♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 24 Ocak

Dağıtımcıların, sömestr tatilinde herkes sinemalara akın etsin diye seçeneği bol tuttukları haftada sekiz film gösterime giriyor... Oscar adayı iki film, “12 Yıllık Esaret” ve “Kırık Çember” haftanın en iyi filmleriyken, “Köfte Yağmuru 2” çocuklara, “Frankenstein” ve “Jack Ryan” da büyüklere karne hediyesi tadında eğlencelikler... “Şöhret Tepesi”, “Uzak Çığlık” ve “Şeytanın Günü”yse haftanın kötüleri olarak uzak durulması gerekenler...


Frankenstein: Ölümsüzlerin Savaşı / I, Frankenstein
Yönetmen: Stuart Beattie
Oyuncular: Aaron Eckhart, Bill Nighy, Yvonne Strahovski, Miranda Otto, Jai Courtney
Konu: Darkstorm Studio’nun çizgi romanından uyarlanan filmde 200 yıl önce Dr. Frankenstein tarafından yaratılan Adam, hâlâ hayattadır ve kendisini insanlığın kaderini belirleyecek büyük bir savaşın ortasında bulur. İnsan ırkını yok etmeye çalışan iblisler çok büyük bir tehlikedir. Adam, bu savaşı kazanmaya çalışacaktır.
İlk bakışı burdan okuyabilirsiniz...


Jack Ryan: Gölge Ajan / Jack Ryan: Shadow Recruit
Yönetmen: Kenneth Branagh
Oyuncular: Chris Pine, Kevin Costner, Keira Knightley, Kenneth Branagh, Colm Feore
Konu: Jack Ryan, sıradan bir New Yorklu yöneticidir. Ama aynı zamanda zeki biri olarak yıllar önce CIA tarafından göreve getirilmiştir. ABD ekonomisini çökertmek  ve global kargaşa yaratmak için yapılmış bir plânı ortaya çıkarınca, bunu durduracak yeteneklere sahip tek kişi de Ryan’ın kendisi olur. Şimdi sahaya inmiş, şüphe, aldatma ve ölümcül güçle büyüyen bir dünyaya girmiştir. Jack, herkesten bir adım önde kalmak zorundadır.
İlk bakışı burdan okuyabilirsiniz...


12 Yıllık Esaret / 12 Years A Slave
Yönetmen: Steve McQueen
Oyuncular: Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Benedict Cumberbatch, Paul Dano, Garret Dillahunt
Konu: İç Savaş öncesi Amerika Birleşik Devletleri’nde ailesiyle birlikte özgür bir adam olarak yaşayan Solomon Northup, köle olarak kaçırılır ve satılır. Solomon’u satın alan Edwin Epps zalim bir adam olmanın yanı sıra beklenmeyecek bir nezakete de sahiptir. Solomon sadece hayatta kalmak için değil aynı zamanda onuru için de yaşamaya çalışmaktadır. 12 yıl süren esareti sonrası Solomon, kölelik karşıtı Samuel Bass’le ve özgürlüğüyle yeniden tanışır.
Birbirimizi kandırmayalım hiç... 9 dalda oscar adayı olan ve çok konuşulan merak edilen filme rezalet desem, aman ha izlemeyin desem ne olacak... Kaldı ki film iyi, izledikten sonra da etkisini devam ettiren bir klasik... Rahatsız edici pazarlama mavraları, bize ne Amerikan ellerinin kölelik tarihinden dedirtebilecek yanları ve çok aşırı oscar hedefli olmasına aldırmayan için izlenmesi gereken bir film...


Kırık Çember / The Broken Circle Breakdown
Yönetmen: Felix Van Groeningen
Oyuncular: Johan Heldenbergh, Veerle Baetens, Geert Van Rampelberg, Jan Bijvoet
Konu: Elise dövmecidir, Didier de bir bluegrass grubuyla kovboy kılığında banjo çalar. Daha ilk görüşte âşık olurlar. Didier konuşmayı sever, Elise daha çok dinler. Didier romantik bir tanrıtanımazdır, Elise ise gerçekçi ve dindar. Küçük kızları Maybelle’in ölümcül hastalığı hem aşklarını hem yaşamlarını sorgulamalarına yol açacaktır.
Oscar adayı olmayı hak etmesi, her filminde çıtayı yükselten bir yönetmenin ellerinden çıkması, oyunculukları, aşka dair döngüyü işleme becerisi, müzikleri, kurgusu... Bir kere izlemek yetmez kısacası... Mutlaka izleyin demekte hafif kalır...


Şeytanın Günü / Devil’s Due
Yönetmenler: Tyler Gillett, Matt Bettinelli-Olpin
Oyuncular: Zach Gilford, Allison Miller, Sam Anderson, Catherine Kresge, Griff Furst
Konu: Balayı sırasında gizemli, garip bir gece geçiren Samantha ve Zach, kendilerini hiç beklemedikleri bir gebelikle karşı karşıya bulurlar. Gerçek bir aile olmaya doğru attıkları adımları kamerayla sürekli kaydeden Zach, Samantha’nın gittikçe garipleşen davranışlarını önce hamileliğiyle ilgili zanneder. Aylar geçtikçe genç kadının bedeni ve ruhsal durumundaki karanlık değişimlerin sebebinin çok daha korkutucu ve uğursuz bir güç olduğu ortaya çıkacaktır.
Mal mal izliyorsunuz saate bakıyorsunuz 20 dakka olmuş, devam ediyorsunuz 40 dakka olmuş, bitmek bilmiyor bu şekilde... Hadi bitirdiniz, ne var anlatılabilecek, hiçbir şey... Rosemary’s Baby’i izlemiş beyin fırtınası yapmışlar belli ki... Biri atılmış, bunu buluntu formatında yapalım diye... Ortaya vakit kaybı bu saçmalık çıkmış... Bence yok sayın...


Şöhret Tepesi / The Canyons
Yönetmen: Paul Schrader
Oyuncular: Lindsay Lohan, James Deen, Nolan Gerard Funk, Amanda Brooks, Tenille Houston
Konu: Los Angeles’da geçen bu kara film, seks saplantısının ve hırsın ne kadar tehlikeli olabileceğini bizlere gösteriyor. 20’li yaşlardaki gençlerin, sonu dolandırıcılık, paranoya ve vahşetle biten öyküsü. Christian (James Deen), erotik filmlerin aranılan oyuncusudur. Sevgilisi Tara (Lindsay Lohan) da kendisi gibi oyuncudur ancak Tara’nın aklı eskiden ilişki yaşadığı başka bir aktördedir. Christian bunu fark ettiğinde çok vahşi bir insana dönüşecektir.
Bret Easton Ellis ve Schrader ortaklığından kara film bekliyoruz heyecanla... Lakin bulmak ne mümkün... Öncelikle filme benzemiyor, ortada bir konu barındırmayan berbat senaryoyla eldeki tek mevcut Lohan’ın çıplaklığı... E bu kadar zahmet etmeyeydiniz, Lohan instagramdan iki çıplak fotoğraf yayınlasaydı da çekmeseydik bu zulmü...


Uzak Çığlık / Far Cry
Yönetmen: Uwe Boll
Oyuncular: Til Schweiger, Emmanuelle Vaugier, Udo Kier, Michael Paré, Craig Fairbrass
Konu: Jack Carver, bir tekne kiralama şirketinde çalışmaktadır. Gizli kalıtsal araştırmaların yapıldığı bir askeri ada vardır. Valiere adında bir bayan gazeteci askeri bir adada paralı asker olarak çalışan amcasını görmek için o bölgeye gelir. Carver’ın teknesini kiralar, birlikte adaya doğru yola çıkarlar. Adada aslında kalıtsal özellikleri değiştirilmiş çok güçlü ve kurşun geçirmeyen askerler üretilmektedir. Bu askerler askerler içinde Max amca da vardır.
2008 yapımı, pc oyunu uyarlaması, hangi akla hizmet bilinmez tam 6 yıl sonra vizyonda... Şaka gibi desek yetmez, filmi değerlendirsek berbat desek hafif kalır... Dokuz kopyayla nerde vizyon görecek, kim izleyecek? Yapmayın, etmeyin bu nasıl iştir yahu... 


Köfte Yağmuru 2 / Cloudy With a Chance of Meatballs 2
Yönetmenler: Cody Cameron, Kris Pearn
Konu: İlk filmde Flint, suyu yiyeceğe dönüştüren bir makine icat etmişti. Devam filmindeyse Flint, durdurduğunu sandığı icadının halen çalışmakta olduğunu öğrenir. Bu sefer dünyayı, makinesinin yarattığı hayvan-yiyecek karışımı mutant yaratıklardan kurtarmaları gerekmektedir.
İlk film ortalama seyirlikken, devam filminin gelmesi zaten saçmalıkken karne haftasında gösterime girmesi de ayrı hesap... Lakin çocukları sinema ile ödüllendirmek için bahane olsun yeter...Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template