♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 15 Kasım

Dört filmin vizyona girdiği haftanın başrolünde yerli sinema var... Gösterimi devam eden yerli filmlere, haftanın bol kopyalı yerlisi “Su ve Ateş” eklenince sinemalarda tam bir yeşilçam işgali yaşanacak... Redford’un tek kişilik şovu “Sona Doğru” ve ilk yönetmenlik denemesi sunan “Sevgi Taşı” diğer alternatifler... “Hayat Boyu” ise, Başka Sinema organizasyonuyla haftanın gösterime girmiş gibi yapan filmi...


Su ve Ateş
Yönetmen: Özcan Deniz
Oyuncular: Özcan Deniz, Yasemin Allen, Burçin Birben, Pelin Akil, Kaan Çakır
Konu: Kaderinden kaçarken aşka tutulan bir adamın hikâyesinin anlatıldığı filmde, tutkulu bir aşkın alt üst ettiği hayatlar ve bu hayatların darmadağın hikâyeleri konu ediliyor. Filmde, 8 yıl süresince İngiltere - Türkiye hattında gelişen bir aşkın hikâyesi ile birlikte, Türkiye’nin feodal yapısı da farklı bir bakış açısıyla işleniyor.
Bir Özcan Deniz filmi neden izlenir? 262 kopyayla salonları işgal etmesi nasıl açıklanır? Ben açıklamak istemiyorum valla, bunun gibi gişe için üretilen saçma sapan popülasyonun göç etmemesine yanıyorum... Allayıp pullasak taze yönetmen Özcan Deniz’i başka ülkelere kakalasak, en azından hayırlı bir beyin göçü olsa ne güzel olur yahu... Tabii bunlar sadece filmlerde olur, ki o popülasyonun filmlerinden çok daha iyi olur!


Yönetmen: J. C. Chandor
Oyuncu: Robert Redford
Konu: Hint Okyanusu’nda tek başına yolculuğa çıkan bir adamın 12 metrelik teknesi zarar görür ve aniden su almaya başlar. Navigasyon aletleri ve telsiz ekipmanı bozulan adam bilmeden şiddetli bir fırtınaya doğru yol almaktadır. Teknesinin zarar gören bölümünü tamir etmekte her ne kadar başarılı olsa da yaşına rağmen edindiği denizcilik bilgisi ve gücü onu fırtınadan kurtarmaya yetecek midir?
Sadece efsane oyuncu olarak kalmayan, bağımsız sinemaya verdiği desteğine de müteşekkir olduğumuz Redford’u tek başına sırtlandığı bir filmde izlememek olmaz... Gelen eleştirilerde bu kadar olumluyken, yılın en iyi solo performansı derken kaçırmamak lazım...


Hayat Boyu
Yönetmen: Aslı Özge
Oyuncular: Hakan Çimenser, Defne Halman, Gizem Akman, Onur Dikmen, Haktan Pak
Konu: Sorunlarının çözümü ayrılık olabilecekken birbirlerinden kopamayan evli bir çiftin hikâyesi. Ela saygın bir sanatçı, Can ise başarılı bir mimardır. İstanbul’un en seçkin semtlerinden birinde yaşamaktadırlar. İlişkilerindeki tutku artık sönmüş olsa da karşılıklı saygı beraberliklerinin sürmesini sağlamaktadır. Ta ki Ela’nın bir gün Can’ın bir telefon konuşmasına kulak misafiri oluncaya dek.
Altın Koza ve İstanbul Film Festivali’ndeki gösterimlerinden sonra vizyona çıkabilen ama maalesef sadece 4 kopyayla gözden uzak görünen film, Başka Sinema organizasyonuyla karşımızda... Tipik bir festivalde kaçıranlara yetişin de görün çağrısı... Organizasyonun sadece iki şehirle sınırlı kaldığını düşünürsek, izlemek için başka baharı beklemeniz gerekecek... Şanslı şehirlerde oturanlarsa izlemeyi ihmal etmesinler... 


Sevgi Taşı
Yönetmen: Ahmet Hoşsöyler
Oyuncular: Gökhan Mumcu, Zelal Dere, Mehmet Ulay, Yeliz Barman, Gülşin Akgül
Konu: Mehmet, Annesi’nin kendisine anlattığı masalda kendisi ve etrafındakilerin hayatını değiştireceğine inandığı Sevgi Taşı’nı aramaktadır. Masala göre; Sevgi Taşı Hazreti Süleyman’a aittir. Bu taşın, Hazreti Süleyman tarafından Surları bir arada tutsun, bütün ayrılıklara ve hastalıklara şifa olsun diye, Surların arasına saklandığına inanılmıştır. İşte Mehmet de çevresindeki olumsuzlukları düzeltmek için her gün Sur Bedenlerinde Sevgi taşını aramaktadır.Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template