♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 9 Ocak

İkisi yerli beş filmin vizyona girdiği haftanın başrolünde eskimeyen dostluklar ve Cannes imzası var... Bildik senaryolarıyla eskiyi yâd eden “Bana Masal Anlatma”, Nesli Çölgeçen imzalı “Çalsın Sazlar” ve Liam Neeson’un ailesini koruma serisi “Taken 3” haftanın merakla beklenenleri ve bol kopya ile en çok öne çıkanları... David Cronenberg’in Cannes Film Festivali'nde yarışan Julianne Moore'a Cannes'da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran filmi “Yıldız Haritası” ve Cannes Film Festivali'nde Belirli Bir Bakış bölümünde yarışarak En İyi Film ödülünü kazanan “Beyaz Tanrı” ise haftanın en iyileri ve kaçırılmaması gerekenleri...


Bana Masal Anlatma
Yönetmen: Burak Aksak
Oyuncular: Fatih Artman, Hande Doğandemir, Tarık Ünlüoğlu, Devrim Yakut
Konu: Delikanlı, kalbi iyilikle dolu, kızlar konusunda şeytanın bacağını kıramamış, çekingen dolmuş şoförü Rıza, doğup büyüdüğü mahallede, esnafın ve mahallelinin göz bebeği olan bir gençtir. Bir gün Rıza’ya bildiği her şeyi unutturup ezber bozduran Ayperi hayatına girer. Sıradan bir mahallede, eskimeyen dostlukların kanatları altındaki iki gencin hikâyesi.


Çalsın Sazlar
Yönetmen: Nesli Çölgeçen
Oyuncular: Belçim Bilgin, Engin Hepileri, Caner Cindoruk, Can Kolukısa, Devrim Yakut
Konu: Dalgacı, hayalci, hayatı hafife alan iki yakın arkadaşın aynı kıza aşık olması sonucu yaşadıkları aşk ve dostluk ilişkilerinin eğlenceli, neşeli ve aynı zamanda naif bir hüzün ile anlatılan hikayesi. Üç kahramanın trajik hayatları etrafına örülen ve bu hayatların farklı derinlikleri ile zenginleşen film, Türk Sineması için “farklı” olarak tanımlanabilecek bir kurgu ile aşkı anlatıyor.


Takip 3: Son Karşılaşma / Taken 3: It End Here
Yönetmen: Oliver Megaton
Oyuncular: Liam Neeson, Maggie Grace, Forest Whitaker, Famke Janssen
Konu: Eski bir gizli operasyon ajanı olan Bryan Mills’in, vahşice öldürülmüş olan eski karısıyla bir araya gelme şansı kaybolmuştur. Bryan Mills, tutuklanmak üzere iken öfkesine yenik düşer, FBI, CIA, ve polis amansız bir şekilde onu takip etmeye başlar. Mills son kez becerilerini kullanarak gerçek katillere ulaşmaya çalışır. Mills için önemli olan tek şey kızıdır ve onu korumalıdır, çünkü hayatın anlamı kızıdır.
Bir türlü ailesini korumayan eski ajan bu sefer Rus mafyası ile mücadele ediyor... Öyle iyi senaryo, orijinal fikir yaratıcılık falan beklemeyin... Sıkılmadan keyifle izleniyor olması fazlasıyla yeterli...


Yıldız Haritası / Maps to the Stars
Yönetmen: David Cronenberg
Oyuncular: Julianne Moore, Mia Wasikowska, Robert Pattinson, John Cusack
Konu: Havana, eski ününe tekrar kavuşabilme umuduyla parlak bir rolün peşinde olan hırslı ve güzel bir oyuncudur. Geçmişi sırlarla dolu çekici ve gizemli Agatha, Hollywood’a geri döndüğünde Havana onu asistanı olarak işe alır. Yıllar önce babası tarafından evden uzaklaştırılmış olan Agatha’nın plânı, ünlü psikoterapist babası Stafford ve oyuncu kardeşi Benjie’nin hayatlarına gizlice dahil olmaya çalışmaktır.
Uzun uzadıya cümle kurmaya gerek yok, Julianne Moore öyle bir döktürüyor ki size de hayran hayran izlemek kalıyor...


Beyaz Tanrı / Feher Isten
Yönetmen: Komel Mundurczo
Oyuncular: Zsofia Psotta, Sandor Zsoter, Szabolcs Thuroczy, Lili Monori
Konu: 13 yaşındaki Lili’nin annesi ve babası ayrı yaşamaktadır. Annesinin bir seyahate çıkması üzerine, Lili köpeği Hagen ile babasının evine yerleşir. Ancak Macaristan’da yeni çıkan bir yasa gereği melez köpeklerin sahipleri tarafından evde beslenmesi zorlaşmıştır. Lili’nin babası Hagen’i istemez ve onu sokağa atar. Artık Hagen için hiçbir şey eskisi gibi değildir; diğer köpeklerle birlikte insanlara savaş açar.
Filmekimi’nin öne çıkan filmlerinden biri olarak bolca festival gezdikten sonra nihayet vizyonda... Maalesef 10 kopya ile sadece 5 şehirde... Şanslı illerin seyircisi bu farklı öykünün tadına varmak için çok beklemesin... 


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template