♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 13 Mart

Dördü yerli ikisi animasyon sekiz filmin vizyona girdiği haftanın başrolde daha önce izlenmişlik havası var... “Selam: Bahara Yolculuk”, sevilen komedinin devamı “Mandıra Filozofu İstanbul”, mendil ıslattırma adayı “Bana Adını Sor” ve masallar diyarından “Sindirella”nın öne çıktığı haftanın yıldızı, eski usül ajan filmlerine yaptığı göndermelerle keyif veren “Kingsman: Gizli Servis”... Pek iyi eleştiriler almayan anime “Sevimli Ejderha: Kokonat” ve gecekondulu gençlerin müzikli hikayesi “Çekmeköy Underground” da diğer alternatifler... Haftanın en iyisi, Isao Takahata ustanın şahane animesi “Prenses Kaguya Masalı” ise maalesef beş kopya ile sadece üç şehirde... 


Selam: Bahara Yolculuk
Yönetmen: Hamdi Alkan
Oyuncular: Gürol Güngör, Mert Yavuzcan, Aslıhan Güner, Merve Sevi
Konu: Yaşanmış bir hikâyeden yola çıkılarak beyazperdeye aktarılan film, Türkiye’den Kırgızistan’a farklı sebeplerle giden iki insanın yaşadıkları zorlukları ve bu süreç içinde pekişen dostluklarını anlatıyor.


Mandıra Filozofu İstanbul
Yönetmen: Müfit Can Saçıntı
Oyuncular: Müfit Can Saçıntı, Kemal Kuruçay, Günnihal Demir, Abdullah Şahin
Konu: Gökova’nın Çökertme Koyu’nda tüm hırslardan arınmış bir şekilde yaşayan Mustafaali babasının hastalığı nedeniyle İstanbul’a gelmek zorunda kalır. “Ben böyle hayata karşıyım” diyen bu garip köylü ile karşılaşması İstanbul için hiç de iyi olmaz. O gelene kadar kendi doğrularıyla mutlu mesut yaşayan İstanbul’un kafası iyice karışır. Niceleri gelip de yenememiştir onu, bu adam kimdir ki böyle dalga geçebilmektedir yirmi milyonluk koca devle?
Aslında iyi fikirden yola çıkılmıştı ama çok kör gözüme parmağım işliyordu konusunu ilk film... Mesajını göstere, abarta verirken bayağılaşıyordu... Bu kez daha da abartmışlar ve neredeyse kamu spotu tadında olmuş... Biz dersi kendi kendimize de çıkarırdık, bu kadar abartmaya hiç gerek yoktu... Yoksa aptal olduğumuzu mu düşünüyor Birol Güven ve ekibi?


Bana Adını Sor
Yönetmen: Taner Gündöner
Oyuncular: Engin Hepileri, Özge Borak, Barış Hayta, Cihat Tamer
Konu: Yetiştirme yurdunda birlikte büyüyen Yasemin ve Hakan hiç ayrılmamıştır. Aralarındaki bağı bu kadar kuvvetli yapansa Yasemin’in Hakan’a tek taraflı hissettiği duygulardır. Beklemedikleri bir anda Merve’nin hayatlarına girmesiyle Hakan’ın da Yasemin’in de hayatı değişir. Fakat Hakan’ı bekleyen ve hepsinin hayatını sonsuza kadar değiştirecek kötü bir sürpriz vardır. Bir yanda sabırlı bir aşık, diğer yanda her şeyden, vazgeçmeyi göze almış bir kadın.
Bir erkek iki kadın ve meşhur “sevgi mi tutku mu” sorunsalının peşinde bildik kalıplarla sıradan bir melodram... Üstelik aksıyor ve ikinci yarıda uçuşta sınır tanımıyor... Vasatlarda bir seyirlik olarak çiftleri ağlatmak için çabalıyor...


Kingsman: Gizli Servis / Kingsman: The Secret Service
Yönetmen: Matthew Vaughn
Oyuncular: Colin Firth, Samuel L. Jackson, Michael Caine, Mark Hamill
Konu: Henüz beş yaşında iken Eggsy, babasını gizli bir askeri görevde kaybeder. Ailesi bir madalyayla ödüllendirilir ve bir kere yardım istemeleri için bir telefon numarası verilir. 17 yıl sonra Eggsy, işi olmayan bir gençtir. Trafikte tutuklanınca madalyayı kurtulmak için kullanır. Onu kurtaran Harry kusursuz bir ajandır ve hayatını Eggsy’nin babasına borçludur.
Eski usül ajan filmlerine göndermelerle müthiş bir keyif yaşatırken yaratıcılığını da konuşturan film, sinefiller için tam bir şenlik... İzlemeden geçmeyin... 


Sindirella / Cinderella
Yönetmen: Kenneth Branagh
Oyuncular: Cate Blanchett, Lily James, Richard Madden, Stellan Skarsgard
Konu: Çok sevdiği babasına destek olmak isteyen Ella üvey annesini ve kızları Anastasia ve Drisella’yı evlerinde dostça karşılar. Ama Ella’nın babası ansızın ölünce, kendisinin kıskanç ve zalim yeni ailesinin insafına kaldığını görür. Sonunda küllerle kaplı bir hizmetçiden başka bir şey olmaz. Adı Sindirella olarak değiştirilen Ella umudunu hiç bir zaman yitirmeyerek, kendisine yapılan kötülüklere rağmen cesur ve nazik olmaya kararlıdır.
Klasik masala sıfır yenilikle sıkı sıkıya bağlı bir seyirlik... İlk kez uyarlanıyor olsa dört dörtlük uyarlama derdik ama iye izlemeli sorusunun cevabını ben bulamadım... Masal dünyasını seviyorsanız o ayrı tabi...


Sevimli Ejderha: Kokonat / Der Kleine Drache Kokosnuss
Yönetmenler: Hubert Weiland ile Nina Wels
Konu: Genç ve henüz uçamayan bir ejderha olan Kokonat’a, ejderhaların ateş püskürmelerini sağlayan “ateş otu”nu koruma görevi verilir. Ancak Kokonat’ın bir anlık dikkatsizliğinden faydalanan bir hırsız ateş otunu çalıp, kaçar. Ateş otunu geri alması gereken Kokonat, arkadaşları obur Oskar ve kirpi Matilde ile birlikte yola düşer.


Çekmeköy Underground
Yönetmen: Aysim Türkmen
Oyuncular: Can Sipahi, Kerem Can, Gözde Kocaoğlu, Barış Gönenen, Aslı Menaz
Konu: Yaşadıkları mahallelerde gitgide alanları daralsa da dansları, şarkıları ve kendilerine özgü stilleriyle hayallerinin peşinde koşan, kendilerine mekânsız krallar diyen gecekondulu gençlerin hikâyesi.


Prenses Kaguya Masalı / The Tale of the Princess Kaguya
Yönetmen: Isao Takahata
Konu: Bir zamanlar, bir orman köyünde yaşlı bir oduncu yaşarmış. Bu oduncunun, yaşlı karısından başka kimsesi yokmuş. Yine bir gün ormanda bambu kesmekle uğraşırken yerden bir bambunun filizlendiğini ve büyüdüğünü görmüş. Merakla bambunun yanına gidince, bambunun tomurcuklanıp açıldığını ve içinden minik bir prenses çıktığını fark etmiş.
Takahata usta 14 yıl aradan sonra şahane bir filmle gelmiş... Oscar adaylığına kadar yürüyen filmi izleyin ve selam durun üstada... Onun gibileri bir elin parmaklarını geçmiyor zira...


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template