♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 25 Nisan

Tam on bir filmin vizyona girdiği haftanın başrolünde nicelikle nitelik dengesizliği var... “İnanılmaz Örümcek Adam 2”, “Sensiz Olmaz” ve “Dom Hemingway” haftanın bol kopyayla öne çıkanları olurken, küçük izleyiciler için de “Ormanda Karmaşa” var... “Sefer Tası” ve “Aşk Treni” Bollywood sevenleri sinemaya çağırırken, “Lal”, “Cenneten Kovulmak” ve “Mutlak Adalet” de yerli sinema izleyicisini bekliyor... Gilliam ustanın şöleni “Sıfır Teorisi” ve Klapisch‘in “Aşk Bilmecesi”yse kendi özel izleyicisine çağrı niteliğinde... 


İnanılmaz Örümcek Adam 2 / The Amazing Spider Man 2
Yönetmen: Marc Webb
Oyuncular: Andrew Garfield, Emma Stone, Jamie Foxx, Dane DeHaan
Konu: Örümcek Adam Peter Parker için, hiçbir his gökdelenler arasında salınmakla, bir kahraman olmayı benimsemekle ve Gwen’le zaman geçirmekle bir olamaz. Fakat Örümcek Adam olmanın bir bedeli var: Sadece Örümcek Adam, New Yorklu hemşehrilerini şehri tehdit eden korkunç kötü adamlardan koruyabilir. Electro’nun ortaya çıkışıyla, Peter’ın kendisinden çok daha güçlü bir düşmanla karşılaşması gerekecektir.
Süper kahraman filmlerini yedikçe doymayan seyirciye hafızalarda taze bir seriyi yeniden ısıtıp verince ne olur? Kaçınılmaz son olarak kabak tadı verir... O kabak tadı yetmemiş gibi üstüne devamı geldi... Bu geliş ben kötüyüm, gereksizim diye bağıra bağıra bir gelişti... Heyecansız, gerilimsiz vasat bir film geçiyor perdeden... İnanılmaz ibaresi lafta...


Sensiz Olmaz / Tengo Ganas De Ti
Yönetmen: Fernando Gonzalez Molina
Oyuncular: Maria Valverde, Mario Casas, Clara Lago, Alvaro Cervantes
Konu: Hache, 2 senenin ardından İngiltere’den İspanya’ya geri döner. Fakat Babi’nin hatırası hâlâ aklındadır ve onunla tekrar birlikte olmaktan korkmaktadır. Yeni bir hayata başlamak zorunda olan Hache, bunun için girişimlerde bulunur ve Giz adında bir kızla tanışır. Fakat Babi’yi görünce onu unutamadığını anlar ve bütün düşünceleri değişmeye başlar. Artık Hache’nin eski ve yeni aşkı arasında seçim yapması gerekmektedir.
Nasıl oldu da devamı geldi dedirtecek düzeyde sıradan bir konu, 2012 yapımı filmle sürüyor... Vizyona girmek için geçen bekleyişte zaten izlenmiştir... İlkinden ne iyi ne kötü ortalama bir gençlik öykünmesi... Tamamen zaman kaybı...


Dom Hemingway
Yönetmen: Richard Shepard
Oyuncular: Jude Law, Richard E. Grant, Demian Bichir, Emilia Clarke
Konu: Dom Hemingway, hapishanede 12 yıl boyunca dilini tutup sabrettikten sonra, epeydir beklediği şaşaalı hayatına kavuşmak üzere her şeye saldırır. Eski ortağıyla bir araya gelir, kızını bulur, bonus olarak bir de torunu olduğunu öğrenir. Büyük bir hırsla eski işini canlandırmaya çalışır, katıldığı her partinin kanı canı olmak ister. Bu sonuncusu en iyi yaptığı şeydir ama filmin esas ilginç tarafı, Hemingway’in öteki alanlarda tökezleyip durmasında yatar.
Suç filmlerinin bildiğimiz cazibesi, kara mizahın albenisi ve üstüne sevilesi bir karakter... Yetmedi mi, üzerine Law’ın muhteşem performansını ekleyin... Kendine özgü havasıyla, akıcı diyaloglarıyla haftanın en farklı ve izlenesi filmi... Iskalamayı aklınızdan geçirmeyin...


Lal
Yönetmen: Semir Aslanyürek
Oyuncular: Ata Murat Kalkan, Erdal Sarı, Erkan Can, Gürkan Uygun
Konu: Yıl 1974, bir Antakya köyünün sıkıntılı sıcağında henüz on dört yaşlarında iki çocuğun macera dolu yolculuklarının başlangıcına tekabül etmektedir. Diğerleri gibi oyun oynayıp vakit geçirmek yerine iki dosttan Cemal, büyüdüğünü kanıtlayarak Safiye ile birlikte olmak, Süleyman ise mahalle çocuklarına hepsinden daha cesur olduğunu göstermek için Adana’da Endişe isimli filmini çekmekte olan Yılmaz Güney’in fotoğrafını çekmeye karar verirler.
Yılmaz Güney’e saygı duruşu niteliği az buz şey değil... Ama saygıda kusurlarla dolu bir film lal, Güney’in sinemasından da, günümüzün sinemasından da çok uzakta... Uzaktan görülünce yolu değiştirten eski bir dost gibi... Daha gerçekçi olabilseydi keşke, o döneme bugünden bakabilseydi... Kötü ve gereksiz dememek için bir ışık, küçükte olsa bir parıltı olabilseydi...


Cennetten Kovulmak / Derbûyîna Ji Binuştê
Yönetmen: Ferit Karahan
Oyuncular: Ezgi Asaroğlu, Jülide Kural, İlker Kızmaz, Alişan Ünlü
Konu: İstanbul’da genç inşaat mühendisi Emine’nin hikâyesi, işe başladığı şantiyedeki 16 yaşındaki Kürt işçi Kürşat’ın hikâyesiyle buluşurken Muş’ta da İstanbul hayalleriyle yaşayan küçük Ayşe’nin kendi öyküsü ilerlemektedir. Ancak köyde korucular ve ailesi arasında yaşananlar, Ayşe’nin renklerini soldurur. Öte yandan ailesindeki kayıplar ve olaylar da Emine’nin hayatını değiştirecektir. Film, süregelen Kürt-Türk çatışmasına karşıdakinin gözüyle bakıyor.
İki öyküyle, köken ne olursa olsun acıların ortak olduğunu gösterme çabası abartısız anlatıldığında, propaganda aracına dönüştürülmediğinde tam da böyle oluyor işte... İlk uzun metrajını çeken kürt yönetmen görmekte sevindirici... Altın Portakal’da aldığı ödülleri de hak eden, izlenmesi ve üzerine düşünülmesi gereken filmlerden... Haftanın da en iyilerinden...


Sıfır Teorisi / The Zero Theorem
Yönetmen: Terry Gilliam
Oyuncular: Christoph Waltz, Matt Damon, Tilda Swinton, Ben Wishaw
Konu: İnsanlarla iletişim kurmayı pek sevmeyen, bilgisayar dehası Qohen’in hikâyesi. Qohen, her şeyin aslında hiçbir şeye eşit olduğunu ispatlanmaya çalıştığı gizli bir projeye dahil olur. Ancak toplumu kontrol eden yönetim O’nu bu projeden uzaklaştırmak için O’na aşık olabileceği bir hayat tasarlamak dahil her şeyi yapacaktır. Terry Gilliam’ın geleceğe dair karanlık bir portre sunduğu film kapitalizm ve inanç sistemlerine dair çarpıcı eleştiriler içeren bir taşlama.
Uzatmadan, yönetmenin dünyasına müptela olanlar için tam bir ziyafet diye tanımlasak ve okumayı kesip sinemaya koşsanız nasıl olur? Geri kalanlarsa Gilliam filmografisini hatmetedip öyle izlesinler, aksi halde işleri çok zor...


Aşk Bilmecesi / Casse Tete Chinois
Yönetmen: Cedric Klapisch
Oyuncular: Kelly Reilly, Romain Duris, Audrey Tautou, Cecile De France
Konu: Xavier’in hayatı, eşinin New York’ta biriyle tanıştığını ve Xavier’i terk edip onunla yaşamak için New York’a gideceğini açıklamasıyla tepetaklak olur. Üstelik giderken çocukları da yanında götürecektir. Çocuklarını görmek için başka çaresi kalmayan Xavier de onların peşi sıra New York’a gitmeye karar verir. New York’ta kendine yeni bir hayat kurmaya çalışan kalbi kırık Xavier, aşkla da yeni baştan tanışacaktır.
İlk bakışını şurdan okuyabilirsiniz...


Aşk Treni / Chennai Express
Yönetmen: Rohit Shetty
Oyuncular: Shahrukh Khan, Deepika Padukone, Satyaraj, Nikitin Dheer
Konu: Ailesini çocukken kaybeden Rahul, 40 yaşında Mumbai’de yaşamaktadır. Büyükannesi ve büyükbabası tarafından büyütülmüştür. Büyükbabasına ait Y. Y. Mithaiwala adlı pastanede çalışan Rahul, onun 100. yaşını kutlayacakları doğum gününden hemen önce iki arkadaşı onu eğlence ve güzel kadınlarla birlikte olmak üzere Goa’ya davet ederler. Ancak doğum gününden hemen sonra büyükbaba ölür. Büyükbaba küllerinin bir kısmının Ganj nehrine dökülmesini istemiştir.
İlk bakışını şurdan okuyabilirsiniz...


Sefer Tası / The Lunchbox
Yönetmen: Ritesh Batra
Oyuncular: Irrfan Khan, Nimrat Kaur, Nawazuddin Siddiqui, Denzil Smıth
Konu: Hindistan’ın en kalabalık şehri Bombay’da her gün binlerce ev kadını öğle yemeği hazırlamakta ve bu yemekleri sefer taslarında, 120 yıldır geleneksel olarak devam eden mucizevi sayılabilecek bir sistemle kocalarına ulaştırmaktadırlar. Ancak bir gün kurye, bir sefer tasını yanlış adrese teslim eder. Orta halli ev hanımı Ila’nın özenle hazırladığı sefer tasları emekliliğine az kalmış yalnız bir adam olan Saajan’a ulaşır. İkisi de sefer taslarında umut aramaktadır.
İlk bakışını şurdan okuyabilirsiniz...


Mutlak Adalet
Yönetmen: Hüseyin Eleman
Oyuncular: Ozan Akbaba, Bülent Çolak, Bihter Dinçel, Turgay Tanülkü
Konu: Metin, karısı Bahar ve kızları Ece ile birlikte mutlu bir hayat sürmektedir. Bir gün iş dönüşü evine geldiğinde üç hırsızın karısına tecavüz ettiğini ve kızını darp ettiğini görür. Olayın şokuyla hırsızları kovalar ve birini yakalayıp öldürür. Nefsi müdafaa sınırları dışında adam öldürmek suçundan hapse giren Metin, çıktığında dağılan ailesini kazanmak için bir mücadele eder. Eşi psikolojik sorunlar yaşamakta, kızı Ece ise çocuk esirgeme yurdunda kalmaktadır.
İlk bakışını şurdan okuyabilirsiniz...


Ormanda Karmaşa / Jungle Shuffle
Yönetmen: Taedong Park
Konu: Meksika'nın yağmur ormanlarında yaşayan ve birbirlerine aşık olan iki rakun Manu ve Sacha'nın beraberliklerinin önünde büyük bir engel meydana gelir. Manu'nun yaptığı bir yaramazlık sonucu kabilelerinin en önemli heykeli kırılır ve Sacha'nın da babası olan kabile reisi Manu'yu kabileden gönderir. Manu artık ormanda yaşamak zorundadır. Bir süre sonra Sacha kaçak avlanan avcılar tarafından kaçırılır ve böylece Manu'nun kendini ispatlama görevi başlamış olur. Manu, tek aşkını kurtarmak ve bu sayede de kabileye geri dönebilmek için yola koyulur.


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template