♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 14 Şubat

Yedi filmin vizyona girdiği haftanın başrolünde vıcık vıcık aşk var... Yerli romantik “bi küçük Eylül meselesi”, yeniden çevrim “Robocop”, ergen oltası “Vampir Akademisi” haftanın öne çıkanları olurken, artık eskimiş konunun temcit pilavı “Sonsuz Aşk” ve gülücüklü yerli romantik “Balayı” diğer seçenekler... “Aşk” ve “Sadece Aşıklar Hayatta Kalır” ise haftanın en iyileri olarak, kaçırılmaması gereken filmleri...


Robocop
Yönetmen: José Padilha
Oyuncular: Joel Kinnaman, Gary Oldman, Michael Keaton, Abbie Cornish, Jackie Earle Haley
Konu: Yıl 2028’dir ve robot teknolojisinde dünya lideri OmniCorp, şirkete milyarlar akıtmak için altın bir fırsat görür. Detroit’teki suç dalgasının önüne geçmeye çalışan polis Alex Murphy ağır yaralanınca, OmniCorp kısmen insan, kısmen robot bir polis memuru yaratma şansını yakalar. OmniCorp her şehirde bir RoboCop hayal etmektedir ve programın başarılı olması için engel tanımayacaktır. Fakat o makinenin içinde hâlâ adalet için savaşan bir insan vardır.
Zamanında pek kıymeti bilinmeyerek ötelenen ama zaman içinde sinema tarihindeki öncü yeri teslim edilen bir klasiğin yeniden çevrilmesinin gerekliliğini sorgulamak lazım... Bu sorguların arasından bakıldığında beklenenden iyi bir yeniden çevrim var karşımızda... Ahlak bekçiliğinin merkezinden, ahlaki sorunlar ve kahramanlık üzerine aşırıya, gösterişe kaçmadan gayet tadında kararında bir film çıkarmış Padilha... 


Vampir Akademisi / Vampire Academy
Yönetmen: Mark Waters
Oyuncular: Zoey Deutch, Lucy Fry, Sarah Hyland, Olga Kurylenko, Joely Richardson
Konu: Yarı vampir yarı insan olan Rose Hathaway, Aziz Vladimir Akademisi’nde öğrenim gören öğrencilerden biridir. Rosi, acımasız vampir türü Strigoi’leri durdurmakla görevlidir. Yeni dönem eğitim başladığında Rose’un eğitmeni değişir ve akademinin en başarılı eğitmenlerinden biri olan Dimitri ile çalışmaya başlar. Bu değişiklik, hem zalim güçlere karşı verdikleri savaşı hem de imkânsız bir aşkı doğuracaktır.
Popüler kültürün son dönem alışkanlığı, izleyici kitlesine olta atmak... Çok satar seri arayan yapımcılar, ilk filmi tüm pazarlama numaralarıyla donatıp uygun zaman iteleyip tepkileri bekliyor... Yedirebildiyse, gelsin devamı gelsin paralar... Burda da durum aynı, altı kitaplık seriden yeni Alacakaranlık, Açlık Oyunları yaratma çabası... Lakin konuya bakıyoruz formüle çorba, fragmana bakıyoruz sıradan klişe... Eee, neden zaman harcayacağız ki? Alnımıza bakıyoruz hemen, neyse ki salak yazmıyor!


Sonsuz Aşk / Endless Love
Yönetmen: Shana Feste
Oyuncular: Alex Pettyfer, Gabriella Wilde, Bruce Greenwood, Robert Patrick, Rhys Wakefield
Konu: Genç bir kadın olan Jade, sorunlu bir geçmişi olan David’den etkilenir. David de ona sırılsıklam aşık olur. İlişkileri Jade’in babasının kızını David’den uzaklaştırma çabalarıyla çatışır. Bu arada annesi, ilişkilerinin gelişmesini teşvik etmektedir ve babasını uyarır. Unutulmaz yaz mevsimi boyunca iki genç aşık mantığa meydan okuyacak ve güçlü tutkularının geleceklerine birlikte karar vermesini sağlayacaklardır.
Bizim kuşağın Brooke Shields’li aşk filmi, bu kez zamane gençlerine yeniden sunulmuş... 1981’de, bu kadar sıradan bir öyküyü bayıla bayıla yemiştik ama zaman değişti yahu... 33 yıl geçti aradan, artık inandırıcı durmuyor, çağ dışı kalıyor...


Aşk / Her
Yönetmen: Spike Jonze
Oyuncular: Joaquin Phoenix, Scarlett Johansson, Amy Adams, Rooney Mara, Olivia Wilde
Konu: Sezgisel ve kendi doğruları olan özel bir birlikteliğe söz veren yeni, gelişmiş bir işletim sistemi, uzun bir ilişki sonrası kalbi kırılmış olan Theodore’un ilgisini çeker. Sistemin kurulumunu yaparken anlayışlı, hassas, şaşırtıcı şekilde komik ve şaşaalı bir kadın sesi olan “Samantha” ile tanışmaktan çok memnun olur. Theodore’unkilerle birlikte Samantha’nın ihtiyaçları, istekleri büyüdükçe ve bağlantıları sürdükçe arkadaşlıkları, birbirlerine duydukları aşk olarak derinleşir.
Jonze çekmiş, Phoenix döktüre döktüre oynamış... Aşk üzerine, derin, sımsıcak ve samimi bir film çıkmış ortaya... Kaçırılmaması gereken, aşık olunası bir “Aşk” bu... Üstelik hediye gibi, sevgilisi sinema olanlara tam da gününde...


Sadece Aşıklar Hayatta Kalır / Only Lovers Left Alive
Yönetmen: Jim Jarmusch
Oyuncular: Tom Hiddleston, Tilda Swinton, Mia Wasikowska, John Hurt, Anton Yelchin
Konu: Çok bilinmeyen, genelde yeraltı camiasının tanıdığı bir müzisyen olan Adam, yaşadığı toplumun ve insanlığın aldığı halden dolayı depresif ve çok mutsuz haldedir. Onu hayata bağlayan Eve adındaki sevgilisi ile olan aşkları ise yüzyıllardır sürmektedir; zira Adam ve Eve aşkları hiç tükenmeyen iki vampirdir. Fakat bu ölümsüz ve uzun soluklu aşk Eve’in küçük kız kardeşi Ava tarafından sekteye uğrayacaktır.
Amerikan bağımsız sinemasının baş tacı isimlerinden Jarmusch, vampirler üzerinden aşka Ademle Havva’ya bakmış... Bolca ödülle geçen yıla damgasını da vurmuş, izleyici de fethetmişti... Lakin bu kadar geç vizyon görmesinin saçmalığını da anmadan edemiyorum... Filmekimi’nin hit filmi, haftanın en iyisi olarak kaçırılmaması gerekenler sınıfında...


bi küçük Eylül meselesi
Yönetmen: Kerem Deren
Oyuncular: Farah Zeynep Abdullah, Engin Akyürek, Ceren Moray, Onur Tuna, Ege Aydan
Konu:  Eylül hayatta istediği her şeye sahip, güzel ve neşeli bir kızdır. Ta ki bir gün başına bir şey gelene ve yaşamının son bir ayını unutana dek. Ailesi, arkadaşları herşeyin yolunda olduğunu söyleyip dururken, Eylül bir şeylerin ters gittiğini anlamaya başlar. Ve hatırlamadığı bir ayın peşinden Bozcaada’ya gider. Orada, daha önce hiç görmediği derbeder bir adam, ona seslenir: ”Eylül, beni hatırlamıyor musun? Sen burada, bu adada bana aşık oldun.”


Balayı
Yönetmen: Koray Baliç
Oyuncular: Seda Tosun, Emre Kılıç, Bertan Ceylan, Petek Kırboğa, Erdem Ayvazoğlu
Ülkenin en zengin iş adamlarından biri olan Uğur, çok ünlü bir oyuncu olan eşi Gül’ü, sürpriz balayı için Kaleköy’e götürür. Uğur, Gül ile başbaşa kalmak için köylüleri köyden göndermiştir. Balayından bir hafta önce tanışmış ve yıldırım nikâhı ile evlenmiş çift, günler geçtikçe ilişkileri ile ilgili bir hesaplaşmanın içine girerler. Uğur’a göre Gül, dilinin altında bir bakla saklıyor gibidir. Zaman geçtikçe çiftin arasındaki bu gerilimli durum çözülmez ve Uğur bu saklı olanı ortaya çıkardığında kıyamet kopar.


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template