♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 30 Ocak

İkisi yerli sekiz filmin vizyona girdiği hafta eğlence ağırlıklı... İlker Ayrık’ın yönettiği “Yapışık İkizler”, Engin Günaydın’ın senaryosuna imza attığı “İçimdeki Ses”, Johnny Depp’li komedi “Üçkağıtçı Mortdecai” ve Alman işi masal uyarlaması “7 Cüceler” haftanın gözde eğlencelikleri olurken, beklentilerin altında kalan fantastik macera “Yedinci Oğul” da popcorn sevenleri bekliyor... Haftanın en iyileriyse oscar adaylıklarıyla ses getiren üçlü: Yönetmen ve oyuncu dallarında yarışa katılan “Foxcatcher Takımı”, Mike Leigh imzalı “Bay Turner” ve yasaklara dair muhteşem seyirlik sunan yabancı dilde en iyi film adayı “Timbuktu”...


Yapışık Kardeşler
Yönetmen: İlker Ayrık
Oyuncular: İlker Ayrık, Hakan Bulut, İvana Sert, Ayberk Atilla, Erdal Tosun
Konu: Doğuştan yapışık ikizler olan Halim ile Selim beraber çok mutludurlar ama bu halde ikisi de evlenemeyeceklerini fark ederler. Son çare olarak, ayrılmak için İstanbul'un yolunu tutarlar. Büyük şehirde onları hiç umulmadık maceralar beklemektedir!


İçimdeki Ses
Yönetmen: Çağrı Bayrak
Oyuncular: Engin Günaydın, Leyla Tuğutlu, Füsun Demirel, Ersin Korkut
Konu: Yazar olan Selim, doğru dürüst bir ilişkisi olamadığından, yalnızlıktan kurtulmak için son çare annesiyle birlikte yaşamaya karar verir. Gittiği spor salonunda güzel ve zengin Ayşıl ile tanışır. Selim’e aşık olan Ayşıl, mutluluğa giden yolun Selim’in umreden yeni dönmüş, kendi kafasındaki gelin adayını arayan annesi Mehpare ve onun arkadaş grubundan geçtiğini düşünür. Ayşıl, Mehpare ve onun tayfasıyla bir yolculuğa çıkmayı göze alır.
Evet bildik bir hikaye ama ucuz yollara başvurmadan farklılıklarının altını çizerek ilerliyor ve yer yer güldürüyor... Eli yüzü düzgün sıcacık bir komedi...


Yedinci Oğul / Seventh Son
Yönetmen: Sergey Bodrov
Oyuncular: Jeff Bridges, Antje Traue, Kit Harington, Julianne Moore, Alicia Vikander
Konu: Efsanelerle sihrin çarpıştığı büyüler zamanında, mistik bir tarikatın geriye kalan tek savaşçısı, geleceğine dair kehanetlerde bulunulan bir kahramanı, son Yedinci Oğul’u bulmak üzere yola çıkar. Çiftçi olan bu genç kahraman, savaşlarla güçlenmiş rehberiyle birlikte karanlık bir kraliçeyi ve kraliçenin krallıklarına karşı gönderdiği doğaüstü suikastçı ordusunu yenmek üzere cesur bir maceraya atılır.


7 Cüceler / Der 7bte Zwerg
Yönetmenler: Boris Aljinovic ile Harald Siepermann
Konu: Kötü cadı Dellamorta, Prenses Rose’u bebekken lanetlemiştir. 18. yaşına basmadan hemen önce, Rose’un parmağına keskin bir iğne batacak ve prenses ile beraber tüm şato halkı 100 yıllık bir uykuya dalacaktır; ta ki gerçek aşkı gelip prensesi öpene kadar. 18. yaşına basmadan önceki gece prenses, sevgilisi Jack’i saklanması için 7 Cüceler’in yanına gönderir.


Üçkağıtçı Mortdecai / Mortdecai
Yönetmen: David Koepp
Oyuncular: Johnny Depp, Gwyneth Paltrow, Ewan McGregor, Olivia Munn
Konu: Charlie Mortdecai, sanat eseri satıcısı bir İngiliz aristokrattır. Charlie ve yardımcısı Jock Strapp birçok kez P. G. Wodehouse’un Jeeves ve Wooster eserleriyle karşılaştırıldı. Mortdecai’de Charlie bir dizi uluslararası kötü adamın arasında, kayıp Nazi milyonlarının anahtarı olabilecek Goya eserinin peşindedir ve etkileyici üslubu ve yaptığı gaflarıyla içine düştüğü zor durumlardan her zaman yakasını kurtarmayı bilir.
İyi hikaye ve karakterlerle beklentilerin üzerinde eğlence... İyi yönetilmiş ve oyunculuklar da gayet iyi...


Foxcatcher Takımı / Foxcatcher
Yönetmen: Bennett Miller
Oyuncular: Steve Carell, Channing Tatum, Mark Ruffalo, Vanessa Redgirave
Konu: Altın Madalyalı güreşçi Mark Schultz, 1988 Seul Olimpiyatları için bir ekip oluşturmak için zengin varis John DuPont tarafından davet edilir. Shultz kardeşi Dave’in gölgesinden çıkabilmek umuduyla fırsata atlar. Gizli ihtiyaçları doğrultusunda motivasyon bulan DuPont, dünya standardında bir güreş takımını çalıştırarak O’nu onaylamayan annesi ve etrafındakilerin saygısını kazanmayı hedeflemektedir.


Bay Turner / Mr. Turner
Yönetmen: Mike Leigh
Oyuncular: Timothy Spall, Paul Jesson, Dorothy Atkinson, Marion Bailey
Konu: Film, 19. yüzyıl İngiliz ressamı Turner’ın hayatının son 25 senesini anlatıyor. Hayatı, her zaman çok merak edilen Turner’ın seyahatleri, sanatı, aşk ve cinsel hayatı ile dönemin Londra sanat dünyası perdeye yansıyor. Yönetmen, ressamın filmini boyarken fırçasını bazen Turner’ın evindeki yaşlı babası, birlikte olduğu hizmetçisi, metresi ve iki yetişkin kızıyla olan ilişkisine, bazen de kendisini gemi direğine bağlaması gibi aşırılıklarına dokunduruyor.
Usta yönetmen ne çekse izlenmeli, izletilmeli... Bu kez biraz uzun ve her seyirciyi içine kabul etmeyen bir film çekmiş ama ona da amenna... Spall’ın performansı da cabası...


Timbuktu
Yönetmen: Abderrahmane Sissako
Oyuncular: Ibrahim Ahmed, Toulou Kiki, Abel Jafri, Fatoumata Diawara
Konu: Kidane, Timbuktu yakınlarındaki çölde karısı Satima, kızı Toya ve 12 yaşındaki çobanları Issan ile birlikte kendi halinde bir hayat yaşamaktadır. Ancak Timbuktu yeni islamist – köktenci yönetim altına girmiştir. Acı ve sefalet içindeki halk bu cihatçı terör karşısında kaderlerine boyun eğmeyi reddederken, şehirde müzik, kahkaha, sigara ve futbol dahi yasaklanır. Yeni mahkemeler Timbuktu’ya trajik ve absürd kurallar uygulamaktadır.
Yasaklara dair muhteşem bir film... Tam da bu gidişle sonumuz böyle olacak dedirten haller... Son dönemde vizyona giren en iyi film olması belki de bundan...


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template