♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 13 Şubat

Beşi yerli sekiz filmin vizyona girdiği hafta her telden çalıyor ve her zevke hitap ediyor... Dünyayı etkisi altına alan kitaptan uyarlanan “Grinin Elli Tonu”, Julianne Moore’un döktürdüğü “Unutma Beni” ve sevgilileri salonlara davet eden “Seni Seviyorum Rio” haftanın öne çıkan filmleri... Devlet içinde devlet konusunda iktidar gözüyle bakış propagandası “Kod Adı: K.O.Z.”, Amerikan stüdyolarında çekilen yerli gerilim “Katran”, ümit veren absürt komedi “Yav He He”, farklı konusuyla dikkat çeken “Netekim Karakolu” ve tek kopya ile gösterime girmiş gibi yapan “İçimdeki Balık” da diğer seçenekler...Kod Adı: K. O. Z.
Yönetmen: Celal Çimen
Oyuncular: Cem Kurtoğlu, Hakan Ural, Hazım Körmükçü, Tolga Karel
Konu: Devlet içerisinde devlet kurma çabasını ve oluşturulan kadroların kimlere hizmet ettiğini açıklayan bir film. Devlet düşmanlarının ortaya çıkarılmasını anlatan filmde, yargı ve polis teşkilatındaki yapılanma, Gezi olayları, 17 Aralık dönemindeki MİT tırları operasyonları, 17 ve 25 Aralık operasyonlarıyla ne gibi olayların hedeflendiği, savcı ve hâkimlerin imza attığı hukuk cinayetleri başta olmak üzere birçok konu başlığı yer alıyor.
Fragmanı çıktığında konusu belli olan film, o meşhur “evdeki % 50”yi sinemaya çıkarma harekatı... Sinema salonlarının Cumhurbaşkanımızın filmi diyerek bolca salon ayırdığı ve 315 kopya ile gösterime giren propaganda malzemesine iyi gözle bakmak da zor... Sinemamızın düştüğü durumun ne hallere geldiğini bir kez daha görüyoruz... İçimiz yanıyor...


Grinin Elli Tonu / 50 Shades of Grey
Yönetmen: Sam Taylor Johnson
Oyuncular: Jamie Dornan, Dakota Johnson, Jennifer Ehle, Luke Grimes
Konu: Film, 27 yaşındaki milyarder Christian Grey ile cinselliğe başlamamış olan öğrenci Anastasia Steele arasında gelişen ilişkiyi araştırıyor. Aşk hikâyelerinden ve romantiklikten çok farklı bir yöne gidiyor. Cinsel sınırlarla, sınırları belirlemekle, onlara saygı duymakla, aşmakla ve orada gerçekleşebilecek her türlü araştırmayla ilgileniyor. Güven ve bağlılığın yerini bir dizi kurala bırakmasını inceliyor.
Dünyayı etkisi altına alan kitabın filminden neler bekleniyor onu bilmem de, herkesin meraktan sinemaya koşacağı kesin... İyiymiş kötüymüş umursamadan izlenecek filmlerden...


Katran / The Tragedy
Yönetmen: Ersen Denk
Oyuncular: Wilma Elles, Lucia Oskerova, Cihan Toraman, Yağmur Tanrısevsin
Konu: Film, Azerbeycan’ın Hocalı kasabasında yaşanan katliamı bir aşk hikâyesi bünyesinde anlatıyor. Bir gecede yeni bir hayata başlamak isteyen bir aile geçmişini bilmedikleri tehlikeli, korkutucu ve gizemli bir eve taşınır. Oldukça sakin başlayan günlerin ardından bir anda aksiyon, gerilim ve korku dolu günler gelir. Temposu düşmeyen filmin oldukça sürükleyici bir hikâyesi vardır. Onlar kurtulmaya çalıştıkça evin kötü geçmişi asla peşlerini bırakmayacaktır.


Yav He He
Yönetmen: Volkan Özgümüş
Oyuncular: Yücel Gökçek, Sabahattin Yakut, Ayşenil Şamlıoğlu, Yakup Yavru
Konu: Doğu Anadolu’nun Cırtik köyünde doğan Sabri ile Medeni, hastalanan nenelerinin ilaç masrafları için çareyi sahip oldukları üç koyunu satmakta bulur. İnternete verdikleri ilana İstanbul’dan müşteri çıkınca, İstanbul’a gitmeye karar verirler. Fakat hesaba katmadıkları bir şey vardır. Köyün, futbol düşkünü üç çocuğu da, İstanbul’da futbolcu olmak için onlarla gitmiştir. İstanbul’a gittiklerinde bir koyunun çalındığını fark ederler.


Unutma Beni / Still Alice
Yönetmenler: Wash Westmoreland ile Richard Glatzer
Oyuncular: Julianne Moore, Alec Baldwin, Kristen Stewart, Kate Bosworth
Konu: Columbia Üniversitesi’nde dil bölümünde profesör olan Alice Howland hayatta istediği her şeye sahiptir. Ona sadık bir kocası ve üç çocuğu vardır. Hayatı işiyle ailesinin arasında gidip gelmektedir. UCLA’de yaptığı bir konuşma sırasında konuşma için çok önemli bir kelimeyi bir türlü hatırlayamaz. Ailesinden gizlice göründüğü nörolog, çok kötü bir haber verir. Alice, Erken Başlangıçlı Alzheimer’a yakalanmıştır.
Farklı konusuyla çok özel bir film, müthiş bir dram... Moore’un döktürmesi de cabası... Kayıtsız kalmayın, izlemeden geçmeyin... 


Seni Seviyorum Rio / Rio Eu Te Amo
Yönetmenler: Stephan Elliott, Fernando Meirelles, John Turturro, José Padilha, Paolo Sorrentino, Andrucha Waddington, Vicente Amorim, Guillermo Arriaga, Im Sang-soo, Nadine Labaki ile Carlos Saldanha
Oyuncular: Harvey Keitel, John Turturro, Nadine Labaki, Rodrigo Santoro
Konu: Rio’nun egzotik doğal güzelliklerini ve insani çeşitliliğini şehirde geçen farklı aşk hikâyeleri üzerinden anlatan her bir kısa film Rio’nun farklı mahallelerinde geçiyor. On yönetmen Rio aşkını ve Rio’da aşık olmanın hikâyelerini anlatıyor.
Bu şehir serilerinin saçmalık olduğunu düşünenlerdenim... Tamam kısa filmlerden oluşan kolektif işler güzel oluyor ama en azından tema daha insancıl bir şey olsun... Zira insan her yerde insan, nerede özel bir şey yaşadıysa o şehirdir özel olan...


Netekim Karakolu
Yönetmen: Yasin Korkmaz
Oyuncular: Deniz Sandalcı, Sinan Uğuz, İbrahim Özcan, Caner Öztaş
Konu: 1970 yılında Toroslar’ın eteklerinde yaşayan bir grup genç, amatör olarak sinema filmi çekmeye kalkışır ancak film yarıda kalır. 12 Eylül 1980 askeri darbesinde gençlerden birinin evinde çektikleri filme ait dokümanlar bulunur. Gençler aksiyon filmi çekmek istemiştir ama o dönemin askeri yönetimi başka şeyler peşindedir. Film çekmeye çalışan gençler ve köylüler silâhlı suç örgütü kurmaktan günlerce karakolda kalır ve sorgulanırlar.
Farklı konusu ile haftanın en önemli filmlerinden biri... Senaryo ve oyunculuktaki eksilerine, teknik imkansızlıklarına rağmen sıcak, samimi ve eğlenceli... Bildik hikayelerin dışında yaşanmış bir öykü izlemek isteyenler sinemaya koşsun...


İçimdeki Balık
Yönetmen: Ertan Velimatti Alagöz
Oyuncular: Deniz Celiloğlu, Deniz Özdoğan, Okan Avcı, Emirhan Arapoğlu
Konu: Barış otuzlu yaşlarında, sol eli annesi ona hamileyken kullandığı ilâçlardan dolayı garip bir şekilde yüzgeci andıran, deniz biyologu bir adamdır. Babasının ölümünden sonra akvaryumcu dükkânını devralır. Dükkânda yaptığı araştırmalarla, kendindeki bozuklukları bilimle anlamlandırmaya çalışır. Tekneyle yolculuğa çıkan Barış, genç bir dalgıç olan Deniz ile karşılaşır, doğa devreye girer, bilim ile aşkı birleştirir ve yeni bir ailenin tohumları atılır.


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template