♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 10 Ocak

Yedi filmin vizyona girdiği hafta her telden çalıyor... “Sağ Salim 2: Sil Baştan” ile komedi, “Kaçış Planı”yla aksiyon, “Paranormal Activity: İşaretliler” ile gerilimin öne çıktığı haftanın diğer seçenekleriyse “Yunus Emre Aşkın Sesi”, “Gloria”, “FerahFeza” ve “Çocuk Pozu”...


Sağ Salim 2: Sil Baştan
Yönetmen: Ersoy Güler
Oyuncular: Burçin Bildik, Ezgi Asaroğlu, Hüseyin Avni Danyal, Nazlı Tosunoğlu, Yakup Yavru, Murat Akkoyunlu
Konu: Salim’in kimsesiz bir cenazeyi memleketine götürmeyi kabul etmesiyle başlayan macera, yol arkadaşı Nihal’in annesinin intikam için rehin alınmasıyla yeniden başlıyor. Her yerde 11 kötü adamın seri katili olarak aranan kahramanlarımız yakalanmamak için kılık değiştirirler. Ancak işler düşündükleri gibi gitmez. Salim belâdan kurtulmak için eline silâh alınca da serüven yeniden başlar.


Yunus Emre Aşkın Sesi
Yönetmen: Kürşat Kızbaz
Oyuncular: Devrim Evin, Ahmet Mekin, Nilay Cafer, Bülent Emin Yarar, Altan Gördüm, Sinan Albayrak
Konu: Anadolu’dan yayılan sevgi ışığını, yüzyılları aşarak şiirleriyle günümüze taşıyan; barış, kardeşlik ve ilahi aşk düşünceleriyle evrensel düzeyde benimsenmiş, büyük düşünür Yunus Emre’nin ilahi aşk yolculuğu. Dil, din, düşünce ve ırk farkı gözetmeksizin tüm insanlığa barışı, hoşgörüyü ve sevgiyi aşılayan Yunus Emre’yi ve onun ilahi aşkını anlatan Yunus Emre: Aşkın Sesi, büyük düşünürün tüm insanlığı ne derece aydınlattığını bir kez daha gözler önüne seriyor.
Ben yine her zamanki ahkamımı keseyim... Yunus Emre’yi anlamak için üzerine yazılmış kitaplar varken 100 dakikalık bir belgesele gerek yok... Bu tip çabalar üretenler için emek, izleyenler içinde zaman kaybı...


Paranormal Activity: İşaretliler / Paranormal Activity: Marked Ones
Yönetmen: Christopher Landon
Oyuncular: Andrew Jacobs (XII), Jorge Diaz, Molly Ephraim, Carlos Pratts, Richard Cabral, David Fernandez Jr.
Konu: Jesse , farkedildikten sonra gizemli güçler tarafından lanetlenmeye başlar, ve hayatı bir cehenneme dönüşür. Ailesi onu kurtarmak için ellerinden gelen herşeyi yapar. Fakat bu hiç de kolay olmayacaktır. İyi ve kötü arasında gerçek bir savaş başlayacaktır. Kimin kazanacağı ise belli değildir.
İlk bakışı şurdan okuyabilirsiniz...


Kaçış Planı / Escape Plan
Yönetmen: Mikael Hafstrom
Oyuncular: Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Jim Caviezel, Amy Ryan, Sam Neill
Konu: Dünyanın en azılı suçlularının kalacağı bir hapishane inşa edilir. Tüm hapishaneleri inşa eden ve onlardan ustalıkla kaçabilen Ray Breslin bu hapishaneyi kontrol etmek ve kaçışa uygun olup olmadığını anlamak için hapishaneye yerleştirilir. Ray düştüğü tuzaktan habersiz görevi kabul eder, hapishaneye yerleşir ve dünyanın en tehlikeli adamı Emil Rottmayer’den destek alarak hapishaneden kaçışlarını plânlar.
Sly-Arnie ikilisini yıllar sonra birlikte görme nostaljisi dışında yeni bir şey var mı diye sorarak izlenen film, cevap bulamıyor ve hayır diyor... İkilimiz zaten yaşlı ve türde onlardan çoktan geçmiş durumda... Yine de uslanmaz hastaları için yeniden gelmişler... En iyi yanı sıkılmadan izlenebilmesi, ki bu bile iyi...


Gloria
Yönetmen: Sebastián Lelio
Oyuncular: Paulina García, Sergio Hernandez, Coca Guazzini, Fabiola Zamora, Hugo Moraga
Konu: Yaşının icap ettiğine karşı gelip hayattan elini eteğini çekmeyi kabul etmeyen 58 yaşındaki Gloria, bekârların arasına karışmaya karar verir. Gece kulüplerinde aşk ve macera peşinde umut, hayal kırıklığı ve boşluk hissiyle karşı karşıya kalır. Bir deniz subayıyla tanışıp yakınlaştığında kendi sırlarıyla da yüzleşmek zorunda kalacaktır. Acaba bu ilişki aşk yolundaki son durağı mıdır?


FerahFeza
Yönetmen: Elif Refiğ
Oyuncular: Uğur Uzunel, Mert Asutay, Engin Hepileri, Sitare Akbaş, Özer Arslan
Konu: Baskıcı babası Raif ve acar arkadaşı Kısmet’le Tuzla tersane bölgesinde tedarikçi olarak çalışan Ali, 20 yaşında hayalci bir gençtir. Denize açılan gemileri seyrederken kendisi için daha güzel bir hayat olduğuna inanır. Bir gece Kısmet’le şehri başka bir açıdan görmek için bir kulenin tepesine tırmanır. Çevreye bakınırken karşıdaki duvarda yarım yapılmış bir gemi grafitisi gören Ali bunun bir işaret olduğuna inanır.
İlk gösterimini 31. İstanbul Film Festivali’nde yaptıktan sonra unutulan film, yeni bir yönetmenle tanışmamız dışında herhangi bir özelliği olmayan başarısız bir deneme...


Çocuk Pozu / Pozitia Copilului
Yönetmen: Calin Peter Netzer
Oyuncular: Luminita Gheorghiu, Bogdan Dumitrache, Ilinca Goia, Natasa Raab, Florin Zamfirescu
Konu: Bükreş’in üst sınıf ailelerinden birisine sahip olan Bayan Cornelia Keneres, oğlu Barbu Keneres’in sebep olduğu ölümcül bir trafik kazasından sonra onun tüm sorumluluklarını eline alır. Barbu Keneres, kazada küçük bir çocuğu öldürmüştür. Bayan Cornelia Keneres, bu durum karşısında oğlu hakkında tüm gerçekleri öğreneceği gibi onun durumu düzeltmek için tüm varlığını ortaya koymaya gayret edecektir.
Özellikle de içinden geçtiğimiz dönemde sürekli “vicdan”ı arıyorken, nerde diye soruyorken trajedinin yol açtığı yaraları kendi ritminde işleyen, harika bir film... Yılın vizyondaki ilk iyi filmi... Muhtemelen yılsonu listelerine de alacağız...Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template