♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 4 Nisan

On filmin vizyona girdiği hafta her zevke ve türe göre filmlerle dopdolu... “Nuh: Büyük Tufan”, “Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol”, “Baskın 2”nin öne çıktığı haftanın gözde yerlisiyse “Mandıra Filozofu”... Yerli romantikler “Meleklerin Mucizesi” ve “Aşk Oyunu”, animasyon “Büyüler Evi: Sihirbaz Kedi”, yeniden yorum “Kan Kokusu” ile izleyicisinin gönlünü çala çala buralara kadar gelen meksika işi “Çocuk Büyütme Rehberi” diğer seçenekler olurken, bir de propoganda mevcut “Bırakmak İstiyorum”...


Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol / Mandela: Long Walk To Freedom
Yönetmen: Justin Chadwick
Oyuncular: Idris Elba, Naomie Harris, Tony Kgoro
Konu: Güney Afrika'nın efsaneleşen özgürlük savunucusu Nelson Mandela'nın yaşamını kronolojik biçimde takip eden film, Mandela'nın bir taşra kasabasındaki çocukluğundan başlayarak, Güney Afrika'nın demokratik seçimlerle iş başına gelen ilk başkanı olmasına kadar geçen sürecini beyazperdeye taşıyor.
Tamam çok önemli bir insanın hayatını beyazperdeye taşımak güzel ama, belli bir dönemini seçmeyince tüm yaşamını sığdırmaya çalışmak komik oluyor... Üstün körü geçilmek zorunda kalınan o uzun yol da anlamını biraz yitirmiş oluyor... İki filmlik bir seri ya da dizi daha doğru yol olurdu... Mandela’yı bu güne kadar tanımamış olanlar için kısa bir özet...


Baskın 2 / The Raid 2: Berendal
Yönetmen: Gareth Evans
Oyuncular: Iko Uwais, Julie Estelle, Yayan Ruhian, Donny Alamsyah, Oka Antara
Konu: Tahmin ettiğinden çok daha zorlu olan baskın operasyonuyla çeteyi çökerten Rama, yeraltı dünyasının çok daha büyük isimlerinin dikkatini çeker. Ailesi tehlike altındadır, karısını ve yeni doğmuş bebeğini korumanın tek bir yolu vardır. Yeraltı dünyasına casus olarak girecek ve yozlaşmış sistemin çürük halkalarını oluşturan en tepedeki politikacı ve polisleri açığa çıkarmak için aralarına sızacaktır. Rama bu gizli görev için çete liderinin oğlunun ekibine girebilmelidir.
Dur durak bilmeyen, nefes kesen müthiş sahneleriyle keyfi çıkarıla çıkarıla izlenecek bir aksiyon şöleni... Zaten ilk izleyiciyle buluşmasından itibaren bağıra bağıra mükemmel olduğunu herkese kanıtlamıştı... Durmak bilmeyen aksiyon konusunda çıtayı hayli yükseltmesinin yanında, bir anda duygusal sahnelere bürünmemesi de alkışlık... Keşke hiç ara vermese dediğiniz kaç film var ki? Haftanın en iyisi ve mutlaka sinemada izlenmesi gerekeni...


Nuh: Büyük Tufan / Noah
Yönetmen: Darren Aronofsky
Oyuncular: Russell Crowe, Jennifer Connelly, Emma Watson, Douglas Booth, Logan Lerman
Konu: Cesaret, fedakârlık, umut ve kurtuluşun ilham veren hikâyesi Nuh: Büyük Tufan’da Russell Crowe, vahiysel bir tufanın dünyayı yok etmesinden önce kurtarma görevi için Yaradan tarafından seçilen kişiyi canlandırıyor. Daha önce hikâyenin tamamı izleyiciyi, korku ve inanç, yıkım ve zafer, güçlükler ve umutlar içinde yolculuk yaparken bu göz alıcı olayları Nuh ve ailesinin gözlerinden tecrübe etmeye davet eden canlı bir destanda beyazperdeye getirilmemişti.
Aronofsky’nin kafayı yediğini düşündüğüm film... Mis gibi “Pi”den bugüne hayran olunası filmlerden sonra bu ucuz işe neden giriştiğini anlamakta zorlandığım film... Yüksek bütçeli bir film çekince ne olacak, neresi uzayacak... Hadi kafayı taktın, bari senaryosunu yaz bırak başka birisi çeksin... Ortaya çıkan, tipik bir stüdyo işi işte... Saçma tercihlerinden dolayı dayaklık yönetmenler hanesine bir ekleme...


Kan Kokusu / We Are What We Are
Yönetmen: Jim Mickle
Oyuncular: Bill Sage, Ambyr Childers, Julia Garner, Kassie DePaiva, Laurent Rejto
Konu: Bir yeniden çevrim olan filmde, Parkers ailesi, babaları Frank’in katı kurallarıyla herkesten uzak, münzevi bir hayat sürmektedir. Annelerinin beklenmeyen ölümünün ardından Iris ve Rose küçük kardeşleri Rory’ye göz kulak olmanın yanı sıra geçmişe ait ürkütücü bir sırrın yeni yüklenicileri olacaklardır. Fırtına nedeniyle taşan nehir ailenin sakladığı vahşi sırrın ipuçlarını ortaya çıkarınca, evlerinin kapısı yıllarca uzak durdukları kasabalı tarafından çalınmaya başlanacaktır.
2010 yapımı gerilimi farkeden Amerikalı yapımcıların yeniden çevriminde farklı bir durum var... Korku filmlerinin yeniden çevrimine karşı çıkan yönetmen, senaristlerle konuşarak öyküye kendi yorumunu getirme konusunda çalışmış ve bu çalışmada kendisine rehber olarak Haneke ile japon gerilimlerini almış... Cannes Film festivalinde de bu çalışmanın karşılığını alan, orjinal filmi izleyenlerin bile gönüllerini çalan bir film... Bu anektodla izleyerek, yönetmenin yorum farklarına da odaklanarak farklı bir seyir de sunuyor...


Bırakmak İstiyorum
Yönetmen: Yücel Yolcu
Konu: Sigara tiryakisi hemen herkes “Yıllarca yatmadan önce yaptığım son şey sigara içmek oldu, kalkar kalmaz yaptığım ilk şey de sigara içmek.” der. Size “Sinemada bir film izleyeceksiniz ve hemen sigarayı bırakacaksınız” desek, inanır mısınız? Bırakmak İstiyorum Emre Üstünuçar’ın 10 yıllık terapistlik tecrübeleri ışığında gösterime sunuluyor. Bırakmak İstiyorum, “Sigara sağlığa zararlıdır, sigara sizi öldürür” demeden, sigarayı bırakmanızı sağlayacak, üstelik bir paket sigara fiyatına.
Şu hayatta en çok tiksindiğim şeylerden biri sigara hakkında konuşulması... Bırak bırak diye kafa s.kmenin ne kadar salakça olduğunu da karşımızdaki bir türlü göremiyor arkadaş... Gel de dellenme... Uyuşturucu ile, tecavüz ile, çocuk gelin meselesiyle uğraşın aynı enerjiyle... Bırakın bizi arkadaş... Yıllardır sigara içiyorum, içmekten keyif alıyorum birader sana giren çıkan ne? 


Çocuk Büyütme Rehberi / Instructions Not Included
Yönetmenler: Eugenio Derbez
Oyuncular: Eugenio Derbez, Jessica Lindsey, Loreto Peralta, Daniel Raymont 
Konu: Valentine ve kızı arasındaki hikâye, Valentine’in bir gün kapısının çalınmasıyla başlar. O güne kadar kızı olduğunu bilmeyen çapkın adam, karşısında eski sevgilisini görür. Bebeği bırakıp giden genç kadın Valentine’nin hayatını tamamen değiştirecektir. Tüm alışkanlıkları, yaşam şekli artık küçük bir kızın büyütülmesi ve onun mutlu olması için değişen çapkın genç adamın müthiş serüveni beyazperdeye taşınıyor.


Mandıra Filozofu
Yönetmen: Müfit Can Saçıntı
Oyuncular: Müfit Can Saçıntı, Rasim Öztekin, Ayda Aksel, Eser Eyüboğlu, Begüm Öner
Konu: Çökertme köyünde yaşayan, modern hayata sırtını çevirmiş olan Mustafaali günlerini kitap okuyarak geçirmektedir. Çalışmaya karşı olan Mustafaali her türlü yaşamsal ihtiyacı için doğanın ona verdiği nimetlerden faydalanır. Cavit ise İstanbul’da yaşayan zengin bir iş adamıdır. Cavit’in tek derdi çalışmak, kazanmak ve birikim yapmaktır. Mustafaali’nin Çökertme koyundaki arazisine butik otel yaptırmak isteyen Cavit’in hayatı, Mustafaali ile tanışınca altüst olur.


Aşk Oyunu
Yönetmen: Umut Yüksel
Oyuncular: Kemal Uçar, Pınar Göktaş, Lemi Filozof, Dilşah Demir, Bahtiyar Engin
Konu: Cevat, 28 yaşlarında Mengenli profesyonel bir aşçıdır; bir gece rüyasında vefat etmiş babası Ekrem’i görür. Ekrem, Cevat’a Galatasaray’ın şampiyon olması için iki arkadaşıyla birlikte Bolu’ya mangal yapmaya gelmesini söyler. Ayrıca maç boyunca orada durmalarını, kimseye haber vermemelerini, telefon ve radyonun da çekmemesi gerektiğini söyler. Bütün bunları yaparlarsa Galatasaray şampiyon olacaktır. Fakat o gece bekledikleri gibi gitmeyecektir, üç arkadaş beklemediği bir şeyle karşılaşacaklardır.


Meleklerin Mucizesi
Yönetmen: Biray Dalkıran
Oyuncular: Hakan Türkşen, Gaye Gürsel, Cem Kılıç, Altan Erkekli, Ayşen Gruda
Konu: Geçmişin izlerinden kurtulamayan ve kendini affedemeyen Hakan’ın mucizelerle dolu hayatına ışık tutan Meleklerin Mucizesi, Hakan’ın şanssızlık ve sıkıntılarla dolu yaşamının, meleğinin hayatına girmesi ile değişimini anlatıyor. Umut dolu film Meleklerin Mucizesi’nde meleklerle tanışacak olan seyirci sürükleyici bir hikâyeye tanık olurken, hem gülecek hem de inanılması güç olaylarla karşılaşacak.


Büyüler Evi: Sihirbaz Kedi / The House of Magic
Yönetmenler: Ben Stassen, Jérémie Degruson
Konu: Terk edilmiş bir yavru kedicik olan Şimşek, kendine bir barınak ararken, emekli sihirbaz Lawrence’a ait gizemli bir malikaneye gizlice girer. Lawrence, Şimşek’e evinde hoş karşılandığını hissettirir fakat Lawrence ayağını kırıp hastaneye kaldırılınca, yeğeni evi satması için onu oyuna getirmeye çalışır. Fakat evin sakinleri, evlerini savunmak için inanılmaz bir plân geliştirirler.

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template