♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 27 Şubat

Dördü yerli dokuz filmin vizyona girdiği haftanın başrolünde eğlence var… Yerli komediler “Çarşı Pazar”, “Manda Yuvası” ve “Karaman'ın Koyunu” ile Ömer Faruk Sorak imzalı “8 Saniye”nin öne çıktığı haftada her yaştan izleyicinin eğlenceliği “Asteriks: Roma Sitesi” bol kopya ile izleyici bekleyenlerden... Oscar apoletli “Birdman” ve “Her Şeyin Teorisi” haftanın en gözde filmleri olurken “Aşk Başkadır” ve sessiz sedasız gösterime giren “Kanlı Ocak” da diğer seçenekler...


Çarşı Pazar
Yönetmen: Muharrem Gülmez
Oyuncular: Erdem Yener, Ayhan Taş, Elif Nur Kerkük, İlker Aksum, Doğa Konakoğlu
Konu: Kahraman, geçimini aile büyüklerinden kalan hamamda kese yaparak kazanmaya çalışmaktadır. Oldukça iyi yürekli bir tellak olarak tanınan Kahraman'ın işleri Tuncay yüzünden tehlikeye girer. Varlıklı bir müteahhit olan Tuncay, İstanbul'dan gelmiştir ve Kahraman'ın ekmek kapısı olan hamamı, içinde bulunduğu çarşıyla birlikte yıkmak ister. Amacı yıkılan yere alışveriş merkezi yapmaktır. Esnaftan hiç anlaşamadığı Cemil bunu Kahraman'ın işini bozmak için fırsat bilir ve Tuncay'la işbirliği yapmaya karar verir. Cemil, esnafı da ikna ederek alışveriş merkezi için destak toplamaya çalışır. Kahraman, Tuncay'a inanmamakta ısrarlıyken, diğer yandan da başı babasından kalan borçlarla büyük derttedir. Borcunu ödemek için tek yol, hamama daha fazla müşteri çekmektir. Eğer yeterli parayı toplayamazsa hamam elinden gidecektir. Parayı bulmak için elinden geleni yapan Kahraman, bu sırada Bahar adında bir tarih öğretmeniyle tesadüf eseri tanışır ve birlikte hamamı kurtarmak için kolları sıvarlar.


8 Saniye
Yönetmen: Ömer Faruk Sorak
Oyuncular: Esra İnal, Fırat Çelik, Fahri Yardım, Mehmet Kurtuluş
Konu: Berlinli Türk kızı olan Esra, iki hayat yaşar. Beş kardeşin en küçüğüdür. Özel ilişkilerinde kendisini kapana kısılmış hissetmektedir. Dayatılan kurallarla çatışan Esra, bir şeylerin eksik ya da yanlış olduğu hissinden kurtulamamaktadır. Rüyalarında ise arzusu, çocukluğundan beri rüyalarına giren gizemli adamı bulmaktır. Ancak rüyalarında ne kadar bilinçlenir, ne kadar gerçeği kavrarsa, gündelik hayatına etkisi o kadar artar.
Rüyalar üzerinden affetmek meselesine odaklanan film, senaryosundaki gedikler yüzünden çok zorlama kalıyor ve seyircisine mesaj veriyor gibi görünüyor… Yine de farklı ve ilgi çekici bir deneme…


Asteriks: Roma Sitesi / Astérix: Le Domaine Des Dieux
Yönetmenler: Louis Clichy ile Alexandre Astier
Konu: Jules Sezar, Galyalılardan sonsuza dek kurtulmayı aklına koymuştur. Kelt şehrinin hemen yanına kendisi bir alan kurarak, Roma kültürünü cahil gördüğü bu halka empoze etmek ve yeni bir Roman kolonisi kurmak için kolları sıvar. Asteriks ve Oburiks‘in köyünün hemen yanına kurduğu bu yeni yere “Tanrılar Sitesi” adını verir.
Çizgi roman dünyasının direnişçilerini koskoca Roma imparatorluğuna karşı koyarken izlemek şu günlerde çok daha anlamlı, çok daha komik ve eğlenceli… Bu direniş ruhu her yaşa lazım…


Manda Yuvası
Yönetmen: İlyas İlbey
Oyuncular: İlyas İlbey, Seray Sever, Kemal Kocatürk, Eylem Şenkal, Sefa Tantoğlu
Konu: Kastamonu'dan İstanbul'a göçen Aşur, inşaat sektöründe küçük hesaplar peşinde koşup dolandırıcılık yaparak geçinen bir adamdır. Aldığı tadilatları bir türlü beceremeden yarıda bırakıp ödemelerini de alarak ortadan kaybolur. Bu yüzden başı paralarını kaptıran müşteleriler ve ücrertlerini ödemediği işçilerle derde girmektedir. Bu yüzden hayatı yeni tezgahlar hazırlarken, dolandırdığı insanlardan kaçma planlarıyla da geçmektedir. Evde de karısıyla arası açık olan Aşur, yaşadığı bu şehirden bunaldığı anlarda Kastamonu'dan kendi hemşehrilerinin takıldığı kahveye gider. Yine bu ziyaretlerden birinde, internet üzerinden kamerayla kendi köyünü izleyebileceği bir platformdan haberdar olur ve uygulamayı açtığında babadan kalma, terk edilmiş evlerinde başka birinin yaşadığını fark eder. Aşur yine evde tartışmaların yaşandığı bir gün, köye dönmeye ve evini kontrol etmeye karar verir. Köye vardığında evinde yaşayan kişinin Greenpeace üyesi olan Vedat adında biri olduğunu öğrenir. Başta aralarında tartışmalar yaşansa da zamanla köylerini bekleyen HES tehhdidi ve çevre sorunlarıyla yüzleşmeye, buna karşı tüm köylü birleşmeye karar verirler.


Birdman veya (Cahilliğin Umulmayan Erdemi) / Birdman
Yönetmen: Alejandro Gonzalez Inarritu
Oyuncular: Michael Keaton, Zach Galifianakis, Edward Norton, Andrea Riseborough
Konu: Oyunun açılış gecesinde baş aktör provalar sırasında yaralanır ve yeri doldurulması gerekir. Baş aktrist Lesley’in önerisi ile hasılat garantili Mike Shiner baş aktörlüğe getirilir. Mike sahneye çıkmaya hazırlanırken kız arkadaşı ve oyuncu Laura, kızı ve onun kişisel asistanı Sam ve her şeyi düzenlemeye çalışan eski karısı Sylvia ile uğraşmak zorundadır.
Fazla cümle kurmaya gerek yok… Tam bir modern zamanlar başyapıtı… 


Her Şeyin Teorisi / Theory of Everything
Yönetmen: James Marsh
Oyuncular: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Charlie Cox, Emily Watson
Konu: 1963 yılında İngiltere’de Cambridge Üniversitesinde öğrenci olan Stephen büyük adımlar atmaktadır ve evren için “basit, etkili bir açıklama” bulmaya kararlıdır. Cambridge’de güzel sanatlar öğrencisi Jane Wilde’a aşık olduğunda kendi dünyası ortaya çıkar. Ama 21 yaşındaki bu sağlıklı, aktif, genç adama dünyasını sarsan bir teşhis konur. Motor nöron hastalığı, uzuvlarını ve bütün yeteneklerini etkileyecektir.
Hawking ve eşinin zor zamanları birlikte atlatmalarının öyküsü, bildik ve sıradan bir film ama Redmayne’in oscarlık performansı ve umudu kaybetmeme örneği olarak izlendiğinde keyif veriyor…


Karaman’ın Koyunu
Yönetmen: Kartal Çidamlı
Oyuncular: Halit Akçatepe, Dost Elver, Melis Tüzüngüç, Fırat Çöloğlu
Konu: Bahtiyar, koşulları oldukça rahat olan bir kışlada askerlik yapmaktadır. Bir gün çeşme başında gördüğü Mhriban adlı kadına ilk görüşte aşık olur ve onunla evlenmek ister. Mihriban'ın da Bahtiyar'da gönlü vardır, ancak genç kadının tek talibi o değildir. Albay Rıza da Mihriban'ı kendine eş olarak babasından istemeye niyetlidir. Üstelik Mihriban'ın babası da Albay Rıza'ya kızını vermeyi seve seve kabul edecektir. Bunu duyan Bahtiyar, kumandanın üniformasını çalarak kendini Mihriban'ın babasına Albay Bahtiyar olarak tanıtır. Ancak Rıza olay yerine geldiğinde işler iyice karışır ve aynı kadına aşık olan ikili birbirine meydan okur. Karaman Paşa, kışlayı teftişe gelecektir ve ikisi de Mihriban'ı onunla beraber istemeye gitmeye niyetlidir. Ancak Karaman Paşa'nın damat olarak hangisini seçip de Mihriban'ı istemeye gideceği merak konusudur. Durumdan haberdar olan ve Osmanlı'nın en meşhur ve sert mizaçlı paşası olarak nam salmış Karaman Paşa ise Rıza ve Bahtiyar'ın arasında kalmaktan ziyade onlara unutamayacakları bir oyun oynayacaktır.


Kanlı Ocak / Qanli Yanvar
Yönetmen: Vahid Mustafayev
Oyuncular: Nebahat Çehre, Faig Mirzayev, Azer Aydemir
Konu: Bakü´de 1990 yılının Ocak ayı, Sovyet İmparatorluğu´na karşı baş kaldıran hoşnutsuzluk dalgası devrim ruh hali yaratmaktadır. Özgürlük savaşçıları sokaklara dökülür, barikat kurarlar. Gerçek manada kardeş katliamı bekleniyor: Barikatın bir tarafında Afganistan´da savaş tecrübesi geçmiş Mehdi kendi sevgilisi Larisa, arkadaşları Hüseyin, Ali, Abbas, ve Zita ile birlikte Azerbaycan´ı özgür görmek isteyenlerin cephesinde, öbür tarafta ise onun doğma kardeşi Necef Sovyet hakimiyetinin muhafaza edilmesine çalışan, özgürlük severlere karşı yapılabilir askeri operasyonun başında Moskova´dan Bakü´ye ezam olunan yüksek görevli kişiler, ayrıca onların belirlediği yerel memurlardır. Ortada ise her iki evladını çok seven-muhteşem ana vardır.


Aşk Başkadır / Love is Strange
Yönetmen: Ira Sachs
Oyuncular: Alfred Molina, John Lithgow, Marisa Tomei, Olya Zueva, Tatyana Zbirovskaya
Konu: 39 yıllık bir beraberlikten sonra, evlilik kanunundaki değişimden faydalanan Ben ve George evlenmeye karar verirler. Fakat balayından döndüklerinde onları kötü bir sürpriz beklemektedir. Ben, uzun süredir çalıştığı okulundan çıkartılmıştır ve artık Chelsea’deki küçük apartman dairelerinde yaşama imkânları kalmamıştır.
Zaten birlikte yaşan çiftin evlilik kararının hayatlarını nasıl etkilediğine dair hayli keyifli ve tadında kararında insani bir öykü… 


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template