♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 26 Aralık

Yılın son haftasında sekiz film vizyonda ve yönetmenler başrolde... Merakla beklenen Russell Crowe’un ilk yönetmenlik denemesi “Son Umut”, yerli komedi “Yusuf & Yusuf” ve iç ısıtan masal “Ayı Paddington” haftanın en çok öne çıkanları... “[REC]” serisinin yaratıcılarının solo devamı “[REC] 4: Kıyamet”, Filistin’in Woody Allen’ı olarak bilinen Ghazi Albuliwi’nin komedisi “Nikahta Keramet Var mı?” ve Setem Akademi’de gösterime giren “Aşk-ı Sûzan” da diğer seçenekler... Dardenne’lerin “İki Gün ve Bir Gece”si ile Roy Andersson’un “İnsanları Seyreden Güvercin”i ise hem haftanın hem de yılın en iyileri ve kaçırılmaması gerekenleri...


Son Umut / The Water Diviner
Yönetmen: Russell Crowe
Oyuncular: Russell Crowe, Olga Kurylenko, Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan
Konu: Çanakkale Savaşı’ndan dört yıl sonra savaşa gönderdiği üç oğlunun kaderini öğrenmek üzere İstanbul’a gelen Avustralyalı çiftçi Connor’ın hikâyesi.


Yusuf & Yusuf
Yönetmen: Ersoy Güler
Oyuncular: Ali Sunal, Burak Satıbol, Oya Başar, Sinem Öztürk
Konu: Yusuf, Ankara’lı bir dolmuş şoförüdür. Çocukluğundan beri arabalara olan merakı onu modifiye tutkunu haline getirmiştir. Yolda dolmuşa binmek isteyen Papaz dahil kimseyi es geçmez. Dolmuşta aldığı papaz görünümlü kişi aslında o gün şehre gelen Papa’ya suikast düzenleyecek bir militandır. Tesadüfe bakın ki bu militanın adı da Yusuf’tur. Bir Yusuf can almak için uğraşırken, diğer Yusuf can kurtarmak için çabalayacaktır.


Ayı Paddington / Paddington
Yönetmen: Paul King
Oyuncular: Nicole Kidman, Hugh Bonneville, Sally Hawkins, Julie Walters
Konu: Perulu bir genç ayı ailesinden uzakta, teyzesi Lucy tarafından büyütülmüştür. Teyzesinin Emekli Ayılar Evi’nde yaşamaya başlamasının ardından, bir geminin cankurtaran botuna binip kendisine bir yuva bulmak için Londra’da Paddington istasyonuna vardığında kaybolur ve şehir hayatının hiç de beklediği gibi olmadığını anlar. Onu bulan Brown ailesi adını, buldukları istasyonun adı olan “Paddington” koyarlar.


[REC] 4: Kıyamet / [REC] 4: Apocalipsis
Yönetmen: Jaume Balaguero
Oyuncular: Manuela Velasco, Hector Colome, Maria Alfonsa Rosso, Paco Manzanedo
Konu: Angela, zombi virüslü binadan kurtulan tek insandır. Gözlerini bir okyanus tankerinin karantina odasında açtığında güvendedir. Gemideki diğer insanlar için bu güven söz konusu değildir, zira tecrit edilmiş gemide zombi virüsü mutasyona uğrayarak, bedeni ve ruhu ele geçiren ölüm makinesine dönüşmektedir. Angela gemideki her şeyi silâh olarak kullanır.
Tamamen para için çekilmiş, serinin yaratıcı başlangıcından fersah fersah uzak film için kötü demek bile hafif kalır... Üçüncü film bile bundan iyiydi dedirtiyor ki, vay izleyenin haline...


İki Gün ve Bir Gece / Deux Jours, Une Nuit
Yönetmenler: Jean Pierre Dardenne & Luc Dardenne
Oyuncular: Marion Cotillard, Fabrizio Rongione, Pili Groyne, Catherine Salee
Konu: 30 yaşındaki Sandra işten atılması karşılığında iş arkadaşlarının yüklü bir bonus alacaklarını öğrenir. Kocasının yardımıyla iş arkadaşlarını bu bonustan vazgeçirmek ve işini korumak için yalnızca bir haftası vardır. 
Yılın en iyi filmlerinden biri ayağınıza gelmiş, fazla düşünmeyin gişeye koşun!


Nikahta Keramet Var mı? / Peace After Marriage
Yönetmenler: Bandar Albuliwi & Ghazi Albuliwi
Oyuncular: Ghazi Albuliwi, Hiam Abbass, Hany Kamal, Einat Tubi, Mark Lucaj, Assaf Cohen
Konu: Filistinli – Amerikalı genç Arafat, Yeşil Kart alabilmesi için İsrailli Micaela ile evlenmeyi kabul eder. Bu durum onları kendi kültür ve aile geleneklerini sorgulamaya iter. Nikahta Keramet Var mı? aşk ve mizahın, din ve aile üzerinden doğmasını anlatan bir hikâye.
Bildik konuyu aşırı derece naif şekilde işleyen film, izleme keyfi garantili... Fazlaca abartılı olması, senaryosundaki kusurları ve ülkeler arası gerilime orta yol bulma sevdasını görmezden gelebilmeyi sağlayan bir komedi... 


İnsanları Seyreden Güvercin / En Duva Satt på en Gren Och Funderade på Tillvaron
Yönetmen: Roy Andersson
Oyuncular: Holger Andersson, Nils Westblom, Charlotta Larsson, Viktor Gyllenberg
Konu: İki gezgin satıcıyı izleyen film, günümüzün, geçmişin ve geleceğin karmakarışık dünyasına absürd ve gerçekçi bir bakış atıyor. Film, bize yaşamın ihtişamını, insanoğlunun kırılganlığını, içimizdeki mizahı hatırlatıyor; tıpkı bir ağacın dalına tünemiş ve bizleri seyreden bir güvercin gibi.
İnsan ruhuna ayna tutan zanaatkar yeni bir başyapıtla gelmiş... Her sahneyi nakış gibi işlemiş, detaylar ve metaforlarla beslemiş... Teknik anlamda da yaratıcılık ve yönetmenlik dersi bu... Yılın en iyi filmlerinden biri, kaçırmayın!


Aşk-ı Sûzan
Yönetmen: Murat Tüter
Oyuncular: Emre Kentmenoğlu, Gülin Sezen Aray, Doğaç Yıldız, Barış Çakmak
Konu: Yusuf, 19 yaşında, aksi, Tanrı inancını yitirmiş üniversite öğrenimi gören bir gençtir. Jacklin’in oğlu olan Yusuf’un hırçın olma sebebi babasız büyümesidir. Bir gün annesinin odasında bir fotoğraf görür. Bu fotoğraf annesi ile okuldan hocası Ragıp’ın yıllar evvel çektirdiği evlilik fotoğrafıdır. Ragıp, Yusuf’un öz babası değildir ve Yusuf asıl gerçeği Ragıp’ın anı defteri olan Aşk-ı Suzan’dan öğrenecektir.


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template