♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 16 Mayıs

Dokuz filmin vizyona girdiği haftanın başrolünde, ulusal yasın getirdiği ağırlığı üstümüzden atmayı bir nebze de olsa sağlayabilecek aksiyon ve eğlence var... “Godzilla”, “İksir” ve “Uzay Kuvvetleri 2911” öne çıkarken, “Yasak Bölge”, “006 Kaçış” diğer seçenekler... “Ocak Ayının İki Yüzü” “Düşman” ve “Seninle Yaşıyorum” daha kalburüstü alternatifler olurken, “Frank”ise  haftanın özel ve güzel duygular beslenesi filmi...


Godzilla
Yönetmen: Gareth Edwards
Oyuncular: Aaaron Taylor Johnson, Ken Watanabe, Elizabeth Olsen, Juliette Binoche
Konu: Bomba imha uzmanı bir deniz subayı olan Ford Brody, başı dertte olan babasına yardım için Japonya’ya çağrıldığında, eşi ve küçük oğluyla daha yeni bir araya gelmiştir. Onları San Francisco’da bırakıp giden Ford, aklı onlarda kalmıştır. Godzilla ilk olarak San Francisco’da ortaya çıktığında şehre sıkışıp kalanlardan biri de Ford’un karısı Elle Brody’dir. Yoğun bir hastanede hemşirelik yapan Elle, gerek felaketin insani boyutuyla başa çıkmak gerek dört yaşındaki oğlu Sam’i korumak için zor seçimler yapmaya mecbur kalır. Bu arada Ford’un bomba imha deneyimi onu insanoğlunun karşılaştığı en büyük tehlike karşısında oluşturulan birleşik savunma hattının ön safhalarına çeker, fakat görevi ile genç ailesini bulup koruma ihtiyacı arasında sıkışıp kalır.
Tastamam beklendiği gibi bir görsel ziyafet... Senaryosuna, mantığına ve kusurlarına bakmaya hiç gerek yok... Sinema deyince aklınıza gelen o işitsel ve görsel atmosferi fazlasıyla sağlaması yeterli... Sinema salonundan ev sinemasına geçerken çok şey kaybedeceği ve vasatlaşacağı gerçeğini de gözeterek izleyin...


Düşman / Enemy
Yönetmen: Denis Villeneuve
Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Melanie Laurent, Sarah Gadon, Isabella Rosselini
Konu: Adam, kız arkadaşı Mary ile olan ilişkisini bitirmek üzeredir. İkili bir gece film izlerken Adam, filmde küçük rollerden birinde yer alan bir adamın kendisine benzediğini fark eder. “Kopya”sı ile görüşmek için yanıp tutuşan Adam, hamile karısı Helen ile yaşayan Anthony’nin peşine takılır ve onu, karışık ve tehlikeli bir oyunun içine sürükler. Yalnızca bir tanesinin hayatta kalabileceği kimlikler ve ikililikler üzerine kurulmuş bir psikolojik gerilim.
Çok ağır giden adeta uyutan ve sonunda da mantık bunun neresinde dedirten bir deneme olmuş Düşman... Filmi boşverip romanı okusanız çok daha iyi...


Frank
Yönetmen: Lenny Abrahamson
Oyuncular: Michael Fassbender, Maggie Gyllenhaal, Domhnall Gleeson, Scott McNairy
Konu: The Soronprfbs grubu alternatif müzik dünyası için bile aykırı tiplerden oluşmuş bir gruptur. Güç bela ayakta duran grup, dengesiz ve karizmatik müzik dâhisi Frank’in etrafında toplanmıştır. Frank’in en ayırt edici özelliği kafasından hiç çıkarmadığı maskesidir. Grupta ona en yakın isim hırçın Clara’dır. Ana akım müziğin tam anlamıyla bir anti-tezi olan Clara ile birlikte grubun diğer üyeleri Nana, Moe-Tucker ve Baraque’dir. Daha sonra klavyeci olarak Jon da ekibe katılır.
Kaç cümle kursam aynı sonuca çıkacak, o yüzden uzatmayalım... Haftanın aşık olunası ve mutlaka izlenmesi gereken filmi...


İksir
Yönetmen: Birkan Uz
Oyuncular: Oğuz Oktay, Seda Güven, Cansu Tosun, Keremcem
Konu: Kerem herkes tarafından sevilen ünlü bir rock yıldızıdır. Ailesini küçük yaşta kaybetmiş, kızkardeşi Buse ile birlikte dedesinin çiftliğinde büyümüştür. Dedesi hayvanlar üzerinde çeşitli buluşlar yapan bir bilim adamıdır. Bir gün hayvanlarla konuşmaya ve onlara hükmetmeye yarayan bir iksir yapar. Kötü güçlerin eline geçmesin diye de bu icadını çok gizli tutar. Ancak Kerem ve Buse ile birlikte büyümüş ve Buse’ye aşık Ökkeş, bu iksirin varlığından haberdardır.
Tüm yapım sürecinde çocukların testine tabi olduğu için büyükleri yakalayamayan film, hedef kitlesinin önüne doğru işi koymuş... Türk sineması bir şeyi de ilk seferde başarabilmiş... Yine de ekleyelim; çok bildik konusuyla çok vasat bir film ama bunu siftah olarak sayıyor daha katmanlı örnekler bekliyoruz... 


Uzay Kuvvetleri 2911
Yönetmen: Şahin Derun
Oyuncular: Çetin Yeltekin, Rıza Gülmez, Gamze Demir
Konu: Uzayın dokuzuncu sektör adıyla bilinen tehlikeli ve henüz keşfedilmemiş kısmında bulunan bir nebulanın içinden gaz ve partikül örnekleri toplamak üzere Murat kaptan komutasındaki bilim insanlarından oluşan dört kişilik küçük bir mürettebat, Savarona uzay gemisiyle ayrılarak yola çıkarlar. Bu yolculukları onları yaşamla ölüm arasında kalacakları bir savaşın ortasına götürecektir. Bu savaşı kazanamazlarsa tüm güneş sistemi ve insan soyu da yok olacaktır.
Yıllardır, sineması olmayan ülkelerin animasyonları vizyon görüyorken bizimkiler nerde serzenişinde bulunduktan sonra ilk animasyonumuzu izlemek tam bir kabusa dönüyor... Bu kadar kötü karakter modellemeleriyle izleme konsantrasyonunu diri tutmak da zor... Eller aya, biz yaya söylemi halen devam ediyor maalesef... İlk animasyon için ne kadar geç kaldıysak, standartları yakalamaya da o kadar uzağız...


Yasak Bölge / Brick Mansions
Yönetmen: Camilie Delamarre
Oyuncular: Paul Walker, David Belle, RZA, Gouchy Boy, Catalina Denis
Konu: Detroit’te, güzel günlerden kalma tuğla evler artık sadece en azılı suçlulara ev sahipliği yapmaktadır. Polis, şehrin geri kalanını korumak için bölgeyi devasa duvarlarla çevirmiştir. Polis Damien’in her günü mücadele ederek geçmektedir. Uyuşturucu mafyası lideri Tremaine, dürüst yaşamaya çalışan eski mahkum Lino’nun sevgilisini kaçırınca Damien, Lino’nun yardımını kabul eder. Şimdi ikisi birlikte, bütün şehri yok edebilecek sinsi bir plânı durdurmak zorundadır.
İlk bakışını şurdan okuyabilirsiniz...


Ocak Ayının İki Yüzü / The Two Faces of January
Yönetmen: Hossein Amini
Oyuncular: Viggo Mortensen, Kirsten Dunst, Oscar Isaac, David Warshofsky
Konu: Yıl 1962. Karizmatik Chester MacFarland ile eşi Colette herkesin imrendiği Amerikalı bir çifttir. Atina’da Rydal isimli tur rehberiyle karşılaşırlar. Rydal, genç, Yunanca konuşabilen bir Amerikalıdır ve bir yandan rehberlik yaparken, diğer yandan kadın turistleri dolandırmaktadır. Rydal, Colette’in güzelliğine ve Chester’ın zenginliğinden etkilenir. Ne var ki, MacFarland ailesinde her şey göründüğü gibi değildir.
İlk bakışını şurdan okuyabilirsiniz...


Seninle Yaşıyorum / How I Live Now
Yönetmen: Kevin MacDonald
Oyuncular: Saoirse Ronan, George MacKay, Tom Holland, Harley Bird
Konu: Sarışın punk Daisy, İngiltere’nin kırsal bir bölgesinde yaşayan uzak akrabalarının yanına gönderilir. Önceleri içine kapanık yaşarken, çevresindekilerin cana yakınlığıyla ortama alışır ve yakışıklı Edmund ile romantik bir ilişkiye başlar. Ancak huzur dolu yaz günleri Avrupa’da giderek artan çatışmaların haberleriyle değişir. İngiltere acımasız bir askeri düzene geçerken, Daisy ve arkadaşları hayatta kalabilmek için saklanmaya ve mücadele etmeye başlarlar.
İlk bakışını şurdan okuyabilirsiniz...


006 Kaçış
Yönetmenler: Sefa Özçelik ile Ferhat Alpözen
Oyuncular: Mehmet Emin Eren, Furat Emir, Serdar Tuğrul, Zelal Sevda Gündüz
Konu: Ankara’da üniversite okumuş iki genç kuzen Kaan ve Fikret düzenli bir hayat kurabilme ümidiyle geldikleri İstanbul’da düzenli bir hayat kuramamış ve Ankara’ya dönme kararı almışlardır. Parasızlıktan dolayı otostopla yola çıkan gençlerin yolu, mafya sevgilisinden kaçan Sanemle kesişir ve kendilerini müthiş bir aksiyonun içinde bulurlar. Kaan ve Fikret tüm bu yaşananlardan yola çıkarak bir sinema filmi senaryosu yazarlar, yapımcı Hilmi’ye ulaşırlar.
İlk bakışını şurdan okuyabilirsiniz...


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template