Hikayesi çok bildik ama inandırıcılık, iyi kurgusu, temposu ve Hayek faktörüyle vasatı aşıyor. İzleyince unutacaksınız ama en azından izlerken sıkılmayacaksınız...
  

Marigold Oteli’nde Hayatımın Tatili 2 / The Second Best Exotic Marigold Hotel
Yönetmen: John Madden
Oyuncular: Judi Dench, Maggie Smith, Bill Nighy, Celia Imrie
Konu: Marigold Oteli’nde Hayatımın Tatili 2 filmi hayatlarının ikinci baharını yaşayan kişilerin, yaşamlarını ve ilişkilerini saygı ve sevgilerini sürdürerek nasıl devam ettirdiklerini anlatıyor. Bu nadir, neşeli, saygı ve sevgiyle dolu film hayatın onu bırakmadığınız sürece, 60 ya da 70 yaşlarında bile sizi şaşırtmayı bırakmadığını anlatıyor.


Kara Deniz / Black Sea
Yönetmen: Kevin MacDonald
Oyuncular: Jude Law, Ben Mendelshon, Scott McNairy, Tobias Menzies
Konu: 30 yıllık denizcilik kariyeri eşi Chrissy’i ve çocuklarını kaybetmesine mal olan Robinson, 11 yıldır çalıştığı gemi hurdası bulup satan şirketten sebepsiz yere kovulduğunda eski donanmacı Robinson, kendini ıskartaya çıkartılmış ve gereksiz hisseder. Ancak II. Dünya Savaşı sırasında içi yığma altı dolu bir Alman U-Bot’unun Gürcü karasularında denizin altında yattığını öğrendiğinde kendini yeniden ispatlamanın bir yolunu bulur.
Bu berbat senaryodan iyi oyunculuklar ve yönetmenlik çıkararak sürükleyici bir film çıkaranları tek tek alkışlamak lazım. İzlenmişlik hissini de avantaja çevirmişler... Bunca çabaya rağmen kötü, zaman kaybı...


Annie
Yönetmen: Will Gluck
Oyuncular: Quvenzhane Wallis, Cameron Diaz, Jamie Foxx, Rose Byrne
Konu: Annie, ebeveynleri tarafından, bir gün onun için geri gelecekleri sözüyle terk edilmiştir ve o zamandan beri de kötü üvey annesi Miss Hannigan ile sorunlu bir hayat sürdürmek zorunda kalmıştır. Ancak, Annie için her şey değişmek üzeredir. New York Belediye Başkanı adayı olan Will Stacks, son derece başarılı Başkan Yardımcısı Grace ve kampanya danışmanı Guy’ın ilginç önerisi ile, adaylık kampanyası çalışmalarına küçük Annie’yi de dahil eder.
Güzelim müzikali modernleştireceğiz diye kelimenin tam anlamıyla iğfal etmişler... Boş boş tavana baksanız bundan iyidir... 


Cake
Yönetmen: Daniel Barnz
Oyuncular: Jennifer Aniston, Adriana Barraza, Felicity Huffman, William H. Macy
Konu: Claire Bennett acı içindedir. Fiziksel acısı vücudundaki yara izlerinden açıkça bellidir. Claire duygusal acısını da saklamakta iyi değildir. Hakaret derecesinde açık sözlü davranan genç kadının öfkesi hemen hemen her etkileşiminde su yüzüne çıkar. Kocasını ve arkadaşlarını kendinden uzaklaştırmıştır, kronik ağrı destek grubu bile onu gruptan atmıştır. Claire Bennet’in çevresinde kahyası ve bakıcısı Silvana dışında hiç kimse kalmamıştır.
Jennifer Aniston bakmış etrafına, kuşağı her kadın oyuncu bir filmde döktürmüş ödül sezonuna damgasını vurmuş ve sinema tarihine bir filmle kazınmış. İsyan etmiş... İsyanı dile gelince kendine yandaş da bulmuş “cake” yapalım demişler. Yapmışlar ama olmamış, emeklere ziyan olmuş...


Kendinol
Yönetmen: Serkan Özarslan
Oyuncular: İmer Özgün, Çağrı Şensoy, Olgu Baran Kubilay, Volkan Cal
Konu: Ünlü oyuncu Zeynep, kamp yapmak için izinsiz girdiği bir özel mülkte iki adam tarafından yakalanıp bir depoya hapsedilir. Kendisini kapattıkları yerden kurtulmak için büyük mücadele veren Zeynep’in neden o kamp alanına geldiği hikâye ilerledikçe anlaşılır. Zeynep kurtulduğunda her şeyin nasıl bir oyunun parçası olduğu anlaşılır.


Citizenfour
Yönetmen: Laura Poitras
Oyuncular: Edward Snowden, Glenn Greenwald, William Binney, Jacob Appelbaum
Konu: Belgeselci ve gazeteci Laura Poitras ve gazeteci Glenn Greenwald, Citizenfour takma adını kullanan Edward Snowden’la Hong Kong’da buluşuyor. Üst düzey CIA analizcisi Snowden, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın özel hayatın gizliliğini hukuk dışı yollarla ihlal ettiğini kanıtlayan gizli belgeleri kameralar önünde gazetecilere teslim ediyor. Poitras ve Greenwald, Snowden’ın hayatını sonsuza dek değiştirecek bu eylemini gözlemliyor.
Tarihe bırakılan belgenin sinema hali... Taraf tutmadan sadece olan biteni sinema diliyle anlatan müthiş bir film... İzlerken Snowden gibilerin sayısının artmasını dilemeyi de unutmayın... 


Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız / A Girl Walks Home Alone at Night
Yönetmen: Ana Lily Amirpour
Oyuncular: Sheila Vand, Arash Marandi, Marshall Manesh, Mozhan Marno
Konu: İran’ın Bad City adlı şehrinde tuhaf şeyler yaşanmaktadır. Bu hayalet kasabada birçok sefil ruh kol gezmektedir. Bir kadın vampir, kasabanın azılı suçlularının peşine düşer. Arash, arabasını bir torbacıya kaptırmıştır. Arabasını geri almaya gittiğinde adamın öldürüldüğünü görür. Adam, “Kız” adında, şehri lanetli insanlardan arındırmayı amaçlayan bir vampir tarafından öldürülmüştür.
İlk duyulduğu andan itibaren albenisiyle herkesi cezbeden film, karşılığını veremiyor. Beklentilerinizi düşürerek izleyin... 


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template