♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 17 Nisan

Beşi yerli on filmin vizyona girdiği hafta her türe ve her zevke göz kırparak sinema salonlarına baharı getiriyor. Abdullah Oğuz imzalı “Senden Bana Kalan”, sevdiğimiz kuzuların yeni macerası “Kuzular Firarda”, ilkleri bol yerli korku “Mihrez: Cin Padişahı”, popüler isimlerle dolu oyuncu kadrosuyla dikkat çeken “Polis Akademisi: Alaturka” ve Barış Atay imzalı “Eksik” haftanın öne çıkan filmleri... Oyun uyarlaması “Ejder Yuvası”, Birol Güven destekli “Sebahat & Melahat”, Al Pacino’lu “Dönüm Noktası”, Fransız suç draması “Kanunun Kuvveti” ve yılın konuşulan bağımsızlarından “Tek Aşkım” da diğer alternatifler... 


Senden Bana Kalan
Yönetmen: Abdullah Oğuz
Oyuncular: Ekin Koç, Neslihan Atagül, Zeynep Kankonde, Sabri Özmener
Konu: 18 yaşına girdiği gün, dedesinden kalan mirası alabilmesi için yerine getirmesi gereken vasiyet gereği köy okulundan mezun olması gereken Özgür, geldiği köyde hayatının en büyük sırrı ve aşkıyla tanışacaktır. Elif, Özgür’ü geçmişi ve yeni geleceğiyle tanıştıracaktır. Ancak Elif’in de bir sırrı vardır. Elif ve Özgür’ün beraber geçireceği günler Özgür’ün mirasa değil geçmişine, aşkına ve çocukluğuna uzandığı bir yıl olacaktır.


Kuzular Firarda / Shaun The Sheep The Movie
Yönetmenler: Mark Burton ile Richard Starzak
Konu: Kuzular, çiftlikteki işlerden sıkılmış, tatil yapabilmenin hayalini kurmaktadırlar. Bir gün hem çiftçi sahiplerini, hem de çoban köpeğini atlatıp tatil yaparlar. Fakat uyuyakalan çiftçinin karavanı birtakım aksilikler sonucu şehre kadar gidip gözden kaybolur. Kuzular, köpek dostlarıyla birlikte sahiplerini bulmak için şehre giderler ancak sahiplerini bulmak pek de kolay olmayacaktır.
Artık örneği azalan stop-motion tekniğini kullanan sevdiğimiz çizgi film serisinin beyazperdeye taşınması tam anlamıyla bir şenlik... Gülmek ve eğlenceli vakit geçirmek için birebir...


Mihrez: Cin Padişahı
Yönetmen: Doğa Can Anafarta
Oyuncular: Melisa Toros, Tarık Ündüz, Doğa Konakoğlu, Gizem İlhan, Leyla Yüngül
Konu: İlk kez bir filme konu olan cin padişahı yıllar önce gerçekleşmiş bir olaydan yola çıkarak senaryolaştırıldı. Bir grup gencin daveti üzerine aralarına katılan cinler, hayatlarında yok saydıkları bir olayın bedelini ödetmek için peşlerini bırakmaz. Şeytani cinler bu gençlere halisünasyon göstererek akıllarını çelme gücüne sahiptir ve bu durum hayatlarını altüst edecektir.
Bolca ilki barındırdığının altını sıkça çizen film hayli iddialı... Fragman da iyi görünüyor. Dergimiz SinemaTerspektif’in Nisan sayısında yer alan Anafarta röportajı da beklentileri yükseltiyor... Umarım yanılmayız...


Polis Akademisi: Alaturka
Yönetmen: Ali Yorgancıoğlu
Oyuncular: Yolanthe Cabau, Mehmet Ali Erbil, Peker Açıkalın, Sümer Tilmaç
Konu: İpini koparan herkesin alındığı Polis Akademisinin aşırı disiplin merakıyla tanınan Müdür Muavini Beton Haşmet’in başına gelen bir dizi komik olay seyirciyi bol gülmeli bir serüvene sürüklüyor. Haşmet sertleştikçe kontrolu kaybeder, o kontrolu kaybettikçe Polis Okulu yeni öğrenciler için daha eğlenceli bir yer haline gelmeye, Haşmet’in hayatı ise ufak ufak bir kâbusa dönüşmeye başlar.
Sinema üzerine uzun süredir kalem oynatan biri olarak bu tür filmlerin sonunun gelmemesine dair kaçıncı kez isyan edeceğimi ben de unuttum... Ey seyirci, unutma filme bilet almak sorumluluktur! Sev ya da sevme sırf izledin diye devamını dayıyorlar bir sene sonra sana... Biraz akıllan artık... Bu tip ucuzluklara prim verme...


Sebahat & Melahat
Yönetmen: Hasan Kalender 
Oyuncular: Seymen Aydın, Adem Yılmaz, Deniz Oral, Mehmet Ulusoy, Sabriye Kara
Konu: Sebahat ve Melahat, iki kadının, çapkınlık yaptıklarını öğrendikleri kocalarını bulmak için Karadeniz’den İstanbul’a uzanan yolculuklarını konu alıyor.


Ejder Yuvası / Dragon Nest: Warriors’ Dawn
Yönetmen: Soong Yuefeng
Konu: Elfler ve insanlar Altera topraklarında barış içinde yaşarlarken, kötü kalpli Elf Elena, karanlık dağlarda uyuyan kara ejderin uyandığını ve insan topraklarına saldırmak için ordusunu toplamaya başladığını söyler. Güzel ve çekici Elf prensesi Nerwin muhafızı Liya ile birlikte yaklaşmakta olan tehlikeyi haber vermek ve ejderhaya karşı birlikte savaşmak ve yardım için insan topraklarına, kralın yanına giderler.


Eksik
Yönetmen: Barış Atay
Oyuncular: Özgür Emre Yıldırım, Nur Sürer, Barış Atay, Toprak Sağlam, Şebnem Sönmez,
Konu: Eksik, ’80 darbesi sonrası, parçalanan bir ailenin, 30 yıllık ayrılık sürecine ışık tutmaya çalışırken, bir anne (Melek) ve birbirinden ayrı büyümek zorunda kalan iki oğlu (Türker ve Devrim) arasındaki ilişkiyi irdeliyor. Üçünün de yıllarca derinlerde sakladıkları özlemle karışık öfkelerine, geçmişte kalmış bir kırılmanın parçalarını birleştirme çabalarına ve hayatlarında ilk kez yüzleşmelerine tanıklık etmeyi amaçlıyor.
Bir şeyler söylemeye çalışan, bir derdi olan film bunu başarıyor. Ütopyalar güzeldir dedirtiyor. İyi bir durum tespiti, iyi bir ilk film...


Dönüm Noktası / The Humbling
Yönetmen: Barry Levinson
Oyuncular: Al Pacino, Greta Gerwig, Dianne Wiest, Nina Arianda
Konu: Simon Axler bir anda ve açıklanamaz bir şekilde yeteneğini kaybettikten sonra girdiği bunalım sonucunda intihara meyilli hale gelen ünlü bir sahne oyuncusudur. Tekrar gündemdeki yerini alabilmek adına yarı yaşındaki lezbiyen bir kadınla ilişkiye girer. Kısa süre sonra, söz konusu ilişki, romantik çiftin geçmişlerindeki insanların yeniden hayatlarına girmeleriyle tamamen bir karmaşaya dönüşür.
Philip Roth uyarlaması fazla geveze fazla ağır ilerliyor ve vasatlarda seyrediyor. İzlenmese de olur ama illa izleyecekseniz en azından beklentilerinizi düşük tutun...


Kanunun Kuvveti / La French
Yönetmen: Cedric Jimenez
Oyuncular: Jean Dujardin, Gilles Lellouche, Celine Sallette, Melanie Doutey
Konu: 1975 Marsilya, genç polis memuru Pirere Micheal bölgeye yeni atanmıştır ve organize suçlarla başetmek ilk hedefidir. Ortadan kaldırmak istediği suç örgütü de mafia örgütü French Connection’dır. Pierre Micheal, örgütün başındaki ünlü mafya babası Gaetan Zampa’nın hedefi haline gelir. Her ikisi de biribirinden kurtulmak için daha önce denenmemiş olanı denemek zorunda olduklarını anlayacaklardır.
“French Connection” olmaya çalışmak için iyi bir senaryoya ihtiyaç olduğunu unutmuş görünen Fransızlar, bu öykünmenin altında ezilmiş... Görünürde 135 dakika ama hissedilen 270...  


Tek Aşkım / The One I Love
Yönetmen: Charlie McDowell
Oyuncular: Mark Duplass, Elisabeth Moss, Ted Danson, Kiano Cason
Konu: Boşanmanın eşiğinde olan Ethan ve Sophie, evlilik terapistlerinin önerisiyle doğayla iç içe, güzel bir kır evine tatile giderler. Romantik ve eğlenceli başlayan bu hafta sonu kaçamağı, beklenmedik sonuçlar doğuracaktır. Orada kendilerinin çok daha iyi ve güzel versiyonlarının karşı kulübede yaşadığını keşfedince olaylar çığırından çıkar.
İlişki üzerine müthiş bir senaryo, çok iyi performanslar ve iyi bir yönetim... Haftanın en iyisi ama maalesef altı kopya ile orda bir köy var uzakta halinde...Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template