♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 6 Şubat

Biri yerli altı filmin vizyona girdiği hafta her türe ve zevke hitap eden zenginlikte... Özcan Deniz’in merakla beklenen filmi “Sevimli Tehlikeli”, Wachowski’lerin uzay macerası “Jupiter Yükseliyor” ve çocukların sevgilisi kahramanların sinema çıkarması “Süngerbob Karepantolon” haftanın öne çıkanları... Ruhani yürüyüş histerisinin son ürünü “Yaban”, özgürlük mücadelesi için yürüyenlerin oscar adayı apoletli isyanı “Özgürlük Yürüyüşü” ve çekirdek aile sorgulamasına kalkışarak ana sorusunu izleyenin kucağına bırakan, “Turist” ise diğer alternatifler... 


Sevimli Tehlikeli
Yönetmen: Özcan Deniz
Oyuncular: Şükrü Özyıldız, Ayça Ayşin Turan, Türkan Kılıç, Taner Turan
Konu: Film, aksiyondan drama kadar birçok temayı masallarla birleştiriyor. Birçok masalın ana temasını barındıran filmde Beyaz Atlı Prens’ten Robin Hood’a Rapunzel’den Sindrella’ya, birçok masal komik bir dilde anlatılıyor. Zarok, yıllar önce Edirne’de beşikteki bir çocuğu çalıp büyük acıların yaşanmasına sebep olur. Yıllar sonra bu vicdan azabından kurtulacağı bir fırsat yakalayan Zarok, kaçırdığı kızı ikinci kez kaçırıp gerçek ailesine geri götürür.
Son olarak “Once Upon a Time”ın çok iyi kullandığı masalları, bu kez sinemamızın kullandığı görmek ve göndermeleri farkederek yeni bir masalın peşinden gitmek iyi bir deneme... Çok şey beklememek gerek yine de... En azından tempolu ve eğlenceli bir seyirci dostu... Sıfırdan yaratmayı beceremeyen sinema heveslileri de bilinen kaynaklardan bu şekilde beslenerek en azından vasatı aşabilirler...


Jupiter Yükseliyor / Jupiter Ascending
Yönetmenler: Lana Wachowski ile Andy Wachowski
Oyuncular: Channing Tatum, Mila Kunis, Sean Bean, Eddie Redmayne
Konu: Jupiter Jones dünyaya geldiğinde, kaderinde çok büyük olayların var olacağına dair birçok işaretler vardır. Şimdi bir yetişkin olan Jupiter, yıldızları hayal etmekte ama her gün kötü ayrılıklarla biten ilişkilerinin soğukluğuyla uyanmaktadır. Bir gün Jupiter’i bulmak için eski bir asker olan Caine, dünyaya geldiğinde, Jupiter Jonesuin kaderi de ortaya çıkmaya başlar.
Fragmanını görünce zaten bir şey beklemememiz gerektiğini anlamıştık ama bu nedir yahu? Matrix’i yaratanlar ile bu saçmalığı yaratanlar aynı kişiler mi? Bir film bu kadar kötü olur mu? Ergenlere balon satma histerisinin sonu gelecek mi? 


Süngerbob Karepantolon / Spongebob: Sponge Out of Water
Yönetmen: Paul Tibbitt
Oyuncular: Antonio Banderas, Frankie Muniz, Clancy Brown, Tom Kenny
Konu: Dünyanın en sevilen, su altında yaşayan omurgasızı olan Süngerbob Karepantolon, hayatının macerasını yaşamak için kıyıya çıkıyor. Bikini kasabasında hayat, Süngerbob, Patrick Yıldız, Squidward Dokunaç, Sandy ve Bay Eugene H. Yengeç için çok güzel geçmektedir. Yengeç Burger’in çok gizli tarifi çalınınca Süngerbob ile Sheldon J. Plankton güçlerini birleştirir.


Yaban / Wild
Yönetmen: Jean Marc Vallee
Oyuncular: Reese Witherspoon, Laura Dern, Thomas Sadoski, Keene McRae
Konu: Strayed, hiç deneyimi olmadan, kocaman ağır bir çanta ve zayıf düşmüş iradesinin etkisiyle, Amerika’daki en uzun, en zorlu ve en vahşi transit yol olan Pasific Crest Yol’unu tek başına yürümeye karar verir. Bu zorlu yürüyüşe başlamasından bir müddet sonra bırakmayı düşünür fakat azminden vazgeçmez yoluna devam eder. O birkaç ay boyunca korku, yorgunluk ve tehlikenin içinde O’na cesaret ve güzelliği hatırlatanlara rastlar.


Özgürlük Yürüyüşü / Selma
Yönetmen: Ava DuVernay
Oyuncular: David Oyelowo, Tim Roth, Tom Winfrey, Martin Sheen
Konu: 1965 yılında Alabama’nın Selma kentinden eyalet başkentine giden 87 kilometrelik yolda, tarihe geçen üç protesto yürüyüşü yapıldı. Martin Luther King öncülüğündeki bu yürüyüşler kamuoyunu ateşledi ve A.B.D. Başkanı Johnson’un Oy Hakkı Kanunu’nu çıkarmasını sağladı. Film, bu tarihi olaylar zincirinin 50. yılında direnişin filizlenip dev bir insan hakları savaşına dönüştüğü, tehlikelerle ve baskılarla dolu üç aylık sürece odaklanıyor.
Konu güzel, olay özel ama bir numarası söylemi yok, bomboş içi... Derinliksiz karakterler, vasat oyunculuklar ve yönetmenlikle King’in mirasından yemiş... Yürüyüş denince kanları deli akanları da arkasına almış ses getirmiş... Bolca diyaloğa boğulmuş, sesi kısık bir film...


Turist / Force Majeure
Yönetmen: Ruben Östlund
Oyuncular: Johannes Kuhnke, Lisa Loven Kongsli, Vincent Wettergren, Clara Wettergren
Konu: Turist, Alplere kayak tatiline giden İsveçli bir ailenin dağ manzaralı bir restoranda öğle yemeklerini yedikleri sırada çığ düşmesi ve ailenin bu felaketten kurtulması sonrasında babanın davranışını ele alıyor. İnsanlar stresli durumlarla karşılaştıklarında aptalca şeyler yapabilirler. Bu olayda çığ, hayatta karşılaştığımız günlük mücadeleleri bitiriyor, çekirdek aile kavramını yerle bir ediyor.
Ortada yerle bir edilmiş bir aile kavramı yok... Sıkıntıdan patlama hali var... Özellikle ilk yarısı çok ağır olan film, evrensel bir konuyu işliyor ama bir türlü yardıramıyor ve etkili bir yere bağlayamıyor konuyu... Bir de üstüne baba da baba diye tutturunca olmuyor, olamıyor...


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template